Finanse

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna: Rewolucja 5G

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna: Rewolucja 5G

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna nie zwalnia tempa i mimo pandemii koronawirusa rozwija projekt S5 – Akcelerator Technologii 5G.

Program, który daje startupom możliwość tworzenia innowacji, opartych o technologię 5G i testowania rozwiązań w realnych warunkach, czyli w fabrykach inwestorów strefy.

Za łączenie młodych, zaawansowanych technologicznie firm, z dużymi międzynarodowymi korporacjami i umożliwienie im wspólnej pracy nad innowacjami 5G strefa otrzymała już kilka nagród. Ostatnio została doceniona przez dwumiesięcznik fDi Magazine z grupy Financial Times. W corocznym światowym rankingu stref ekonomicznych, otrzymała aż 5 nagród
za rozwój akceleratorów startupowych, w kategoriach: gotowość do wdrażania technologii 5G, Specjalna Strefa Ekonomiczna 4.0, przemysł 4.0, łączność i mobilność. Do akceleratora S5 Łódzkiej Strefy dołączają kolejne startupy i to właśnie w ŁSSE rozwijają swój biznes. Przedstawiamy sylwetki kolejnych firm, które rozpoczynają swoją przygodę biznesową w Łodzi.

TP Machines Łukasz Tomala

Tworzymy zautomatyzowaną linię do wytwarzania kosmetyków kolorowych. Praca urządzenia polegać będzie na precyzyjnym odmierzaniu (dozowaniu) pigmentów, rozdrabnianiu i mieszaniu do momentu uzyskania jednolitej masy kosmetycznej, gotowej do konfekcji. Dzięki zastosowaniu rozwiązania IoT, mamy możliwość zdalnego zarządzania. Komunikacja między urządzeniami odbywa się bezprzewodowo przez sieć 5G, a jednostka sterująca wysyła raporty o przebiegu procesu produkcyjnego i czasie jego trwania do naszego komputera. Dzięki Strefie i udziałowi w akceleratorze S5 zdobywamy wiedzę od ekspertów z nowej dziedziny, którą możemy zaimplementować do swoich rozwiązań poszerzając portfolio i zdobywając nowych odbiorców technologii jednocześnie wpływając na innowacyjność i rozwój polskiego przemysłu

HEXAR

Rozwiązanie Hexar to kompleksowa platforma onboardingowa do samodzielnego i zdalnego zapoznania nowego pracownika z firmą. Startup wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości. Hexar przez wsparcie działu HR daje możliwość szybkiego wdrożenie pracownika oraz pozwala zwiększyć jego efektywność. Technologia 5G wykorzystana w projekcie poprawia jakość doświadczenia użytkowników korzystających z VR do celów onboardingowych oraz szkoleniowych.

ComplexData

Raporty z 2020 roku sugerują, że tylko 19 proc. danych w przedsiębiorstwach jest uznawanych za przydatne i krytyczne dla biznesu, podczas gdy 28 proc. to dane nadmiarowe czy przestarzałe (ROT), a aż 53 proc. jest nadal uważanych za dane nieznane tzw. „Dark Data”. To informacje, które są niesklasyfikowane i nieoznakowane. Startup pozycjonuje swoje rozwiązania właśnie w tym obszarze i tworzy platformę obliczeniową wraz z procesami obsługi klientów komercyjnych. Innowacyjność zawiera się głównie w dedykowanych rozwiązaniach algorytmicznych, które stworzą możliwość analizy danych w poszukiwaniu ukrytych korelacji. Technologia 5G odpowiada m.in. za zwiększone zapotrzebowanie związane z przesyłem danych, a także zwiększa ilość danych, które są generowane przez urządzenia np. IoT.

IoTArchitects

Naszym celem jest prowadzenie prac rozwojowo-wdrożeniowych nad wybranymi technologiami telekomunikacyjnymi i IoT dla branży energetycznej, przemysłu oraz
pokrewnych. W Akceleratorze S5 Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej rozwijamy projekt Analizatora RF. Ma on na celu opracowanie oraz wdrożenie na rynku innowacyjnego mobilnego urządzenia, które umożliwi klientom weryfikację wybranych parametrów sieci komórkowych. Oczywiście z zastosowaniem różnych standardów technologii radiowej (4G, NB-IoT, LTE-M, 5G) dla różnych operatorów komórkowych działając w czasie rzeczywistym.

Friendly Innovation

Startup wykorzystując 5G, tworzy narzędzia do monitorowania, zarządzania poborem z sieci oraz optymalizacji wykorzystania energii elektrycznej. EcoPlanet24 integruje odnawialne źródła energii, uwalnia pełny potencjał drzemiący w np. instalacjach fotowoltaicznych PV. Na bieżąco analizuje rzeczywiste zużycie i produkcję energii, przynosząc wymierne oszczędności. Bilansuje zapotrzebowanie na moc gospodarstw domowych, osiedli, fabryk zapewniając bezpieczeństwo instalacji i sieci energetycznej. Dba o środowisko, dostarczając unikalne proekologiczne funkcjonalności rozwiązaniom SmartHome. Produkuje kompletne rozwiązanie do budowy inteligentnej infrastruktury ładowarek dla pojazdów elektrycznych (eMobility).

Immersive Toolbox

Firma zajmuje się projektowaniem, tworzeniem oraz wdrażaniem specjalistycznych rozwiązań wykorzystujących interfejsy immersyjne w różnych gałęziach przemysłu. W szczególności specjalizuje się w wykorzystaniu interfejsów rozszerzonej rzeczywistości (AR) w instruktażu i szkoleniu pracowników z wykorzystaniem urządzeń mobilnych lub gogli AR oraz sieci 5G. Działamy we współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Akceleratorem S5, który umożliwił nam współpracę z przedstawicielami przemysłu w Łodzi oraz wspiera nas w zdobyciu wiedzy eksperckiej z zakresu wykorzystania możliwości 5G w naszych rozwiązaniach immersyjnych.

Program S5, czyli Akcelerator Technologii 5G, realizowany przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną nabiera tempa. Kolejne innowacyjne firmy z sektora MŚP rozpoczynają swoją biznesową przygodę w Łodzi. Pracują nad innowacjami 5G dla dużych inwestorów.