Biznes

Zagraniczne startupy ściągają do Polski 

Zagraniczne startupy ściągają do Polski 

Startupowa mapa świata powiększa się. Dolina Krzemowa, Tel-Awiw i Dubaj, jedne z najbardziej rozpoznawalnych wśród młodych przedsiębiorców adresów, zyskują nową alternatywę w Europie.

Dzięki programowi Re-source, realizowanemu w ramach IoE Hub Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, startupy z całego świata mogą wejść na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Otrzymają przy tym zastrzyk finansowy niezbędny do rozwoju swoich pomysłów. Wszystko przy ścisłej współpracy z odbiorcami ich technologii. 

Re_source będzie realizowany w ramach IoE Hubu stworzonego we współpracy ŁSSE i Kampusu Innowacji CIC Warsaw. Działania hubu skoncentrowane są na inicjowaniu współpracy z organizacjami wspierającymi rozwój innowacji i przedsiębiorczości w obszarze koncepcji Internetu Rzeczy, napędzanej technologią 5G. Jak podkreślają przedstawiciele strefy, największy tego typu ośrodek w naszym regionie powstał jako most technologiczny między Łodzią i Warszawą. Dzięki Re_source stanie się również mostem do Europy Środkowo-Wschodniej dla startupów z całego świata.

– Współpraca z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną przy hubie innowacji „IoE Hub” w CIC Warsaw nabiera coraz większego tempa. W związku z tym jestem pewny, że zdobycie grantu Poland Prize przez ŁSSE na realizację programu Re_source umożliwi jeszcze bardziej intensywny rozwój naszego partnerstwa i zaowocuje jeszcze szerszym wachlarzem wspólnych działań już w niedalekiej przyszłości – mówi Jerzy Brodzikowski, General Manager w CIC Warsaw.

Między innymi dzięki takim inicjatywom Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem w oczach lokalnych, ale także zagranicznych przedsiębiorców. Rosnący potencjał polskich miast dostrzeżony został również w międzynarodowych rankingach. W prestiżowym „European Cities of the Future 2020/21”, w którym magazyn fDi przeanalizował 505 europejskich lokalizacji, na wysokich lokatach uplasowały się dwa miasta z Polski. W Top 25 znalazły się Warszawa (6. miejsce) i Stryków (17. miejsce).

Doceniana jest również sama ŁSSE. W zestawieniu specjalnych stref ekonomicznych fDi Magazine, łódzki ośrodek zajął pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie. Wyprzedziły go jedynie DMCC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Tanger Med Zones z Maroka. Autorzy zestawienia podkreślili ponadto, że jest to najlepsze miejsce dla małych i średnich przedsiębiorstw, a jego dodatkowym atutem są wsparcie Przemysłu 4.0 oraz rozwijane programy dla firm technologicznych.

Akceleracja startupów szansą na zwiększenie innowacyjności gospodarki 

Od kilku lat ŁSSE z sukcesami realizuje strategię otwartych innowacji na linii startup – duże przedsiębiorstwo i otwiera swoje podwoje dla ambitnego i chcącego rozwijać nowe technologie biznesu. W ramach realizowanych programów akceleracyjnych Startup Spark i S5, wsparcie merytoryczne oraz finansowe 150 startupów przyznając im łącznie ponad 30 mln PLN.

Doświadczenie zdobyte w akceleracji lokalnych firm pozwoliło na kolejny krok w kierunku rozwoju strefy, a ponadto na rozpoczęcie międzynarodowej promocji naszego kraju jako przyjaznego biznesowi i inwestycjom. Na tapet trafiły w ten sposób młode, technologicznie zaawansowane firmy spoza Polski, które u nas będą mogły się rozwijać, a także tworzyć nowe innowacje.

– Budujemy akcelerator, który wzmocni polski ekosystem startupowy poprzez transfer innowacyjnych pomysłów, biznesowej kultury i talentów z zagranicy, a także będzie kreował wizerunek Polski jako kraju pierwszego wyboru w Europie Środkowo-Wschodniej do prowadzenia działalności dla zagranicznych startupów – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes ŁSSE.

Re_source: scouting, soft-landing, akceleracja, inwestycje i wdrożenia 

Re_source to kolejny po Startup Spark i S5-Acelerator program dla młodych przedsiębiorstw. Kierowany jest do mikro i małych firm, w których co najmniej 50 proc. udziałów posiadają osoby z obywatelstwem innym niż polskie, i co równie ważne, są otwarte na przeprowadzkę do Polski.

Do ŁSSE mogą aplikować startupy, skupiające swoją działalność wokół Internetu Rzeczy, sieci 5G, oraz technologicznych rozwiązań dla branż marketingowej, life science i beauty – mówi Marek Michalik, Prezes Zarządu ŁSSE S.A. – Po zakwalifikowaniu się do programu, kandydaci zyskają w ramach wybranych ścieżek dostęp do infrastruktury 5G i IoE Hub-u, laboratoriów i przestrzeni do badań.

Około roczny proces akceleracji został podzielony na Soft-landing i docelową akcelerację. Na początku przedsiębiorstwa zakwalifikowane do programu Re_source uzyskają wsparcie prawne, księgowe i podatkowe w założeniu działalności, a także z obszaru HR, networkingu i promocji. W tym ostatnim szczególną rolę odegra m.in. Venture Cafe Warsaw – globalna organizacja, która poprzez swoje działania łączy innowatorów na całym świecie. Następnie wraz z partnerami biznesowymi uczestnicy programu będą pracować nad swoimi rozwiązaniami, czego zwieńczeniem będzie wspólna realizacja pierwszych wdrożeń komercyjnych. Istotnym punktem, będzie również zapoznanie zagranicznych start-upów z polskim ekosystemem inwestycyjnym, który – jak podkreśla Robert Ługowski, CEO Cobin Angels – bardzo rozwinął się na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Zgodnie z zamierzeniami Re_source, startupy biorące udział w programie mogą liczyć na wsparcie finansowe do 300 tys. PLN.

Co dwie głowy, to nie jedna – współpraca popłaca

Z pewnością kandydatom nie zabraknie pomysłowości, otwartości i samozaparcia, ale do przekucia projektu w realne zyski przyda im się również wiedza o tym, na jakie technologie istnieje obecnie zapotrzebowanie rynkowe. To zapewnią partnerzy biznesowi projektu – Ericsson, Cobin Angels, Indigo Nails i Bluerank.
Wszyscy zaangażują się w proces tworzenia innowacji, a w ostatniej fazie wejdą w komercyjną współpracę ze startupem i jako jedni z pierwszych skorzystają z opracowanych rozwiązań.

Dla dużego biznesu kluczowe jest znalezienie innowacyjnych zastosowań technologii w przemyśle, które pozwolą na bardziej efektywną cyfryzację i automatyzację, a startupy znacząco się do tego przyczyniają. Co więcej lokalnie młode firmy tworzą więcej miejsc pracy, co przekłada się na wzrost zatrudnienia, a więcej miejsc pracy oznacza lepszą gospodarkę. Dodatkowo otwieranie się na międzynarodowe projekty, dla obu stron tworzy możliwości na wprowadzenie nowych rozwiązań na lokalnym rynku i na dalsze skalowanie tych najlepszych.

Magdalena Orzechowska, Ecosystem Developer, IoE Hub ŁSSE
Magdalena.orzechowska@sse.lodz.pl