Zdrowie

Medycyna przyszłości już działa

Medycyna przyszłości już działa

O terapii schorzeń ortopedycznych z wykorzystaniem komórek macierzystych pozyskiwanych z krwi rozmawiamy z MARKIEM KROCHMALSKIM, ortopedą, właścicielem Medical Magnus Clinic oraz aktorem, prezenterem PIOTREM GĄSOWSKIM, Pacjentem Kliniki.

 

Panie Doktorze jest Pan pionierem w leczeniu schorzeń ortopedycznych komórkami macierzystymi z krwi obwodowej. Jak narodził się pomysł, by je wykorzystać?

Marek Krochmalski: Przede wszystkim z pasji ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań oraz mojej miłości do sportu. Sam kiedyś byłem szermierzem, a od kilkudziesięciu lat jestem lekarzem sportowym i wielokrotnym uczestnikiem Misji Medycznych PKOl i związków sportowych na Igrzyskach Olimpijskich oraz mistrzostwach świata i Europy, na przykład w lekkoatletyce. Wiem, jak ważny dla sportowca jest szybki i skuteczny powrót do zdrowia i aktywności. Jako pierwszych tą metodą leczyłem Mariusza Pudzianowskiego i Marcina Dołęgę. To poniekąd właśnie dzięki kontuzji kolana Marcina rozpocząłem pracę nad tą biologiczną terapią wykorzystującą potencjał własny organizmu. Jego niepowodzenie na olimpiadzie zmusiło mnie do poszukiwania optymalnego rozwiązania. I z pomocą przyszły właśnie komórki macierzyste. Po zabiegu z ich wykorzystaniem Marcin, mistrz świata i Europy w podnoszeniu ciężarów, jeszcze trzykrotnie zdobył mistrzostwo. Ponieważ przy pierwszych dziesięciu Pacjentach leczonych tą metodą miałem sukcesy i dobre efekty, zaczęli się u mnie leczyć inni sportowcy, a następnie Pacjenci spoza świata sportu.

No właśnie, jednym z Pana i Medical Magnus Clinic Pacjentów jest Piotr Gąsowski. Panie Piotrze, jak to się stało, że zdecydował się Pan na leczenie w łódzkiej Klinice?

Piotr Gąsowski: Wszystko zaczęło się od turnieju tenisowego aktorów. Grałem z Michałem Milowiczem i w pewnym momencie poczułem, że coś złego dzieje się z moim kolanem, ale nie potrafiłem zdefiniować, co jest nie tak. Byłem pewien, że to przejdzie, ale nie chciało, więc przerwaliśmy mecz. Niestety problemy nie zniknęły, a ponieważ z racji wykonywanego zawodu muszę być sprawny fizycznie, konieczna okazała się wizyta u lekarza. Trafiłem do ówczesnego lekarza reprezentacji Polski w Piłce Nożnej – Stanisława Machowskiego, który polecił mi Doktora Krochmalskiego. Powiedział mi wprost – on jest lepszy w tych dolegliwościach. I tak trafiłem do Łodzi do Medical Magnus Clinic.

Co konkretnie dolegało Panu Piotrowi i na jaką terapię się  Pan Doktor zdecydował?

Piotr Gąsowski: Wiem, że przywołała Pani do tablicy Doktora Marka, ale pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie. Zawsze chciałem być lekarzem (śmiech). Otóż stwierdzono chondromalację kolana. Tak przyznaję, brzmi dość zagadkowo, ale to nic innego jak niszczenie chrząstki stawowej, które skutkuje nasileniem dolegliwości bólowych w obrębie stawu kolanowego, wynikającym z braku warstwy izolacyjnej. Dolegliwości bólowe odczuwane są podczas długotrwałego przebywania w jednej pozycji, czy podczas różnych aktywności sportowych. Przy mojej chorobie chrząstki doktor Krochmalski zaproponował mi właśnie leczenie komórkami macierzystymi. Choć nie bardzo wiedziałem, jaki będzie efekt i Doktor uprzedzał, że nie u wszystkich terapia może przynieść zadowalający skutek, zaufałem mu i zdecydowałem się na ten zabieg. I jak to mówię, stał się cud, moja chrząstka zaczęła się odbudowywać.

Marek Krochmalski: Może nie cud, ale wiara w efekty skuteczności terapii jest w całym procesie nieodzowna. I tak właśnie było u Piotra, może nie był najbardziej posłusznym Pacjentem, za szybko wrócił do aktywności, ale na szczęście w żaden sposób mu to nie zaszkodziło. Na tyle był zadowolony z efektów leczenia, że gdy identyczne problemy pojawiły się w drugim kolanie, ponownie trafił do mnie.

Piotr Gąsowski: Nie wyobrażałem sobie, że miałbym podjąć leczenie gdzieś indziej. Od obu operacji minęło już kilka lat, nic mi nie dolega. Wiadomo, czuję czasami te kolana, ale wie Pani jest takie powiedzenie, że jak się człowiek budzi po czterdziestce i nic go nie boli, to nie żyje (śmiech). Nadal aktywnie uprawiam sport, jeżdżę na nartach, snowboardzie i oczywiście gram w tenisa. I mam świadomość, że za kilka lat może się okazać, że zabieg trzeba będzie powtórzyć i zrobię to bez wahania, bo nie wyobrażam sobie, żebym miał żyć z endoprotezą, obcym ciałem.

Panie Doktorze co konkretnie możemy leczyć, wykorzystując komórki macierzyste z krwi własnej Pacjenta?

Marek Krochmalski: Komórki macierzyste to komórki o pewnym rodzaju inteligencji, czyli zdolności naprawiania uszkodzeń powstałych w tkankach. Ja stosuję komórki macierzyste CD 34+, które są pobierane z krwi Pacjenta na specjalnych urządzeniach medycznych nazywanych separatorami bezpośrednio przed zabiegiem, a następnie podawane „na świeżo” do chorego stawu na bloku operacyjnym, albowiem warunki sterylności mają tu ogromne znaczenie. Kolejnym etapem leczenia jest specjalnie opracowany przez nas cykl rehabilitacyjny. Leczymy tą metodą chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych, kolanowych, stawów skokowych i innych. Wykorzystujemy ją także w urazach na przykład stawu barkowego i łokciowego i w braku zrostu po złamaniach. Z naszego doświadczenia wynika, że w tych przypadkach wystarczy jednorazowe podanie komórek macierzystych. Komórki macierzyste stosujemy też z dobrymi wynikami w leczeniu objawowym u Pacjentów z dystrofiami mięśniowymi i to grupa, która powraca na ponowne podania, bo widzą rezultaty i poprawę jakości życia.

Zapewne nie wszyscy Pacjenci kwalifikują się do takiego leczenia?

Marek Krochmalski: Oczywiście, że nie. I od razu jasno to Pacjentom komunikujemy, bo zawsze w naszej pracy kierujemy się uczciwością. Terapia nie należy bowiem do tanich i nie wolno oferować jej Pacjentom, u których bazując na doświadczeniu naszego Zespołu ds. komórek macierzystych i innych terapii biologicznych, wiemy, że nie przyniesie efektów. Tam, gdzie możemy, wykorzystujemy także inne terapie biologiczne między innymi w postaci fibryny bogatopłytkowej czy osocza. Ale to są inne metody i nie należy ich mylić z komórkami macierzystymi z krwi. Uzyskane preparaty podajemy do stawów w celu działania przeciwzapalnego i regenerującego chrząstkę. Sam jeżdżę z wykładami po świecie i obserwuję też innych naukowców i praktyków w jakim kierunku rozwija się medycyna regeneracyjna. Biologiczne metody leczenia należą do niezwykle ciekawych terapii medycyny przyszłości.

Piotr Gąsowski: Cieszę się, że ja miałem to szczęście i mogłem skorzystać z leczenia komórkami macierzystymi. I dodam tylko, że z gościnnych progów Medical Magnus Clinic skorzystałem jeszcze raz, gdy oczywiście grając podczas kolejnego turnieju tenisowego aktorów tym razem z Robertem Rozmusem, poszło mi ścięgno Achillesa. Mogłem się leczyć w Warszawie, ale wybrałem łódzką klinikę. Jak to mówią, jak trwoga to do Doktora Krochmalskiego.

To z Łodzią ma Pan tylko medyczne wspomnienia?

Piotr Gąsowski: Nie absolutnie, choć śmieję się, że w sumie w Klinice spędziłem kilka tygodni życia. Dużo mam sympatycznych wspomnień związanych z tym miastem, długo by opowiadać. Tu poznałem wspaniałych przyjaciół Wojciecha Malajkata, Cezarego Pazurę, którzy studiowali w łódzkiej filmówce, a ja na równoległym roku w warszawskiej. Tu nagrywałem swój pierwszy film w życiu, jak miałem 17 lat. Bywam też ze sztukami w Łodzi, jestem tu przynajmniej pięć razy w roku z różnymi przedstawieniami. W czerwcu  gram dwa razy monodram „Faceci są z Marsa, a kobiety z Wenus”. Serdecznie zapraszam. I gdy tylko czas pozwala, wypijam kawę z Doktorem.

Panie Doktorze Medical Magnus prowadzi obecnie zakrojone na szeroką skalę badania związane z wykorzystaniem komórek macierzystych. Skąd Klinika pozyskała środki na takie badania?

Marek Krochmalski: Ze środków Unii Europejskiej i własnych oczywiście. Projekt pod nazwą „Komórki Macierzyste CD34+ w leczeniu chondromalacji i urazach chrząstki stawowej – prace badawczo-rozwojowe” realizujemy we współpracy z wybitnymi naukowcami z łódzkiego Uniwersytetu Medycznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Prowadzimy prace badawczo-rozwojowe, w wyniku których potwierdzone zostaną badania nad skutecznością leczenia chorób i urazów chrząstki stawowej (chondromalacja chrząstki stawowej) z wykorzystaniem komórek macierzystych CD34+ pobranych z krwi obwodowej pacjenta oraz opracowane zostaną nowe standardy postępowania tj. procedury leczenia i rehabilitacji zwiększające efektywność terapeutyczną tych komórek. Pojawiające się doniesienia o zachęcających rezultatach zastosowania komórek macierzystych w leczeniu chondromalacji chrząstki stawowej, potwierdzają zasadność dalszych prac rozwojowych w tym obszarze. Nasz projekt pozwoli określić m.in. na jakim etapie zaawansowania choroby chrząstki jaką skuteczność można osiągnąć leczeniem z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz dobrać sposób zastosowania wypracowanego algorytmu kompleksowego postępowania leczniczego z Pacjentami. Mamy nadzieję, że w przyszłości metoda z wykorzystaniem komórek macierzystych, zostanie wpisana na listę świadczeń gwarantowanych w Polsce. Dla dużej liczby Pacjentów byłoby to szansą na powrót do normalnego życia, odzyskania sprawności fizycznej i pozwoliłaby uniknąć endoprotezy stawu.

Czy Medical Magnus jako jedyna w Polsce placówka specjalizuje się w leczeniu schorzeń ortopedycznych z wykorzystaniem komórek macierzystych?

Marek Krochmalski: Jesteśmy wiodącym ośrodkiem w Polsce i nasz projekt badawczo-rozwojowy też pokazuje, że współtworzymy przyszłość medycyny regeneracyjnej. Nasza specjalizacja w terapiach biologicznych i własny szpitalny Oddział medycyny regeneracyjnej pozwalają nam na pobieranie i podawanie komórek macierzystych oraz rehabilitację na miejscu, co czyni naszą Klinikę jedynym takim ośrodkiem w Polsce. Stale chcemy rozwijać szeroko pojęte terapie biologiczne. Widząc ogromną potrzebę wsparcia nauki w tym zakresie, stworzyliśmy własny Dział badawczo-rozwojowy i aktywnie poszukujemy funduszy na kolejne badania, które wzbogacą naukę o konkretne analizy osiągnięć klinicznych i skuteczności leczenia komórkami macierzystymi pozyskanych z krwi własnej Pacjenta.

Piotr Gąsowski: A ja życzę wszystkim, by dzięki staraniom Kliniki, jak najwięcej osób mogło skorzystać z terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych. To działa, czego ja jestem najlepszym przykładem.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Justyna Tomczak

 

Łódź, ul. Kopernika 38
tel. 500 183 617
e-mail: komorki@mmcenter.pl
www.mmcenter.pl

Doktor Marek Krochmalski
• Ortopeda traumatolog. Współwłaściciel Medical Magnus Clinic. Posiada duże doświadczenie w leczeniu urazów sportowych. W 2014 r założył drugie w świecie: Towarzystwo Mięśni Ścięgien i Więzadeł. Jako pierwszy w Polsce zastosował metodę leczenia komórkami macierzystymi CD34+ w schorzeniach narządu ruchu.
• Wieloletni konsultant ortopedyczny w Polskich Związkach Sportowych: Siatkówki, Podnoszenia Ciężarów, Piłki Ręcznej, Zapasów, Piłki Nożnej, a obecnie od 2014 roku Lekkiej Atletyki. W przeszłości wieloletni szef Komisji Medycznej PZPN. Uczestnik Misji Medycznych PKOL na IO w: Pekinie 2008 r, Londynie w 2012 r, Soczi w 2014 r, Rio de Janeiro 2016 r., Belgradzie 2017 i PyeongChang 2018 r. i Tokyo w 2021 roku.

Medical Magnus Clinic®
• Medical Magnus Clinic® jest nowoczesnym, wielospecjalistycznym centrum medycznym działającym od 1987 roku. Klinika specjalizuje się m.in. w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz rehabilitacji. Ważną częścią działalności jestleczenie sportowców w tym mistrzów olimpijskich i mistrzów świata.
• W Medical Magnus Clinic® przeprowadzane są m.in. zabiegi i operacje narządu ruchu: rekonstrukcje więzadeł, artroskopie, endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego, a także zabiegi operacyjne z zakresu neurochirurgii i z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej. Zabiegi w większości wykonywane są technikami małoinwazyjnymi, skutkującymi krótkim pobytem w szpitalu i szybkim powrotem do pełnej sprawności.