Zdrowie

Makijaż a okulary

Makijaż a okulary

Perfekcyjny makijaż dla kobiet noszących okulary może być wyzwaniem. O makijażu, który pod okularami wygląda doskonale i w żaden sposób nie obciąża naszych oczu, rozmawiamy z doktor Zofią Nawrocką z Gabinetu Okulistycznego N&M w Łodzi.

LIFE IN. Łódzkie: Makijaż dla osób noszących okulary wcale nie jest prostą sprawą. Od czego zacząć?

Zofia Nawrocka: Złotą zasadą makijażu przy okularach jest podkreślanie brwi, które odpowiadają za mimikę i są widoczne ponad oprawkami. Aby nadać brwiom odpowiedni kształt, warto odwiedzić kosmetyczkę. Brwi powinny być wyregulowane, bez żadnych braków i prześwitów. Zbyt cienkie i niewidoczne zginą pod oprawkami, będą się wydawać cieńsze niż w rzeczywistości. Dobrze wykonany makijaż oczu uwydatnia ich zalety i ukrywa niedoskonałości. Trzeba pamiętać o tym, że nic tak nie podkreśli urody spojrzenia, jak zdrowe, zadbane brwi i rzęsy.

O czym powinny pamiętać kobiety noszące okulary, wykonując makijaż?

Przede wszystkim okulary plusowe optycznie powiększają oczy, a minusowe zmniejszają. Zatem okulary plusowe sprawiają również, że bardziej zauważalne są wszystkie niedociągnięcia w makijażu, na przykład posklejane rzęsy czy grudki tuszu. Dlatego makijaż rzęs należy wykonać niezwykle dokładnie. W okularach plusowych bardziej widoczne będą też zmarszczki, obrzęki czy cienie pod oczami. Niezależnie jednak od rodzaju noszonych okularów zawsze warto delikatnie podkręcić rzęsy zalotką. Zabieg ten zapewni im nie tylko piękny wygląd, ale też – przy długich rzęsach – ochroni okulary przed zabrudzeniami. Warto dobierać takie kosmetyki, które w ciągu dnia się nie osypują, dzięki czemu łatwiej utrzymać okulary w czystości.

Co zrobić w przypadku, kiedy lekko zezujemy?

Jeżeli osoba zezuje rozbieżnie, należy na wewnętrzną część powieki zaaplikować cień ciemniejszy. Jeśli zez jest zbieżny, wówczas na zewnętrzną część powieki stosujemy ciemniejsze cienie.

Naukowcy zaczęli poświęcać coraz więcej czasu na badania wpływu kosmetyków do makijażu na stan zdrowia naszych oczu. Jakie kosmetyki i dlaczego mogą podrażniać oczy?

Oczy podrażnić mogą wszystkie kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe, które stosujemy wokół nich, na powiekach czy rzęsach. Przyczyną takiego stanu mogą być reakcje alergiczne lub nieprawidłowo dobrany kosmetyk. Skóra powiek i wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka. Zawiera znikomą ilość gruczołów łojowych i jest ciągle narażona na pracę mięśni – nieustanny ruch gałek ocznych, mrużenie oczu oraz na szkodliwe czynniki zewnętrzne: wiatr, słońce, mróz, smog. Dlatego właśnie kosmetyki do pielęgnacji czy upiększenia okolicy oczu powinny być dobierane wyjątkowo starannie, najlepiej przez kosmetologa.

Czy są obostrzenia dotyczące wykonywania makijażu?

Przy wykonywaniu makijażu należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i bezpieczeństwa. Makijaż nie może ingerować w anatomiczne struktury powiek i oczu, aby uniknąć ich uszkodzenia. Nie wolno też malować wewnętrznego i zewnętrznego brzegu powiek oraz przestrzeni między nimi. Kreska na powiece zawsze musi być wykonana poniżej brzegu rzęsowego. Stosując się do tych zasad, zminimalizujemy ryzyko wystąpienia infekcji oczu oraz zaburzeń widzenia.

Dużo pań decyduje się na makijaż permanentny. Czy jest bezpieczny dla naszych oczu? Na co zwrócić uwagę przed jego wykonaniem?

Makijaż permanentny ma podkreślić urodę bądź skorygować drobne defekty. Należy korzystać z usług tylko doświadczonych linergistek, których zdolności poparte są certyfikatami dającymi uprawnienia zawodowe. Linergistka powinna stale podnosić swoje kwalifikacje, musi mieć wiedzę z zakresu anatomii powiek, doboru koloru i zdolności manualne, ponieważ makijaż permanentny to swoiste dzieło sztuki wykonywane na ludzkim ciele. Sprzęt, z którego korzysta, powinien mieć odpowiednie atesty. Moduły i igły stosowane przy zabiegu oraz pomocnicze materiały muszą być jednorazowe. Urządzenie trzeba dezynfekować za każdym razem. Pigmenty, posiadające normy dotyczące stabilności koloru, intensywności i gęstości, powinny być zbadane pod kątem toksykologicznym, mikrobiologicznym i alergologicznym.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Oczywiście, między innymi ciąża, choroba nowotworowa, łuszczyca, cukrzyca, alergia, choroby zakaźne i autoimmunologiczne, choroby weneryczne, stany zapalne gałki ocznej i przydatków ocznych, zakażenie nużeńcem, a także wiek poniżej 18 roku życia. Makijaż permanentny musi być wykonany przy użyciu przyrządów optycznych dających odpowiednie powiększenie, np.: lupa, mikroskop. Nie może wkraczać w przestrzenie między rzęsami (ponieważ można nieodwracalnie uszkodzić mieszki rzęsowe i spowodować wypadanie rzęs) oraz w ujścia gruczołów wytwarzających składniki łez, co może doprowadzić w konsekwencji do objawów suchego oka. Przed zabiegiem makijażu permanentnego należy wykonać na skórze test alergiczny na barwnik użyty do tego makijażu, aby uniknąć przewlekłego zapalenia alergicznego skóry powiek i spojówek.

Czy warto zdecydować się na sztuczne rzęsy, które tak pięknie podkreślają oczy?

Sztuczne rzęsy ze względu na duże obciążenie dla powiek mogą być przyczyną rzadszego mrugania, a co za tym idzie zespołu suchego oka. Stałe obciążanie powieki przez sztuczne rzęsy może osłabić mięśnie dźwigacza powieki górnej i w późniejszym wieku doprowadzić do zmniejszenia szpary powiekowej. Wszystkie zabiegi muszą być wykonywane w warunkach sterylnych, aby uniknąć wprowadzenia infekcji do oka lub zakażenia nużeńcem.

Rozmawiała Beata Sakowska

 

Pytania i odpowiedzi

Jak skorygować sińce pod oczami? Jak dobrać idealny korektor pod oczy? Jakie są zasady wykonywania makijażu – bez względu na rodzaj noszonych okularów? Jak dobrać makijaż pod okulary plusowe, optycznie powiększające oczy i pod okulary minusowe, optycznie zmniejszające oczy? Szczegółowe informacje na te tematy uzyskają Państwo na stronie internetowej www.gabinetokulistyczny-lodz.pl w artykule „Okulary i makijaż”.

 

Makijaż pod okulary minusowe
Makijaż pod okulary plusowe
Gabinet Okulistyczny N&M
Łódź, ul. Rojna 63/65
www.gabinetokulistyczny-lodz.pl
tel. 42 636 82 82
tel. 512 004 363