Polecamy

Łódzki Luwr w remoncie. Potrwa do czerwca.

Łódzki Luwr w remoncie. Potrwa do czerwca.

Trwają prace wykończeniowe we wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego, siedzibie Muzeum Miasta Łodzi. W podziemiach powstaje multimedialna wystawa „Ziemia Obiecana – wczoraj i dziś”.

Budowę Pałacu rozpoczął Izrael Kalmanowicz Poznański. W 1877 roku kupił dom stojący na rogu ul. Ogrodowej i Stodolnianej. I to właśnie ten dom stał się zaczątkiem wielkiego pałacu. Pierwszy projekt pałacu jest dziełem Hilarego Majewskiego z 1888 roku. Po dziesięciu latach projekt H. Majewskiego został zmodyfikowany i rozbudowany przez Juliusza Junga architekta ze Stuttgartu i inżyniera Dawida Rosenthala. Obecną formę architektoniczną fasad i stylowo eklektycznych wnętrz pałac otrzymał dopiero po przebudowie w latach 1901-1903. Autorem projektu był architekt Adolf Zeligson.

W 2020 roku zakończy się ponad dwuletni remont Pałacu Izraela Poznańskiego, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. Pałac jest  jednym z najbardziej reprezentacyjnych i najcenniejszych zabytków Łodzi.

Inwestycja objęła swoim zakresem naprawę elewacji całego budynku, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien, a także wymianę stolarki okiennej. Przywrócone zostało wejście do budynku od strony ulicy Zachodniej, muzeum zostało dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Do czerwca tego roku będzie trwał remont perły łódzkiej architektury, czyli Pałacu Poznańskich, siedziby Muzeum Miasta Łodzi. W tym tygodniu rozpocznie się renowacja schodów w paradnej klatce schodowej. Równolegle trwają ostatnie prace wykończeniowe w pałacowych wnętrzach. W podziemiach muzeum przygotowujemy stałą multimedialną wystawę „Ziemia Obiecana – wczoraj i dziś” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

W pałacu kończą się prace w pomieszczeniu, w którym w przyszłości znajdzie się sala multimedialna oraz biblioteka. Prowadzony jest również remont pomieszczeń magazynowych pod salą wystaw czasowych.

Łódź Ziemią Obiecaną

Trwają  prace nad stałą multimedialną wystawą „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi”.

– W Muzeum Miasta Łodzi powstaje multimedialna i interaktywna wystawa. To jest duży projekt, który jest częścią remontu konserwatorskiego pałacu. Wystawa powstaje w nowej przestrzeni ekspozycyjnej, w podziemiach pałacu. Eksponaty prezentowane na wystawie będą pochodzić ze zbiorów muzeum. Wystawa będzie  składała się  z pięciu bloków tematycznych, obejmujących historię miasta Łodzi od czasów średniowiecza do czasów współczesnych. Najwięcej miejsca na wystawie zajmie ostatnie 200 lat czy historia rozwoju Łodzi przemysłowej – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Wystawa prezentować będzie historię Miasta Łodzi oraz całego regionu. Na wystawie znajdziemy dzieje miasta, które w bezprecedensowy sposób w skali światowej, w ciągu kilkudziesięciu lat awansowało z szeregu małych, lokalnych ośrodków miejskich o charakterze rzemieślniczo-rolniczym do grona wielkich metropolii europejskich. Wystawa podzielona będzie na pięć obszarów.

Pierwsza część to  Prolog i Ludzie, czyli wstęp do dziejów miasta. Kolejny obszar to Postęp będzie to prezentacja najważniejszych dokonań w takich dziedzinach jak: polityka, edukacja, czy gospodarka. Kolejna część to Sukces, czyli jak powstawały łódzkie fortuny Scheiblerów, Poznańskich i Geyerów. Metropolia to obszar, w którym znajdziemy atrybuty wielkiego miasta: komunikacja i media. Uzupełnieniem wystawy będzie strefa Biblioteki, czyli zupełnie nowego miejsca w muzeum.

– Zwiedzających wystawę zaprosimy do kolejnej nowej przestrzeni w naszym muzeum, czyli Biblioteki. Będzie to strefa relaksu, w której będzie można odpocząć, przeczytać książkę lub po prostu porozmawiać – dodaje Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Wystawa „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi” zaprezentowana zostanie w języku polskim i angielskim, będzie dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób niesłyszących. Integracyjną częścią wystawy będzie kilkuletni program edukacyjny, który w tej chwili opracowuje zespół edukatorów. Otwarcie ekspozycji planowane jest po zakończeniu pandemii.

Żeby Łódź rosła, miała pałace wspaniałe i ogrody piękne…

Przypałacowy ogród jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych w Łodzi. Utworzony pod koniec XIX wieku według projektu Leona Grabowskiego, teraz równolegle z Pałacem, do którego przylega, przechodzi gruntowną modernizację.

W ramach przeprowadzonej modernizacji ogrodu wykonano już prace rozbiórkowe i brukarskie, m.in. ułożenie nawierzchni z kostki granitowej zamiast dawnej asfaltowej, a także głęboką rekultywację terenu w miejscach likwidacji starych alejek oraz garażu. Przeprowadzono kompleksową pielęgnację istniejącego drzewostanu, w tym m.in. oczyszczanie drzew z posuszu, wiązania elastyczne i specjalistyczne cięcie. Szata roślinna ogrodu wzbogaciła się o nowy trawnik i liczne nasadzenia, w tym blisko 139 sztuk krzewów liściastych (gł. forsycji i tawuli), 25 sztuk roślin wrzosowatych, np. hortensji i rododendronów, żywopłoty z cisu i grabu pospolitego oraz 20 drzew liściastych, takich jak klon, złotokap, magnolia, wiśnia, robinia i leszczyna.

Muzeum Miasta Łodzi planuje cykl działań służących zachęceniu mieszkańców do częstego odwiedzania ogrodu w postaci sezonowych atrakcji m.in. w sezonie kwitnienia określonych roślin czy jesiennych przebarwień. W planach są również programy zwiedzania parku z przewodnikiem oraz wprowadzenie takich udogodnień jak choćby WiFi oraz tablice informacyjne poświęcone historii ogrodu.

Otwarcie ogrodu planowane jest jesienią tego roku.

Łączny koszt inwestycji w Muzeum Miasta Łodzi to 40 mln złotych.

Źródło: www.uml.lodz.pl