Architektura

Marta Jarczyńska: Mieszkanie inne niż wszystkie

Marta Jarczyńska: Mieszkanie inne niż wszystkie

Mieszkania do najmu i do sprzedaży wykańcza się inaczej. Do sprzedaży ma świecić, być ładne i przyjemne. Natomiast do najmu najważniejsze jest, aby było funkcjonalne i wykonane z trwałych materiałów, żeby nie było niepotrzebnych napraw – mówi Marta Jarczyńska, współwłaścicielka kilku spółek inwestujących w nieruchomości, autorka projektów mieszkań inwestycyjnych i wizjonerka.

LIFE IN. Łódzkie: Atrakcyjna lokalizacja to nie wszystko, jak przygotować mieszkanie pod wynajem, żeby jego standard przyciągał najemców?

Marta Jarczyńska: Standard wykończenia mieszkania pod najem zależy od kilku czynników, między innymi od tego jaka jest nasza grupa docelowa, czyli komu zamierzamy je wynająć, od trendów panujących na rynku, od konkurencyjnych ofert, od strategii, którą wybieramy. Na przestrzeni ostatnich kilku lat standardy najmu mocno się zmieniły. Oczekiwania najemcy co do lokalu, pokoju czy nawet doboru współlokatorów mocno wzrosły. Młodzi ludzie wiedzą czego szukają, a za komfort czy intymność w mieszkaniu współdzielonym są w stanie zapłacić wyższą kwotę. My jasno sprecyzowaliśmy naszą grupą docelową. To młodzi, pracujący ludzie oraz studenci. I to dla nich przygotowujemy mieszkania, w taki sposób, aby były w pełni funkcjonalne i spełniały ich oczekiwania i zaspakajały potrzeby.


Żeby nie mieć pustostanów…

Trzeba wychodzić przed szereg, tzn. oferować coś od siebie, czy też wyprzedzać panujące obecnie standardy wykończenia, żeby potencjalni najemcy wręcz walczyli o to, kto pierwszy u nas zamieszka. Przyjęło się, że aby wyposażyć mieszkanie na wynajem wystarczy raz wejść do IKEA i kupić w jednym miejscu wszystko, co jest potrzebne. Owszem, oferty tego typu spełniają pewne kryteria i sporo osób zarabiających na najmie wyposaża swoje mieszkania w ten sposób. Ponieważ nieruchomości są moją pasją i lubię testować, sprawdzać i wprowadzać nowe rozwiązania, nasze mieszkania są zawsze w bardzo dobrym standardzie, ale nie znaczy to, że w drogim. Dużo satysfakcji dały mi słowa młodych ludzi szukających mieszkania do najmu: „państwa mieszkanie jest zupełnie inne, poprzednie wyglądały identycznie”. Poza tym ważne jest, żeby w mieszkaniu znajdowały się odpowiednie sprzęty do użytku najemców. Mąż często żartuje, że żeby wprowadzić się do nas wystarczy szczoteczka do zębów i pościel – reszta jest już w mieszkaniu. W Łodzi jeszcze kilka lat temu nie było odpowiedniej oferty skierowanej do młodych ludzi, dzisiaj jest zupełnie inaczej. Uważam, że jest to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast jeśli chodzi o mieszkania na wynajem. Kiedyś wystarczyło, że mieszkanie było odmalowane i posprzątane. Dzisiaj robimy profesjonalną sesję zdjęciową, home staging, używamy standaryzacji, czyli korzystamy z wielu sprawdzonych produktów, które są przez najemców pożądane.

Czy w urządzaniu kierujemy się własnym gustem, czy myślimy o tym dla kogo urządzamy?

Oczywiście, aranżacja przestrzeni uwarunkowana jest przede wszystkim grupą docelową. Zupełnie inaczej projektuje się mieszkanie dla studenta, dla singla czy też dla rodziny z dziećmi. Bardzo ważne jest, aby sprostać oczekiwaniom swoich potencjalnych najemców, a tak naprawdę przewidzieć je zanim mieszkanie trafi do sprzedaży czy najmu. Każda nieruchomość, którą planujemy nabyć jest dokładnie pod tym względem analizowana, gdyż z różnych metraży można wykrzesać swój indywidualny potencjał, a co się z tym wiąże – odpowiedni zysk – czy to z najmu, czy ze sprzedaży danego mieszkania.

Czy są takie strefy w mieszkaniu, o które szczególnie należy zadbać, mam tu na myśli kuchnię i łazienkę?

Osoba, która ogląda mieszkanie i nie sprawdza łazienki nie jest zainteresowana tym mieszkaniem! To bardzo ważne miejsca w każdym domu. W najmie kuchnia i łazienka mają spełniać swoje zadanie. Z doświadczenia wiemy, że złe zagospodarowanie przestrzeni, to proszenie się o kłopoty w trakcie najmu. Te kłopoty to niekończące się imprezy, które odbywają się zazwyczaj w kuchni i związane z nimi uszkodzenia. Dlatego radzę, by kuchnia była funkcjonalna, ale mała, by nie było w niej miejsca na imprezy. My inwestujemy w zabudowy pod wymiar, wykonywane przez stolarzy. Daje nam to gwarancję co do jakości materiału, estetykę w detalach i oszczędności w potencjalnych naprawach. Zarówno kuchnia jak i łazienka, jeśli są dobrze dopracowane, stanowią mocny punkt sprzedażowy całej nieruchomości.

Jakie kolory warto wybrać, co położyć na podłogi i na co jeszcze koniecznie zwrócić uwagę?

Ważne jest, aby mieszkanie było jasne, dlatego wybieram pastele na ścianach, jasne podłogi i jasne meble. Strefa glazury i terakoty to wisienka na torcie. Materiały dobrej jakości to klasa sama w sobie. W każdym mieszkaniu wybieramy takie miejsce, które ma być takim punktem skupiającym uwagę i dającym efekt wow. Takie wybory odróżniają nas od konkurencji. Lubię zmiany i dlatego staram się, aby każdy nowy projekt był trochę inny, miał swój charakter. Mieszkania do najmu i do sprzedaży wykańcza się inaczej. Do sprzedaży ma świecić, być ładne i przyjemne. Natomiast do najmu najważniejsze jest, aby było funkcjonalne i wykonane z trwałych materiałów, żeby nie było niepotrzebnych napraw.

Co z wyposażeniem wnętrza? Zostawiamy stare meblościanki po babci?

Każde nasze mieszkanie przechodzi generalny remont. Totalnie inna aranżacja wnętrza, hydrauliki i elektryki. Nic ze starego wystroju, wyposażenia nie zostaje. Mieszkania na wynajem są w pełni wyposażone w nowe meble i sprzęty AGD i RTV, uzupełniamy kuchnię w garnki, sztućce itp. Zabudowy kuchni i meble w pokojach jak biurka, szafy, regały, półki wykonywane są na wymiar. Wszystko bierzemy od producentów albo negocjujemy hurtowe ceny u naszych dostawców, żeby nie przepłacać. Dochodzą łóżka, zasłony lub rolety i pełny home staging mieszkania.
Rozmawiał Damian Karwowski

Marta Jarczyńska
Rent Me Sp. z o.o.
tel. 881 204 841