O działalności Rotarian w Łodzi, a także o zakresie świadczonej pomocy i organizowanych przez Klub przedsięwzięciach opowiada Marcin Ślawski, obecny Prezydent Rotary Club Łódź Reymont.
Kim jest Prezydent Rotary Club Łódź Reymont? Proszę opowiedzieć o sobie w kilku zdaniach.
Z wykształcenia jestem magistrem zarządzania i analitykiem finansowym. Posiadam też dyplom w zakresie analiz i modeli biznesowych wydany przez angielską organizację The Chartered Institute of Marketing. Od kilkunastu lat prowadzę własną działalność gospodarczą, specjalizującą się między innymi w doradztwie biznesowym.
Prezydent Rotary to kadencyjne stanowisko? Jak długo będzie je Pan pełnił?
Zgodnie ze statutem naszego Stowarzyszenia, Prezydenta Klubu wybiera się na roczną kadencję, która trwa od początku lipca do końca czerwca roku kolejnego. Wybory są najczęściej na przełomie roku, najpierw zostaje się Prezydentem Elektem, a po roku Prezydentem. Moja kadencja mija 30 czerwca 2025 roku. Jest już oczywiście wybrany Prezydent na kadencję 2025/26, a w grudniu tego roku planujemy wybory Prezydenta na kadencję 2026/2027.
Skąd pomysł na zaangażowanie się w działalność organizacji charytatywnej?
Pierwotnie poszukiwałem organizacji, w której poznam ciekawych i wartościowych ludzi, ale również takiej, która ma jasno zdefiniowany cel i uczciwe zasady. Mogę powiedzieć, że to osiągnąłem już na początku i wtedy zacząłem mocniej angażować się w działalność Stowarzyszenia. Po około półtora roku, kolega, który został wtedy wybrany Prezydentem zaproponował mi funkcję skarbnika. Miałem zatem wgląd w całe finanse Klubu, konto bankowe, etc. i wtedy zobaczyłem, że oprócz przyjaźni, dobrze spędzanego czasu, poznawania nieprzeciętnych ludzi i ich profesji istnieje jeszcze coś więcej! Przekazujemy pieniądze na ważne cele społeczne, wspieramy młodych, zdolnych ludzi w osiąganiu sukcesów naukowych, sportowych oraz pomagamy różnym organizacjom, na przykład Schronisku dla Kobiet i Dzieci im. św. Brata Alberta w Łodzi, czy Fundacji Happy Kids. Dodatkowo, co jest dla mnie ważne, nikt nie zarabia na organizacji tych przedsięwzięć. Koszty Stowarzyszenia ograniczone są do minimum, a główny koszt, to wynajęcie sali w hotelu Andels na cotygodniowe spotkania. Tym różnimy się od innych stowarzyszeń i to mnie przyciąga oraz motywuje.
Nie wszyscy wiedzą czym jest Rotary. Może Pan przybliżyć nam tę organizację, opowiedzieć czym się zajmuje?
Rotary International to międzynarodowa organizacja założona w Chicago w 1905 roku przez amerykańskiego adwokata Paula Harrisa. Uważał on między innymi, że osiągnięcie sukcesu często nie zależy wyłącznie od zdolności i pracowitości, ale również od sytuacji ekonomicznej kraju, pochodzenia i różnych zdarzeń. Twierdził, że sukces w dużej mierze zależy od szczęścia w tym od uzyskanej pomocy od innych. Tym samym, obowiązkiem moralnym tych, którym się powiodło jest wspieranie słabszych i potrzebujących. W pewnym uproszczeniu, Klub Rotary jest zatem „stowarzyszeniem przedsiębiorców i ludzi różnych zawodów z całego świata, które świadczy pomoc humanitarną, promuje wysokie normy etyczne w każdym zawodzie i pomaga budować dobrą wolę i pokój na świecie”.
Od kiedy działa Rotary Club Łódź Reymont, ile osób liczy i gdzie się spotykacie?
Klub powstał w 2016 roku. Aktualnie liczy około 25 osób i tak jak wcześniej wspomniałem spotykamy się w hotelu Andels.
Rotariańskie motto to: Służba na rzecz innych ponad własną korzyść. Jak w praktyce wygląda ta służba innym, jakie działalności podejmujecie jako organizacja, komu pomagacie?
Jedną z najbardziej spektakularnych akcji, podjętych przez Rotary International, była rozpoczęta w 1985 roku, misja uodpornienia wszystkich dzieci na świecie przeciwko chorobie Heinego-Medina. Do tej pory Rotary International wydało ponad 2 mld USD na szczepienia przeciwko Polio. Głównymi obszarami działalności Rotary są: wpieranie pokoju, walka z chorobami, dostarczanie czystej wody, opieka nad matką i dzieckiem, wspieranie edukacji oraz organizowanie i wspieranie lokalnych i międzynarodowych akcji charytatywnych służących rozwojowi społeczeństwa.
Przed jakimi wyzwaniami stoją dziś łódzcy rotarianie? Proszę opowiedzieć o waszych bliskich i trochę dalszych planach.
To o czym wspomniałem wcześniej to cele Rotary na szczeblu globalnym. Na szczeblu lokalnym każdy zarząd, każdy Prezydent ma również swoje plany i cele. W mojej kadencji zorganizowaliśmy już we wrześniu Charytatywny Piknik Golfowy. Dzięki tej inicjatywie zebraliśmy pieniądze na wsparcie pary tancerzy, uczniów szkoły baletowej, którzy osiągają sukcesy na szczeblu światowym. Pieniądze zebrane przez uczestników posłużyły również do udzielenia wsparcia usamodzielnienia dzieci i młodzieży z domów dziecka.
Planujemy, prawdopodobnie już w przyszłym roku zorganizować kolejną inicjatywę: Reymont Taste. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się wczesną wiosną tego roku za kadencji poprzedniego Prezydenta i cały zysk z tej imprezy był przeznaczony na korepetycje dla dzieci. Przeznaczyliśmy także środki finansowe wraz z generatorami prądu na pomoc dla powodzian.
Jako łódzkie Kluby Rotary, planujemy pod koniec stycznia 2025 roku zorganizować Bal Charytatywny w Hotelu Andels z udziałem znanych aktorów. Bal, który odbył się w styczniu tego roku pozwolił zebrać imponującą kwotę. Chcemy to powtórzyć, a wręcz zebrać jeszcze więcej pieniędzy. Będziemy zbierali konkretnie na projekt „Łódzki Lighthouse. Miejsce dla dzieci z rodzin zastępczych i domów dziecka oraz ich opiekunów”.
Mamy jeszcze wiele innych inicjatyw, które pokrywają się z głównymi obszarami działalności Rotary, wymienionymi wcześniej, ale wolę powiedzieć o nich, jak już będą zrealizowane. Do realizacji wymagana jest uchwała większości członków Zarządu Klubu. Moim celem jest również rozwój osobowy Klubu. Chcę, aby w mojej kadencji przyjęto kilku nowych członków. Muszą to być osoby spełniające wiele kryteriów, takich jak choćby mieć określony poziom intelektualny i etyczny, odpowiedni status społeczny czy być gotowym do działania i pomagania innym.
Rozmawiał Robert Sakowski
Zdjęcia Paweł Keler (wykonano w Vienna House By Wyndham Andel’s Łódź)