Moda

Łódź znów na mapie światowej mody

Łódź znów na mapie światowej mody

Cztery dni konkursów, warsztatów oraz imprez o charakterze międzynarodowym otworzą młodym projektantom drogę do realizacji marzeń. 18 października 2017 roku rozpocznie się Łódź Young Fashion – nowe wydarzenie modowe współtworzone przez miasto i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Łódź Young Fashion 2017, to szansa na to, by zapoznać się z różnorodnymi obliczami mody i sztuki. Impreza powstała z trzech odbywających się już wcześniej w Łodzi wydarzeń: Gali Dyplomowej ASP, Bra Day i Ogólnopolskiego Konkursu „Złota Nitka”.

Ewa Gołaszewska, Krystian Szymczak

– Tworząc Łódź Young Fashion, zależało nam na tym, by informacja o Łodzi modowej dotarła do młodych projektantów z całego świata. Dziś zaproszenie do naszego miasta otrzymują dziesiątki uczelni artystycznych i całe międzynarodowe środowisko twórców mody – podkreśla Iza Zbonikowska, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Najważniejszym punktem wydarzenia jest konkurs International Contest – Łódź Young Fashion Award 2017, adresowany do młodych projektantów, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są EMOCJE. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 000 euro ufundowaną przez miasto Łódź oraz prestiżową statuetkę „Manequine 2017”. Do jury zostały zaproszone wybitne osobistości ze świata mody, m.in.: Junko Koshino, Sylvie Ebel, Kasia Sokołowska, Monika Jac Jagaciak i Tomasz Ossoliński.

– Do podjęcia tej wyjątkowej inicjatywy, jaką jest Łódź Young Fashion, upoważnia nas wieloletnie doświadczenie w kształceniu, w obszarze mody, a działająca od 1972 roku Katedra Ubioru na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej Akademii jest kolebką najlepszych polskich projektantów. Posiadamy również znakomitą infrastrukturę w Centrum Promocji Mody, działającym przy Akademii. Tam znajduje się dwudziestometrowy wybieg, profesjonalne zaplecze i imponująca aparatura multimedialna, gwarantująca wysoki poziom artystyczny przygotowywanych spektakli – mówi prof. Jolanta Rudzka-Habisiak, Rektor ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

 

Paulina Świątkowska, Chen Zhi

Kolejnym wydarzeniem odbywającym się w ramach Łódź Young Fashion jest 32. Gala Dyplomowa absolwentów Katedry Ubioru z Wydziału Tkaniny i Ubioru. Impreza odbywa się od 1995 roku. Od tego czasu bardzo zmieniła swój charakter. Dziś to prawdziwa uczta dla zmysłów. Kilkadziesiąt reflektorów i rzutników, wielkoformatowe ekrany, 20-metrowy wybieg ze ścieżką multimedialną oraz ekran led pozwalają na zaprezentowanie każdej kolekcji, podkreślając jej charakter, a z pokazów czyniąc prawdziwie widowiskowe perły. To jednak przede wszystkim konkurs, którego uczestnikami są studenci. Absolwenci ASP powalczą o nagrodę główną Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz o nagrody partnerów uczelni, głównie firm odzieżowych współpracujących z Katedrą Ubioru.
W tym roku w jury zasiądą m.in.: Łukasz Jemioł, Paprocki&Brzozowski, Ewa Kowalewska-Kondrat (Harel) i Marcin Świderek.

18 października przekonamy się również, kto zdobędzie 30 000 zł w Ogólnopolskim Konkursie „Złota Nitka” i jednocześnie „dziką kartę” pozwalającą na udział w konkursie International Contest – Łódź Young Fashion Award 2017. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło Awangarda. „Złota Nitka” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs w Polsce skierowany do młodych projektantów. Wśród jego laureatów wymienić można Macieja Zienia, Agatę Wojtkiewicz, Łukasza Jemioła czy duet Paprocki&Brzozowski. To wydarzenie, w którym mogą wziąć udział zarówno profesjonalni projektanci, jak i debiutanci – artyści związani ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerzy urodzeni po 1987 r. Liczy się przede wszystkim świeże spojrzenie na modę i światowe trendy oraz odwaga w prezentowaniu własnego stylu.

W ramach wydarzenia odbędzie się również Bra Day 2017. To trzecia odsłona imprezy realizowanej wspólnie przez łódzką ASP, Szpital im. M. Kopernika w Łodzi i Fundację Pełną Piersią. To wydarzenie modowe, w którym biorą udział wiodący polscy projektanci – w poprzednich dwóch edycjach byli to: Gosia Baczyńska, Małgorzata Czudak, MMC Studio, La Mania – Joanna Przetakiewicz czy Ewa Minge. Głównymi bohaterkami wieczoru są jednak Amazonki – wyjątkowe kobiety, które podczas imprezy występują w roli modelek.

Aleksandra Żabowska