Polecamy

Spotkanie w Monopolis. Marcin Kydryński o swojej twórczości!

Spotkanie w Monopolis. Marcin Kydryński o swojej twórczości!

.

Już w najbliższą niedzielę (4 lipca) do łódzkiego Monopolis ponownie zawita Marcin Kydryński. Ostatnio gościł w kompleksie 23 czerwca podczas koncertu Miroca Parisw ramach znakomitego cyklu „Siesta w Drodze”. Tym razem w nowo otwartej Art Galery spotka się z czytelnikami i miłośnikami swojej twórczości.

Nasz gość to prawdziwy człowiek renesansu: uznany radiowiec, podróżnik, fotograf, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji.

Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat – w każdą niedzielę w godz. 15-17. Swoje reportaże z podróży po Afryce publikował w „National Geographic”: to pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji.
Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość uzyskała status Złotej i Platynowej. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch czy „Ulotne” z Branfordem Marsalisem. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną.

Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Niezmiennie jest dyrektorem artystycznym cyklu koncertów „Siesta w Drodze”, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.

Niedzielne spotkanie rozpocznie się o godzinie 12:30. Poprowadzi je doskonale znany łódzkim czytelnikom Dariusz Pawłowski. Dziennikarz i redaktor, który zajmuje się głównie szeroko pojętą kulturą. Autor recenzji teatralnych, filmowych, muzycznych, książkowych, wywiadów z artystami i ludźmi sztuki, reportaży, felietonów, publicystyki, komentarzy, organizator debat dotyczących istotnych kwestii związanych z kulturą i życiem miasta, wydawca tygodnika „Kocham Łódź”. Prywatnie także miłośnik fotografowania, podróży i dobrej kuchni. Jak widać po rozległych zainteresowaniach, Panom tematów do rozmowy na pewno nie zabraknie. Spotkanie traktować będzie o muzyce, Afryce, licznych publikacjach, w tym najnowszej książce pt. „Dal”, ale także o nadchodzących, muzycznych wydarzeniach w Monopolis w ramach Spirit of Łódź. Music Festival. Brzmi tajemniczo, zatem nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zaplanować weekendową wizytę w Monopolis.

Najlepszą rekomendacją na koniec niech będą słowa samego Marcina Kydryńskiego „Kolekcjonuję spojrzenia i milczenie; kolejne nadzieje na trwanie, na ponowne spotkanie po wieku, na lichą, jaką bądź nieśmiertelność, choćby na kartach książki. W naszych oczach, póki my jeszcze trwamy. Te karty są dziś jedynym świadectwem, że gdzieś, kiedyś byli. (…) „Biel” to nieustanne wołanie: ja, ja, ja; „Dal” oddaje głos świadkom tamtych czasów.

***

O Virako

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi.

Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).