Polecamy

Kto zostanie „Łodzianinem Roku 2020”?

Kto zostanie „Łodzianinem Roku 2020”?

Znamy już finałową piątkę kandydatów do tytułu “Łodzianin Roku 2020”. Kapituła plebiscytu nominowała Martę Libiszowską-Jóźwiak, dr Mirosława Sopka, Krzysztofa Witkowskiego, Agnieszkę Wojciechowską van Heukelom i prof. Marka Zadrożnego. LIFE IN Łódzkie jest partnerem plebiscytu.

Plebiscyt organizowany jest od 1993 roku z inicjatywy Radia Łódź. W historii tytułem Łodzianina Roku zostali wyróżnieni m.in.: politycy – b. premier i prezes NBP Marek Belka, b. minister pracy i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, aktor i reżyser Jan Machulski, sportowcy – koszykarz Marcin Gortat, tenisista Jerzy Janowicz i trener Andrzej Niemczyk, wybitny kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll, producent filmowy Piotr Dzięcioł, dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska, a w ubiegłym roku laureatów było dwóch – Jolanta Bobińska, założycielka Fundacji Dom w Łodzi oraz Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Udział w głosowaniu może wziąć każdy. Wystarczy wysłać pod numer 71601 (1,00 zł. + VAT) wiadomość tekstową o treści KANDYDAT. (po KANDYDAT stawiamy kropkę) oraz nazwisko wybranej osoby wpisane wielką literą, lub oddać głos za pośrednictwem strony internetowej www.lodzianinroku.pl.

Oto sylwetki kandydatów:

 

Marta Libiszowska-Jóźwiak

Nie da się jej zaszufladkować, robiła w życiu wiele różnych rzeczy i wciąż odkrywa nowe pasje. Jest m.in. psycholożką, hafciarką i koronkarką, biega, jeździ na nartach, wspina się, a ostatnio morsuje.

To pełna pozytywnej energii społeczniczka, od lat związana z domem dziecka dla chorych i niepełnosprawnych dzieci Fundacji „Dom w Łodzi”. Bycie fundacyjną ciocią jest – po byciu mamą Franka – drugą najważniejszą rzeczą w jej życiu. To poważne zaangażowanie w codzienne życie dzieci – szukanie funduszy, które zapewnią stabilizację i bezpieczeństwo fundacyjnego domu i rozprawianie się z problemami, z jakimi się borykają.

Ciocia Marta chce otworzyć świat na dzieci z niepełnosprawnościami. Pokazuje ich heroizm, siłę, radość, pasje i możliwości. To właśnie Ciocia Marta stoi za kampaniami społecznymi Fundacji „Dom w Łodzi”. Zaczęła od akcji „Pozytywka. Warto myśleć pozytywnie. Zawsze”, w której fundacyjne dzieci mówiły o tym, co w życiu ważne.

To Ciocia Marta wymyśliła hasło #PełniaŻycia, gdy dla fundacyjnej Julci zorganizowała pierwsze w Polsce warsztaty tańca na wózku. W ubiegłym roku została producentem teledysku i płyty – doprowadziła do nagrania utworu „Pełnia Życia” stworzonego specjalnie przez zaprzyjaźniony zespół Vinyl i powstania filmu z udziałem dzieci z niepełnosprawnościami.

Dr Mirosław Sopek

Technologiczny wizjoner, naukowiec i społecznik. Założyciel i Wiceprezes Zarządu ds. Technologii firmy Makolab S.A. Pod jego kierunkiem Makolab stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych łódzkich firm IT w branży motoryzacyjnej za granicą, realizując projekty dla takich marek jak Renault, Nissan, Toyota czy Lexus. To tu powstają m.in. najnowsze rozwiązania technologiczne z obszaru connected car czysymulatory finansowe wykorzystywane w całej Europie. Dr Mirosław Sopek zarządza również amerykańską spółką Makolab USA. Założył też startup Quantum Blockchains Inc., wykorzystujący kryptografię kwantową do zapewnienia bezpieczeństwa danych.

Od początku 2021 roku jest przewodniczącym Rady Politechniki Łódzkiej. Jednym z jego priorytetów jest opracowanie długofalowego planu rozwoju naukowego uczelni.

Jest członkiem zarządu Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense w Łodzi, która zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego Żydów łódzkich oraz założycielem wydawnictwa World Without End Publishing, popularyzującego nietypowe przekłady biblijne na język polski w formach książkowych, cyfrowych, audiobooków oraz teatralnych.

 

Krzysztof Witkowski

Założyciel i prezes istniejącej od 2000 roku łódzkiej spółki deweloperskiej Virako. Twórca Monopolis, jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie rewitalizacji w Europie. Dawny kompleks Monopolu Wódczanego z 1902 roku zamieniony został w nowoczesne biura z pasażem z restauracjami, kawiarnią, teatrem, ARTgalerią, muzeum i klubem dla dzieci. Kompleks zdobył „oscara nieruchomości” na międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020.
Firma Krzysztofa Witkowskiego wielokrotnie angażowała się i inicjowała akcje społeczne. W dobie pandemii ponad 6 tysięcy posiłków z monopolisowych restauracji trafiało do wybranych łódzkich szpitali, a podczas akcji „Seniorom wigilijnie z Monopolis” 100 posiłków otrzymali seniorzy spędzający z powodu lockdownu samotnie święta Bożego Narodzenia.

Firma Virako utworzyła również Fundację Szczęśliwe Podwórka, której celem jest dobroczynność i pomoc społeczna. Dla Krzysztofa Witkowskiego ogromne znaczenie ma również działalność kulturalna, czyli np. „Letnie Sceny Monopolis” i projekt muzyczny „Spirit of Łódź. Music festival”.

Od ponad 10 lat Krzysztof Witkowski realizuje projekt artystyczny prestiżowego kalendarza Virako, do którego fotografie bądź grafiki przygotowywali najwybitniejsi światowi artyści.

Agnieszka Wojciechowska van Heukelom

Rodowita łodzianka, działaczka społeczna i publicystka. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz medalem Solidarności za działania na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Kilkanaście lat dorosłego życia spędziła w Holandii i Belgii, organizując od podstaw przedstawicielstwo regionu łódzkiego w Brukseli, koordynując działania polskiej delegacji narodowej w Komitecie Regionów, działając wśród środowisk polonijnych.

Wieloletnie doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych oraz realiów Unii Europejskiej wykorzystuje w skutecznej walce o prawa innych. Od lat pomaga społecznie Łodzianom w trudnych sprawach: walczy o prawa krzywdzonych spółdzielców, ofiar nieuczciwych kamieniczników, i pokonuje nieprawidłowości w urzędach. Doprowadziła do postawienia zarzutów prezesowi jednej z największych łódzkich spółdzielni mieszkaniowych, wygrała procesy, które jej wytoczyli czyściciele kamienic z ul. Targowej w Łodzi.

W 2019 roku zdobyła tytuł Osobowość Roku w kategorii Działalność Społeczna i Charytatywna w plebiscycie Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego. W 2020 uznana została za jedną z 10 najbardziej wpływowych kobiet regionu łódzkiego.

Prof. Marek Zadrożny

Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Urodził się w 1956 roku w Łodzi, w rodzinie lekarskiej. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej. Po studiach rozpoczął pracę w Wojewódzkim Szpitalu im. M. Kopernika, początkowo na Oddziale Radioterapii Regionalnego Ośrodka Onkologicznego, później w Klinice Chirurgii Onkologicznej. W 1991 roku zaczął pracę w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, gdzie współorganizował Oddział Chirurgii Sutka. Od 1999 roku kieruje Kliniką Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu, gdzie wdrożył zabiegi rekonstrukcyjne z użyciem tkanek własnych i implantów. W 1993 roku otrzymał tytuł doktora nauk medycznych, tytuł doktora habilitowanego uzyskał w 2008 roku.

Prof. Zadrożny jest współautorem 40 oryginalnych prac naukowych. Zajmuje się badaniami nad jakością życia po operacjach onkologicznych oraz badaniami oceniającymi różne metody rekonstrukcji sutka. Odbył szkolenie w Finlandii w zakresie badań przesiewowych i organizacji skandynawskiego systemu walki z rakiem oraz półroczny staż we Francji w zakresie chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej.

Uwielbia podróżować, szczególnie na Daleki Wschód i do Stanów Zjednoczonych.

Jak głosować?

Do 10 marca 2021 r., do godziny 23:59 słuchacze, widzowie, czytelnicy i internauci mogą głosować na dowolnie wybraną osobę spośród pięciu osób:

  1. wysyłając SMS o treści KANDYDAT. oraz nazwisko wybranej osoby na numer 71601. Koszt jednego SMS-a to: 1 zł + VAT (można wysłać dowolną liczbę głosów)
  2. za pośrednictwem strony internetowej: www.lodzianinroku.pl (każda z osób głosujących za pośrednictwem strony internetowej może oddać tylko jeden głos na jedną z osób nominowanych)

Ogłoszenie wyników Plebiscytu nastąpi 13 marca 2021 roku podczas gali w siedzibie Radia Łódź.