Polecamy

Monopolis z najlepszą architekturą w Polsce

Monopolis z najlepszą architekturą w Polsce

Łódzki kompleks Monopolis zwycięzcą IX edycji konkursu Prime Property Prize 2020 w kategorii „Architektura”. Tym samym inwestycja Virako została najlepszym projektem architektonicznym roku 2020 w Polsce. A już dziś wieczorem rozstrzygnięcie MIPIM Awards 2020, czyli „Oscarów” w branży nieruchomości.

„Prime Property Prize” to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce na rynku nieruchomości komercyjnych. Jego zadaniem jest wyłonienie firm oraz projektów, które w ostatnim roku miały największy wpływ na wydarzenia na rynku nieruchomości, a także osobistości, których spektakularne działania odegrały kluczową rolę w rozwoju całej branży. Monopolis nominowane było w kategorii „Architektura”, w której nagroda przyznawana jest obiektom komercyjnym, wnoszącym na rynek nowatorskie rozwiązania architektoniczne i projektowe, wyznaczające nowe trendy w tym zakresie, a także powstające z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej, których proces inwestycyjny zakończył się w okresie wrzesień 2019 – wrzesień 2020.

Obok Monopolis w tej kategorii nominowani zostali: Elektrownia Powiśle w Warszawie; Biura przy Warzelni, Browary Warszawskie; Chmielna 89 w Warszawie, czy Wave w Gdańsku. Wygrana w takim gronie to niezaprzeczalny sukces łódzkiego projektu.

Monopolis – wyjątkowa inwestycja

– Monopolis to unikatowy kompleks, powstały dzięki adaptacji zabytkowych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeciego co do wielkości zespołu fabrycznego w Łodzi. Ten niepowtarzalny projekt realizowany w centrum Łodzi łączy w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. To bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych i rozpoznawalnych inwestycji w Łodzi, stanowiąca unikatową wizytówkę miasta. Wygrana w konkursie „Prime Property Prize 2020” potwierdza wyjątkowość naszej inwestycji i jest dla nas potwierdzeniem obrania właściwej drogi przy tworzeniu tego miejsca. Z ogromną radością dziękujemy jury, czytelnikom portali propertynews.pl i propertydesign.pl i wszystkim naszym zwolennikom za  oddane głosy. Otrzymaliśmy wiele wyrazów sympatii, które są dla nas równie cenne, co przyznawane nagrody. Stworzyliśmy bowiem przestrzeń, która już w założeniach miała być przyjazna i otwarta na ludzi. Niezmiennie to właśnie oni są dla nas najważniejszymi recenzentami. – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Statuetkę podczas poniedziałkowej gali odebrała Anna Celichowska, członek zarządu Virako.  A już dziś wieczorem w Paryżu rozstrzygnięcie innego prestiżowego konkursu – MIPIM Awards 2020. Do tych „Oscarów” w branży nieruchomości Monopolis nominowane jest w kategorii „best mixed-use development”. Oby wygrana w „Prime Property Prize 2020” statuetka była zapowiedzią kolejnego sukcesu łódzkiego projektu na arenie międzynarodowej.

Monopolis – jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów

Monopolis to projekt rewitalizacyjny dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Autorem tego wyjątkowego konceptu jest uznana warszawska pracownia – Grupa 5 Architekci, a głównym projektantem Rafał Grzelewski. Nowoczesne biura z unikatowym klimatem, klub dla dzieci, teatr, ARTgaleria, muzeum poświęcone historii dawnych zakładów Monopolu Wódczanego oraz amfiteatr stanowią o różnorodności projektu. Na swoje siedziby te pofabryczne przestrzenie wybrały szwajcarskie firmy: Clariant i ABB oraz szwedzka firma z branży IT Digital New Agency. Dziś Monopolis staje się jednym z bardziej rozpoznawalnych miejsc Łodzi.

Jest to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce.  Wystarczy tu wspomnieć, że dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy gastropasaż. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

W kolejnych etapach zostaną wybudowane dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów, wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: jednym historycznym (M1) oraz trzech nowobudowanych (M2, M3 i M4). Równocześnie, na kolejnych 5 400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując wiele usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Cały kompleks to zatem docelowo blisko 30 tysięcy mkw. realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już w trakcie realizacji.

O Virako

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).