Polecamy

Łódź znów teatralną stolicą Polski

Łódź znów teatralną stolicą Polski

19 marca rozpocznie się XXVIIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który w nowym roku tradycyjnie otwiera cykl najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Łódź znowu będzie teatralną stolicą Polski.

– W tym roku temat Festiwalu to „Artysta. Wizjoner”. Spektakle tematycznie skupione są wokół kondycji człowieka, dekonstrukcji świata wartości oraz wolności i jej granic – mówi dyrektorka artystyczna Festiwalu i dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska. – Festiwal zainaugurujemy 19 marca pokazem „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej – na spektakl zaprosimy Widzów do Teatru Słowackiego w Krakowie. Na tamtej scenie „Dziady” mają ciężar i ładunek artystyczny, który trudno byłoby przenieść. Architektura, neobarokowe dekoracje, malowana kurtyna Siemiradzkiego i historia tego miejsca powodują, że w Teatrze Słowackiego „Dziady” mają niepowtarzalny wydźwięk – zaznacza Ewa Pilawska.

Na Festiwalu będzie można obejrzeć również „1.8 m” w reżyserii Iwana Wyrypajewa, „Odlot” w reżyserii Anny Augustynowicz, „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, „Ciemną wodę” w reżyserii Iwo Vedrala, „Wujaszka Wanię” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Teatr Powszechny w Łodzi, gospodarz Festiwalu, pokaże dwie prapremiery zrealizowane specjalnie na Festiwal. Pierwszą będzie „Maria” – sztuka Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Druga to „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy, koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego w Warszawie.

– Zaprosimy także na projekcje zapisów dwóch spektakli w reżyserii Krystiana Lupy, które zrealizował w ostatnim czasie poza Polską. Pokażemy „Austerlitz” z Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie oraz „Dziennik Szaleńca” zrealizowany w Chinach. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja poświęcona Krystianowi Lupie (materiały z niej zostaną wydane jako wydawnictwo) oraz dwie wystawy. Jedna wystawa poświęcona będzie twórczości Lupy, druga będzie prezentacją jego rysunków. Zaprosimy także na koncert „Climate Keys”, czyli prapremierowe wykonanie projektu koncertowo-edukacyjnego zrealizowane specjalnie na  Festiwal – dodaje Ewa Pilawska.

Szczegółowy program Festiwalu jest na stronie internetowej: powszechny.pl/pl/festiwal

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych współfinansowany jest przez Urząd Miasta Łodzi.