Polecamy

Light.Move.Festival – niezwykły mapping na otwarcie!

Light.Move.Festival – niezwykły mapping na otwarcie!

Inauguracja Light.Move.Fstival. rozpocznie się w piątek, 27 września, o godzinie 19.00 na Placu Dąbrowskiego. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich uczestników Festiwalu. 

Każdy, kto przyjdzie na Plac Dąbrowskiego, będzie świadkiem premierowego pokazu niezwykłego mappingu „Symfonia Koloru”.To dzieło, które wykorzysta architekturę Teatru Wielkiego, tworząc niezapomniane przedstawienie wizualne. Co więcej, widowisko uświetnią soliści, chór, pianista oraz tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi. – Usłyszymy między innymi Chór Cyganów z Opery Trubadur, będą sekwencje baletu, aria Torreadora z opery Carmen oraz duet kwiatów z Madame Butterfly – zaprasza Krzysztof Marciniak, z-ca dyrektora Teatru Wielkiego ds. artystycznych. Przed nami ponad 40 punktów na festiwalowej mapie: iluminacji, mappingów, instalacji, muzycznych przystanków i wydarzeń towarzyszących.

Zobaczymy na żywo m.in. lubianych przez łódzką publiczność Bernadettę Grabias, Dorotę Wójcik, Agnieszkę Makówkę czy Rafała Songana. Spektakl potrwa 20 minut i będzie rozpoczynał się o każdej równej godzinie w czasie trwania Light.Move.Festival (27-29.09, w godz. 19.00-24.00). Ostatni pokaz rozpoczynał się będzie o godz. 23.00, a między spektaklami czas wypełni emisja niezwykłego mappingu.

Podczas Festiwalu nie braknie wydarzeń interaktywnych, które angażować będą publiczność. Na przykład Keys of Light – artystyczne działanie łączące muzykę i światło oraz mapping 3D. Interaktywną instalację przygotował uznany na świecie holenderski kolektyw Mr.Beam.

– Artyści ożywią bryłę jednego z najpiękniejszych łódzkich zabytków – Cerkiew św. Aleksandra Newskiego – zaprasza Beata Konieczniak, dyrektor kreatywna Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival.

Obrazy na zabytku zmieniać się będą pod wpływem… gry na fortepianie. Każde muśnięcie, dotyk klawiszy przez artystów, zmieni wzór animacji na budynku. Co ważne, w wydarzeniu wezmą także udział polscy pianiści!

Jedną z artystek, które usłyszymy, będzie Dominika Czajkowska-Ptak, pianistka, zdobywczyni nagród, reżyser dźwięku współtworząca warstwę muzyczną do wielu znanych produkcji. – Będę grała dźwiękiem i światłem. To zabawa symultaniczna. Moje dźwięki będą pobudzać barwy, a jednocześnie ja będę czerpać inspiracje z motywów świetlnych – zapowiada Dominika. – Zaprezentuję głównie autorskie kompozycje, ale przygotowałam też kilka znanych, popularnych utworów.

Dominika weźmie udział w Festiwalu w sobotę.

Mr.Beam zaangażuje pianistów, a artyści z Rosji zaangażują nas wszystkich. Do przytulania! IzoBrulo Polylight Art zaprasza do Pasażu Rubinsteina na wydarzenie pod nazwą “Heart  (Hug) Space”, czyli strefa serca, strefa przytulania. Publiczność zapraszana będzie na świetlny spot, który reaguje na uściski. Oprócz interaktywnej projekcji, jest to eksperyment społeczny, który pokazuje, na ile jesteśmy otwarci – czy przytulenie się w miejscu publicznym jest dla nas krępujące? Na LMF poczuj się kochanym! – takie przesłanie przyświeca artystom.

Inpirująco będzie na Dworcu Łódź Fabryczna. Dzięki Marco Amedani (Space Invaders) uczestnicy Festiwalu będą mogli skorzystać z tabletów, którymi wyemitują strumień światła w wybranym przez siebie kolorze. Spektakl ma nam pokazać, że jesteśmy różni. Każdy jest „innym światłem”. A jednocześnie wiązki światła w rzeczywistym życiu mieszają się i przenikają. Poznajemy się, współpracujemy ze sobą, tworząc łącznie całą ferię przeróżnych barw. Nie jesteśmy na świecie sami, a kolor, który emitujemy wpływa na innych. Może ich rozweselić, zainspirować, zasmucić.

Do Łodzi zjeżdżają się już artyści z całego świata. W tym roku gościć będziemy m.in. twórców z Holandii, Belgii, Włoch, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Rosji czy Kanady.

Z Francji przyjedzie studio kreatywne PITAYA, które na ul. Traugutta rozpoczyna budowę imponującej instalacji świetlnej. Do Łodzi przyjechały właśnie paczki zawierające elementy instalacji – łącznie ponad 10 ton. Nic dziwnego – świetlny tunel o nazwie Bifröst – będzie długi na 30 i wysoki na 9 metrów. Bifröst w mitologii nordyckiej oznacza pomost między światem żywych, a królestwem bogów. Podróż pod jasnymi arkadami będzie niejako symbolicznym rytuałem przejścia. A dla mieszkańców miasta będzie to także przejście z postindustrialnej Łodzi w jej powstające nowe centrum.

 

Zmiany w organizacji ruchu

Zmiany na drogach pojawią się w każdy festiwalowy dzień w godzinach od 18.00 do 1.00 w nocy. Zachęcamy, jak co roku, do wyboru komunikacji miejskiej, która zostanie w tych dniach wzmocniona, pojedzie zamkniętymi ulicami, wydłużone zostaną godziny jej kursowania. – W tym roku trasa festiwalowa tworzy domknięty ring. Można rozpocząć ją w dowolnym punkcie, obejrzeć wszystkie atrakcje, i do niego wrócić. To powinno ułatwić wygodne spacerowanie po mieście i trasie wydarzeń – mówi Beata Konieczniak. – Dlatego zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej. Jednocześnie przepraszamy wszystkich, których dotkną utrudnienia.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu oraz interaktywna mapa i program festiwalu zamieszczone są na stronie na www.lmf.com.pl. LMF rozpocznie się 27 września o godzinie 19.00 i potrwa do niedzieli (godziny trwania festiwalu to 19.00-24.00)