Wydarzenia

ŁSSE wśród najlepszych na świecie!

ŁSSE wśród najlepszych na świecie!

Aż 42 inwestycje o wartości 3,8 miliardów złotych, do tego 1400 miejsc pracy stworzonych przez inwestorów i utrzymanie 7000 dotychczasowych stanowisk – to wszystko w ŁSSE. Po trzech kwartałach łódzka strefa jest na czele wszystkich polskich stref ekonomicznych i w najlepszej dziesiątce stref na świecie!

Pomimo kryzysu, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna radzi sobie doskonale. W najnowszym rankingu FDi Magazine (z grupy Financial Times), w którym oceniane są strefy z całego świata, łódzka strefa znalazła się na ósmym miejscu. Oprócz miejsca w ścisłej światowej czołówce ŁSSE otrzymała także trzy nagrody specjalne: za pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli przez Brexit, za zrównoważony rozwój i zaawansowanie technologiczne.

ŁSSE powołała program RE_Open_UK dzięki któremu do polskich firm dotkniętych negatywnymi skutkami Brexitu trafi ponad 500 mln zł pomocy. Nagroda za zrównoważony rozwój to docenienie takich aspektów, jak niskie oddziaływanie na środowisko, stawianie na firmy proekologiczne, wspieranie społeczeństwa poprzez programy bonowe dla firm MŚP i dla pracowników z Ukrainy. Nagroda przyznana za zaawansowanie technologiczne to efekt programu Re_source, czyli pozyskiwania zagranicznych zespołów tworzących innowacje do rozwoju i współpracy z polskimi partnerami biznesowymi, a także tworzenia europejskiego hubu innowacji cyfrowych, skierowanego do MŚP z regionu Centralnej Polski. Ma on na celu wsparcie ich w procesach transformacji cyfrowej, wdrażania innowacji z obszarów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy i cyberbezpieczeństwa.

Ranking przygotowywany jest co roku przez zespół fDi Magazine (periodyku z grupy Financial Times). Jest to dwumiesięcznik, który koncentruje się przede wszystkim na aktualnościach dotyczących inwestycji na całym świecie, dogłębnej analizie klimatu inwestycyjnego w wielu branżach i wielu krajach.

Marek Michalik, prezes ŁSSE:

– Jako jedna z nielicznych stref na świecie od kilku lat nie wypadamy ze światowej dziesiątki. Miejsce w światowej czołówce to efekt zarówno rekordowego roku inwestycyjnego w ŁSSE jakim był 2021 jak i ciągłego poszerzania oferty strefy. Bo Łódzka Strefa dziś to nie tylko zwolnienia w podatku dla inwestorów, ale wsparcie firm polskich które ucierpiały na Brexicie, program wspierający eksport, projekt dofinansowań do szkoleń dla pracowników MŚP, wsparcie dla startupów, za chwilę także europejski hub innowacji.

Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE:

– Staliśmy się Strefą 4.0., która jest źródłem innowacji napędzających Przemysł 4.0. w Polsce i nie tylko. Od kilku lat prowadzimy akceleratory startupowe, w którym rodzą się nowoczesne rozwiązania dla biznesu. W naszym portfolio mamy już blisko 150 startupów, które otrzymały od nas wsparcie merytoryczne i finansowe podczas tworzenia nowych technologii. Jesteśmy liderem w tworzeniu innowacji opartych o technologię 5G i wprowadzanie jej do fabryk naszych inwestorów dzięki akceleratorowi S5. Konsekwentnie tworzymy Hub Innowacji, którego częścią za chwilę będzie Re_Connect, czyli przestrzeń w której będziemy pokazywać jak wykorzystać nowoczesne technologie w biznesie. Łączymy ludzi, pomysły, możliwości, technologie, biznes i za to jesteśmy doceniani na arenie międzynarodowej.

Wojciech Konecki, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej i prezes APPLiA Polska Związku Pracodawców AGD: 

– To że Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna dostała i dostaje tyle wyróżnień to jest znak szczególny. Tego nie spotyka się na co dzień. Branża AGD za którą na co dzień jestem odpowiedzialny zainwestowała w trzech regionach w Polsce. Ale to w Łodzi mamy ostatnio olbrzymie inwestycje. Miliardowa inwestycja firmy Daikin w fabrykę pomp ciepła, blisko 400 mln zł na linię produkcyjną w fabryce pralek BSH, rozwija się też firma Miele, czy Whirlpool. Dzięki tym inwestycjom staliśmy się numerem 1 w Unii Europejskiej.