Zewnętrzny dyrektor finansowy to taki partner biznesowy, który nie tylko poprawi jakość zarządzania wynikami i płynnością finansową, ale też zapewni obiektywną zewnętrzną ocenę, poprawi efektywność przedsiębiorstwa oraz będzie doradcą w strategii i rozwoju.
Rozmawiamy z Adamem Osińskim, prezesem zarządu Ekspert Group, firmy działającej w obszarach usług dedykowanych finansom obsłudze z zakresu IT, jednostkom medycznym.
LIFE IN Łódzkie: Kiedy firmie potrzebny jest zewnętrzny dyrektor finansowy (CFO – Chief Financial Officer)?
Adam Osiński: Kiedy, chce się rozwijać w sposób zrównoważony i dynamiczny. W dzisiejszych czasach opieranie się na intuicji i przeczuciach właściciela firmy, zdecydowanie już nie wystarcza. Dyrektor finansowy to strateg mający kluczowy wpływ na generowanie zysków przez organizację i kompetentny partner do rozmów. Taki partner biznesowy, nie tylko poprawi jakość zarządzania wynikami i płynnością finansową, ale też zapewni obiektywną zewnętrzną ocenę, poprawi efektywność gospodarowania zasobami przedsiębiorstwa oraz będzie bieżącym doradcą w strategii i rozwoju. Dodatkowo pomoże zmniejszyć zapotrzebowanie firmy na pieniądze, a w razie potrzeby będzie wsparciem w pozyskaniu finansowania z banków lub rynków finansowych. Dzięki jego działaniom w firmie zapanuje poczucie stabilności i spokoju.
No dobrze, to czym się różni zakres działania dyrektora finansowego od księgowej?
Taka podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma stanowiskami w firmie polega na tym, że księgowy patrzy w przeszłość, a dyrektor finansowy w przyszłość. Księgowa zajmuje się pilnowaniem porządku i prawidłowości w bieżących sprawach finansowych, dbających o ich zgodność z wymogami ustawy. Dyrektor finansowy wyciąga wnioski z analizy danych finansowych dostarczonych przez księgowość i na ich podstawie wpiera procesy decyzyjne. Wdrażając się w działalność operacyjną firmy, może proponować nie tylko ograniczenie kosztów, ale także zaproponować, co można zrobić lepiej lub inaczej, czyli szuka mądrych optymalizacji. Patrząc na firmę z zewnątrz, dokona obiektywnej oceny biznesu, zaprojektuje procesy oraz system informacji zarządczej. Informacje dotyczące marży, poziomu kosztów stałych, przewidywanej rentowności są bezcenne w dłuższej perspektywie. Zdecydowanie łatwiej jest wszystko przewidzieć
i zabezpieczyć się na gorsze miesiące, chociażby poprzez oszczędności czy zewnętrzne finansowanie.
Zatrudnienie dyrektora na etacie zapewne jest bardzo kosztowne, czy można skorzystać z usług na godziny?
Oczywiście, taki outsourcing jest doskonałym rozwiązaniem, bo wówczas można korzystać z takiego doradztwa w zależności od potrzeb. Na Zachodzie usługi dyrektorów finansowych na godziny są bardzo popularne. I w Polsce ten model zaczyna mieć coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród firm z rocznymi obrotami przekraczającym 500 tysięcy złotych, zatrudniającymi kilka, czy kilkanaście osób. Zawsze znajdą się obszary do optymalizacji kosztów, czy pozyskania nowych funduszy na rozwój. Warto o tym porozmawiać.
Drogi jest taki dyrektor?
Wszystko zależy od skali działalności biznesu. Warto pamiętać o tym, że jego praca ma generować dodatkowe zyski, a nie pogarszać wynik finansowy firmy. W przypadku mniejszych firm, w których do analizy jest zdecydowanie mniej dokumentów, do wykonania będzie mniej pracy. W przypadku dużych może okazać się, że współpraca z zewnętrznym dyrektorem finansowym będzie bardziej efektywna niż zatrudnianie go na etat. Może się także okazać, że potrzebne będzie jednorazowe wsparcie. Wówczas ekspert przygotuje, nazwijmy to umownie taką instrukcję obsługi, czyli odpowiednie procedury pomagające rozwijać biznes przy utrzymaniu rentowności.
Dlaczego warto zaangażować zewnętrznego dyrektora?
Z wielu względów, a najważniejszą z nich są oszczędności w każdy wymiarze. Zewnętrzny dyrektor finansowy na godziny jest opcją tańszą niż dyrektor na etacie, dodatkowo mamy uproszczone relacje pracownicze i elastyczne formy płatności, a jakość działań jest na takim samym wysokim poziomie. Niższe koszty obsługi, to zysk dla przedsiębiorstwa i to przy zachowaniu wysokiej jakości, co pragnę jeszcze raz podkreślić. Zewnętrzny CFO zapewnia nadzór nad płynnością
finansową firmy, kompleksową współpracę z instytucjami finansowymi czy analitykę wydatkową oraz budżetową.
Dla jakich firm zatrudnienie takiego dyrektora jest idealnym rozwiązaniem?
Usługi zewnętrznego dyrektora finansowego do wynajęcia, to rozwiązanie idealne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewnia usprawnienie procedur, optymalizację kosztów, precyzyjne budżetowanie oraz prognozy finansowe. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, szczególnie w dzisiejszych pandemicznych czasach, nie może sobie pozwolić na działania bez dyrektora finansowego. Jak wiemy, wszyscy stanęliśmy przed wyzwaniami, w których konieczna stała się szybka reakcja i zmiana dotychczasowych modeli biznesowych, sposobu pracy, planów inwestycyjnych i walka o utrzymanie płynności finansowej. Z pewnością w firmach, współpracujących z dyrektorem finansowych kierunki transformacji biznesu, można było zdecydowanie sprawniej przeprowadzić. Zawsze dziwię się, że firmy szukając pozornych oszczędności, zakładają, że kompetencje księgowego i dyrektora finansowego są tożsame.
Jak wybrać odpowiedniego CFO?
Sprawdzając jego predyspozycje, przekonać się, czy jest wizjonerem, przydatna cecha do planowania przyszłościowych działań, czy jest badaczem – dokładnie sprawdzi i przeanalizuje oraz jakie buduje relacje biznesowe, czyli czy będzie dla nas dobrym partnerem. Ogromną rolę ogrywa również wiedza i dotychczasowe doświadczenie, szczególnie w branży, którą się zajmujemy. No i pozytywne myślenie. Ten aspekt sprzyja podejmowaniu racjonalnych decyzji, które w zarządzania finansami i podejmowaniu ryzyka jest kluczem do sukcesu. Pozytywne myślenie wzmacnia poczucie własnej skuteczności biznesowej. Jest ono wynikiem poczucia panowania nad sytuacją w przedsiębiorstwie, obserwowania sukcesów innych osób w zespole, stawiania nowych celów i mobilizowania się do działania.
Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Paweł Keler
Pabianice, ul. Moniuszki 84
tel. 42 226 20 30
e-mail: kontakt@ekspertgroup.com.pl
www.ekspertgroup.com.pl