Polecamy

Light.Move.Festival. TOP10!

Light.Move.Festival. TOP10!

Najbardziej kolorowy festiwal w Polsce zaczaruje śródmieście Łodzi w ostatni weekend września, czyli w dniach 27-29. Zapowiada się intrygująca edycja pełna niespodzianek. Poznajcie TOP 10 tegorocznego Light.Move.Festivalu.

Za niespełna miesiąc w Łodzi rozpocznie się dziewiąta edycja Light.Move.Festival. – Wydarzenie pod znakiem niezwykłych pokazów wizualnych. Dynamicznie zmieniające się obrazy, gra światła – wszystko podkreślające i pokazujące, jak zaskakująca i nieoczywista jest Łódź. I do tego muzyka! Dźwięk będzie bardzo ważnym elementem tegorocznego Festiwalu – zapowiada Beata Konieczniak, dyrektor kreatywna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.

Festiwal jest największą pod względem liczby uczestników plenerową imprezą w Polsce.

Przed nami ponad 40 punktów na festiwalowej mapie: iluminacji, mappingów, instalacji,                        muzycznych przystanków i wydarzeń towarzyszących. Łącznie układają się w trasę, której przejście pozwoli poznać odnowione przestrzenie w centrum Łodzi. Każdy znajdzie coś dla siebie, a dla ułatwienia zwiedzania organizatorzy wybrali TOP10, czyli dziesięć wyjątkowych, najpiękniejszych miejsc tegorocznej edycji Light.Move.Festival. Oto wydarzenia, które polecają w sposób szczególny:

Top10 LMF2019

mappingi:

  1. Pedro Narvaez – „Symfonia Koloru” (Teatr Wielki)

To dzieło, które wykorzysta architekturę teatru, tworząc niezapomniane przedstawienie wizualne. Kolor, światło, natura i dźwięk… Widzowie rozpoznają motywy z oper Carmen, Madame Butterfly, Faust czy Jezioro Łabędzie – dzieł, które odtwarzane były na deskach Teatru Wielkiego.  Co więcej, Fundacja Lux Pro Monumentis, organizator Light.Move.Festival., nawiązała współpracę z artystami Teatru Wielkiego. Widowisko uświetnią soliści, chór oraz tancerze, którzy wyjdą w przestrzeń miasta, w przestrzeń dostępną dla każdego. Dzięki temu stworzą niezwykłe widowisko na Placu Dąbrowskiego, tworząc niezapomniane obrazy miasta nocą. A stworzone przez kanadyjski zespół animacje na budynku teatru będą niesamowitym tłem do występów na żywo.

  1. Beam – Keys of Light (Cerkiew)

To artystyczne działanie łączące muzykę i światło oraz mapping 3D. Interaktywną instalację przygotował uznany na świecie holenderski kolektyw Mr.Beam. Artyści ożywią bryłę jednego z najpiękniejszych łódzkich zabytków – Cerkwi św. Aleksandra Newskiego. Obrazy zmieniać się będą pod wpływem… gry na fortepianie. Każde muśnięcie czy dotyk klawiszy przez artystów, zmieni wzór animacji na budynku. Co ważne, polscy muzycy mogą wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu! Do 20 wrześnie trwa otwarty nabór pianistów (więcej na www.lmf.com.pl).

  1. Odd Agency – Brave New City (Łódzki Dom Kultury)

Mapping zrealizowany na bryle Łódzkiego Domu Kultury będzie opowieścią o nasycaniu naturalnej przestrzeni działaniami człowieka. Reakcją jest ucieczka w świat wirtualny. Nowy człowiek, zamknięty w swojej rzeczywistości, tworzy własne miasto VR – przestrzeń pełną danych i treści cyfrowych. Projekt, który jest odpowiedzią na temat tegorocznego LMF, przygotowało studio kreatywne Odd Agency z Włoch.

animacje:

  1. Ari Dykier – Imaginarium (Pasaż Schillera)

Praca audiowizualna stworzona w oparciu o stare ilustracje. To surrealna podróż, która zabiera widza w świat snów, wspomnień, myśli i symboli. Monochromatyczny kolaż, pełen detali i nierzeczywistych obrazów, zaskoczy dbałością o szczegóły i kreatywnością artysty.

  1. Karel Bata – The Tree That Blinked (ul. Sienkiewicza/Narutowicza)

Seria cyfrowych portretów, których obraz odkłada się na koronie drzew. Obrazy twarzy zmieniają się bardzo płynnie, co przypomina ruch liści na wietrze.

  1. Oilhack & Thomas Blanchard – Colours X Colours (ul. Traugutta)

Dwóch artystów – malarzy tworzy unikalne dzieła – kojące filmy. Ich sztuka to eksperymentalny sen, który sprawia, że ​​delikatnie drgamy kolistymi ruchami. Wciągająca wystawa wideo Colours X Colors jest wynikiem współpracy między Oilhack i Thomasem Blanchardem.

 

instalacje:

  1. Pitaya – Bifrost (ul. Traugutta)

Na ul. Traugutta stanie świetlny tunel. Brama zatytułowana jest Bifröst, co w mitologii nordyckiej oznacza pomost między światem żywych, a królestwem bogów. Podróż pod jasnymi arkadami będzie wciągającym doświadczeniem, w którym akcja przechodzenia przez most staje się introspektywną wyprawą, rytuałem przejścia. A w naszym mieście, to przejście z postindustrialnej Łodzi w jej powstające nowe centrum.

Imponująca konstrukcja jest dziełem francuskiego studia PITAYA.

  1. Space Concept Art – Wave (ul. Składowa)

Kosmiczna fala wykonana w technice StringArt. Kilkaset pionowych linii utkanych białą włóczką, tworzących pofalowaną strukturę, nawiązującą do powierzchni wzburzonej cieczy. Do oświetlenia ekranu zostaną użyte lampy ultrafioletowe. Ponadto na ekranie wyświetlana będzie projekcja wizualna w formie standardowego mappingu oraz zaprogramowanej wiązki laserowej. Pokazom tym będzie towarzyszył dźwięk i muzyka.

  1. Izo Brulo Polylight Art – Heart  (Hug) Space (Pasaż Rubinsteina)

Interaktywna instalacja… działająca pod wpływem przytulania. Publiczność zapraszana jest na świetlny spot, który reaguje na uściski. Oprócz interaktywnej projekcji, jest to eksperyment społeczny, który wskazuje na problemy i stereotypy ludzkie dotyczące prywatności i fizycznych granic. Na LMF poczuj się kochanym!

  1. Olga Grybowicz, Kasper Hein – Dobra wróżba (ul. Traugutta)

To wizualizacja deszczu. Inspiracją do jej powstania były emocje, które potrafi w nas wzbudzić taki stan pogody. Chmury zapowiadające deszcz są dla każdego zapowiedzią innych doznań – część z nas odbiera je jako zwiastun nadchodzącego spokoju, inni czują potrzebę rozmyślania. Dzieło spotęguje te odczucia.

 

Oprócz TOP10, warto zapoznać się z listą wydarzeń towarzyszących. W tej kategorii polecamy m.in. specjalną symulację VR stworzoną przez Virtual House (adres wydarzenia: ul. Piotrkowska 120). Symulacja zabierze uczestników festiwalu w niesamowitą, futurystyczną podróż przez światło i dźwięk. To niezwykłe połączenie technologii, muzyki i sztuki wizualnej będzie niezapomnianym przeżyciem.

 

Festiwal odbędzie się w dniach 27–29 września w godzinach 19.00 –24.00.

Partnerem głównym wydarzenia jest Miasto Łódź.