Biznes

Łódzka strefa została drugą najlepszą w Europie

Łódzka strefa została drugą najlepszą w Europie

W najnowszym rankingu stref ekonomicznych łódzka strefa została drugą najlepszą w Europie, pierwszą dla firm z sektora MŚP i ósmą na świecie. W tym roku konkurencja była ogromna, bo wnioski do oceny przesłało prawie sto stref.

W rankingu przygotowanym przez FDI Business Financial Times 2019 łódzka strefa została doceniona za wyniki inwestycyjne i zbudowanie szerokiej oferty produktów dodatkowych dla inwestorów. W 2018 roku łódzka strefa przyciągnęła 30 inwestorów, którzy zadeklarowali ponad 1,5 miliarda zł nakładów na inwestycje i blisko 800 nowych miejsc pracy. Tym samym poprawiła wynik z roku 2017, kiedy to odnotowała 26 inwestycji, na łączną kwotę nakładów blisko 1,3 miliarda zł. Twórcy rankingu docenili strefę również za pomoc startupom, firmom z sektora MŚP czy wprowadzanie technologii 5G do fabryk strefowych inwestorów. Stąd drugie miejsce w Europie i ósme na świecie. W rankingu znajdują się strefy, które odnotowują największe postępy rok do roku. Takie kryteria powodują, że ciężko utrzymać wysokie miejsce rok po roku w rankingu. Łódzka strefa utrzymała się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu. Wraz z nią do pierwszej dziesiątki w tym roku weszły tylko 3 inne strefy z ubiegłego roku.

Tytuł najlepszej strefy dla firm z sektora MŚP w Europie i drugiej na świecie w tej kategorii to docenienie takich projektów jak budowa Hali Magazynowej Stokowska Park, Strefa RozwoYou czy Startup Spark. Stokowska Park to hala magazynowo – produkcyjna, którą strefa zbudowała z myślą o firmach MŚP polskich i zagranicznych. Hala zbudowana jest z 8 modułów, po 1200 mkw każdy, wyposażonych w zaplecze socjalno – biurowe i elektrycznie sterowaną rampę dla samochodów ciężarowych.

Startup Spark to akcelerator, który łączy młodych, przedsiębiorczych ludzi z międzynarodowymi korporacjami, takimi jak: Ericsson, PwC, Procter&Gamble, Robert Bosch, Siemens, i polskimi firmami rozwijającymi nowoczesne technologie, jak Bluerank, Indigo Nails, Ceramika Paradyż, Grupa Pietrucha, Mosty Łódź czy WDX. Startupy mogą liczyć na wymianę doświadczeń. Współpraca owocuje powstaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych dla biznesu. W I edycji w 2017 roku wzięło udział 27 startupów, 7 partnerów biznesowych, a kwota wsparcia wyniosła 6 milionów złotych. W drugiej kwota wzrosła do prawie 16 milionów złotych, a z programu skorzysta około 66 startupów.

Nagroda specjalna w kategorii Appliances

Za rozwój branży AGD łódzka strefa otrzymała nagrodę specjalną. Od czasu uruchomienia strefy w 1997 r. w ŁSSE zainwestowało ponad 20 firm z branży AGD. W tym takie marki jak: Whirpool, Miele czy BSH. Producenci i podwykonawcy stworzyli blisko 6 tys. miejsc pracy. Łódzka strefa stała się zagłębiem AGD nie tylko w Polsce ale i w Europie. W łódzkiej strefie odbywa się co roku kongres AGD, największy szczyt CEO w branży. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięło ponad trzystu gości. Do Łodzi najważniejsi producenci branży AGD przyjeżdżają co roku by wymienić się pomysłami, omówić kluczowe dla branży tematy z ważnymi przedstawicielami i ekspertami, w tym przedstawicielami rządu.

Wyróżnienie w kategorii Connectivity

ŁSSE jako pierwsza strefa w świecie wprowadza technologię 5G do fabryk strefowych inwestorów. Innowacyjny w sakli światowej akcelerator S5 łączy potencjał startupów, inwestorów, strefy i dostawców technologii 5G. W strefowym programie pod nazwą S5 startupy przygotowują rozwiązania dla inwestorów w oparciu o technologię 5G. Jakie mogą to być rozwiązania? Na przykład czujniki monitorujące jakość produkcji, zużycie poszczególnych części maszyn – co może uchronić przed awarią całej linii produkcyjnej. Autonomiczne roboty poruszające się po fabryce przy wykorzystaniu 5G. Czy sterowanie urządzeniami na odległość.

Wyróżnienie w kategorii Przemysł 4.0

We wrześniu ŁSSE uruchomiła pierwsze i jedyne w Polsce Technikum Automatyki i Robotyki. To szkoła zawodowa o profilu jakiego dotąd nie było prowadzona we współpracy z Ceramiką Tubądzin, Delia Cosmetics i Miele Technika. Szkoła uzyskała wsparcie i wyróżnienie tytułem szkoły eksperymentalnej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Absolwenci technikum uzyskają tytuł technika automatyki i robotyki. Wyróżnienie przyznane zostało również za uruchomienie drugiej odsłony programu Startup Spark. W obecnej edycji trwa nabór dla startupów, na które czeka wsparcie finansowe, maksymalnie do 160 tys. zł. Łódzka strefa szacuje, że w II edycji programu udział może wziąć około 66 startupów.

Wyróżnienie w kategorii Rozwój i Umiejętności

ŁSSE otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie za wprowadzenie programu Strefa RozwoYou. To program bonów i szkoleń dla firm mikro, małych i średnich. Kwota dofinansowania dla jednego pracownika w obecnej edycji na szkolenie to 9 240 zł, z czego 80 procent tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych a 20 procent wkład pracodawcy. W I edycji pozyskaliśmy z funduszy unijnych około 24 mln zł, a z programu skorzystało ponad 6 tys. pracowników z ponad 1000 firm. W drugiej edycji kwota wsparcia z UE wzrosła do 33 mln zł.

Ranking 2018 i 2019

Łódzka strefa znalazła się w prestiżowym rankingu po raz kolejny i to rok po roku. Oprócz łódzkiej strefy udało się to jeszcze tylko trzem innym strefom: DMCC – United Arab Emirates, Jebel Ali Free Zone – United Arab Emirates, Panama Pacifico – Panama. Łódzka strefa w 2019 roku już wyrównała wynik z poprzedniego roku. ŁSSE do października przyciągnęła 23 inwestycje szacowane na blisko 1,5 miliarda zł. Przed strefą jeszcze kilka miesięcy inwestycyjnych rozmów, co pozwala pozytywnie patrzeć na wynik roczny.