Kwiaty

Kwiaty na różne okazje

Kwiaty na różne okazje

Imieniny, urodziny, dzień kobiet, ślub – okazji jest co niemiara, a nawet bez okazji, ale… Po wejściu do kwiaciarni zawsze zastanawiam się, jakie wybrać kwiaty. Co będzie pasowało, a z czym lepiej nie ryzykować. Jeżeli też tak macie, to ten tekst jest właśnie dla Was 🙂

Kwiaty mają do siebie to, że nieważne, jakie i z jakiej okazji dostajemy je, zawsze jest nam miło. To prawda, ale nie ostateczna. Dawno, dawno temu, gdy w polskich kwiaciarniach były tylko goździki, problem, jaki bukiet wybrać nie istniał. Goździk pasował na każdą okazję – z okazji urodzin mamy, nauczycielce na zakończenie szkoły i młodej parze na nową drogę życia. Od tamtego czasu sporo się pod tym względem w polskich kwiaciarniach zmieniło – kwiatów jest mnóstwo i tak, jak można komuś sprawić przyjemność, tak można popełnić gafę. A zatem, jakie kwiaty są odpowiednie dla mamy, babci lub na randkę z dziewczyną? Jakie wybrać kiedy musimy wręczyć je na oficjalnym spotkaniu?

Róże – w zależności od okazji

Najpopularniejszymi i najczęściej wręczanymi kwiatami są róże. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków tych kwiatów i prawie 20 tysięcy szlachetnych. Mają co najmniej kilka kolorów i każdy z nich ma inną symbolikę. Skupmy się na tych najbardziej popularnych.

Przynoszę Tobie moja dziewczyno siedem czerwonych róż. Powiedz czy będziesz moją na zawsze już – śpiewał przed laty Mieczysław Fogg. W kwiatowej symbolice czerwone róże zawsze oznaczają płomienną miłość. Dlatego są idealne, gdy chcemy je podarować ukochanej lub osobie, z którą chcielibyśmy, by połączyło nas gorące uczucie. Pojedyncza czerwona róża doskonale pasuje na pierwszą randkę.

Róże pomarańczowe oznaczają fascynację i przyjaźń, a także uznanie i wdzięczność. Pasują jako kwiaty imieninowe i na takie okazje, jak awans w pracy, albo spotkanie po długim czasie. Inne kolory, które także się sprawdzają na takie okazje to róże herbaciane i różowe.

Biała róża to z kolei symbol niewinności, czystości i delikatności, podobnie jak frezja. Jest zatem idealna dla dziecka, ale świetnie sprawdzi się także na przeprosiny. No i oczywiście jako bukiet ślubny.

Unikajmy bukietów z żółtych róż, które symbolizują zazdrość, wredność i złe uczucia. Zresztą wszystkie kwiaty w tym kolorze mogą sprawić przykrość obdarowanej osobie. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których lepiej wręczyć żółtą różę…

Tulipany, gerbery, anturium

Niewiele mniej popularne od róż są tulipany, z których można komponować bukiety w różnych kolorach. Takie kompozycje doskonale sprawdzają się w dzień kobiet i z innych okazji, podczas których obdarowujemy kobietę. Nie są tak zobowiązujące jak róże.

Gerbery i słoneczniki wyrażają szacunek i uznanie. Stateczne i eleganckie są doskonałe, jeśli wręczamy je przełożonym, partnerom biznesowym, ale także uznanym artystom i politykom. Warto o nich pomyśleć także z okazji jubileuszu czy uroczystości państwowej. W wyjątkowych sytuacjach i wtedy, gdy chcemy podkreślić nasze bezgraniczne uznanie dla osoby gerbery i słoneczniki może zastąpić anturium – kwiat piękny i znacznie trwalszy od innych.

Narcyzy, żonkile, storczyki

Z narcyzami lepiej być ostrożnym. Kwiaty te symbolizują bowiem miłość bez wzajemności oraz zdradę. Nie należy ich wręczać osobom, które słabo znamy, a które mogą znać mowę kwiatów. Taki bukiecik możemy sprawić sobie dla poprawy samopoczucia.

Żonkile symbolizują rycerskość i odwagę, więc doskonale mogą pasować jako dodatek do podziękowań czy gratulacji z jakiejś wyjątkowej okazji. Ze względu na kolor, który symbolizuje zdradę, starajmy się ich nie wręczać ukochanej osobie.

Storczyki i orchidee to bardzo efektowne kwiaty, wyrażają piękno, elegancję i zmysłowość. Każdemu, kogo nimi obdarowujemy, wyrażamy wdzięczność i coś nieuchwytnego, co niesie ze sobą luksus, przepych i bogactwo. Warto też wiedzieć, że są doskonałym prezentem dla osób, którym nie wypada dawać drogich podarunków.