Znamy już finałową piątkę kandydatów do tytułu “Łodzianin Roku 2019”. Kapituła plebiscytu nominowała prof. Macieja Banacha, Jarosława Kamińskiego, Ireneusza Kowalewskiego, Konrada Pokutyckiego i Tisę Żawrocką-Kwiatkowską. Każdy z nas może oddać swój głos na jednego z kandydatów. Głosowanie trwa do 10 lutego. LIFE IN. Łódzkie jest partnerem plebiscytu.

Plebiscyt organizowany jest od 1993 roku z inicjatywy Radia Łódź. W historii tytułem Łodzianina Roku zostali wyróżnieni m.in.: politycy – b. premier i prezes NBP Marek Belka, b. minister pracy i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, aktor i reżyser Jan Machulski, sportowcy – koszykarz Marcin Gortat, tenisista Jerzy Janowicz i trener Andrzej Niemczyk, wybitny kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll, producent filmowy Piotr Dzięcioł, dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska, a w ubiegłym roku laureatów było dwóch – Jolanta Bobińska, założycielka Fundacji Dom w Łodzi oraz Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Oto sylwetki kandydatów:

Maciej Banach

Profesor nauk medycznych, kardiolog, od 2014 roku dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Zielonogórskiego, w latach 2010 – 2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opublikował ponad 700 prac z zakresu dyslipidemii, nadciśnienia, kardiologii, kardiochirurgii i oceny czynników ryzyka. Jest w pierwszej trójce najbardziej wpływowych lipidologów na świecie, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym 4 doktoratów honoris causa uniwersytetów z Bukaresztu, Koszyc, Timisoary oraz Kijowa.

 

Jarosław Kamiński

Montażysta, absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej, dwukrotny zdobywca nagrody za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czterokrotnie uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orzeł. Wśród najbardziej docenionych a montowanych przez niego filmów znalazły się m.in. kręcone w Łodzi “Ida” i “Zimna wojna”. Wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Ireneusz Kowalewski

Inicjator powołania w 1989 roku i obecny prezes Stowarzyszenia Jazzowego „MELOMANI”, którego nazwa pochodzi od działającego w Łodzi pierwszego polskiego powojennego zespołu jazzowego. Od 1992 roku Stowarzyszenie wręcza artystom i dziennikarzom, a także instytucjom promującym jazz statuetki “Grand Prix Jazz Melomani”, przyznawane w pięciu kategoriach, a określane mianem „Oscarów” lub „Kowalów Jazzowych”. Wyboru dokonują władze Stowarzyszenia, poprzedni laureaci oraz zaproszone przez Stowarzyszenie „postacie jazzu”. Nagrody wręczane są podczas dorocznej gali odbywającej się w łódzkim Teatrze Wielkim.

Konrad Pokutycki

Od 2008 roku prezes zarządu firmy BSH w Polsce, mającej w Łodzi centra usług wspólnych i R&D, centrum logistyczne oraz trzy nowoczesne fabryki, w tym największy w Europie zakład produkcyjny AGD. Ekonomista, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, na którym potem wykładał w Katedrze Rachunkowości. Współautor polsko-niemiecko-angielskiego słownika rachunkowości i bankowości, w 2015 roku otrzymał nagrodę Wektora Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej za osobisty wkład w rozwój branży producentów AGD. Jest także prezesem zarządu APPLiA Polska – związku pracodawców-producentów sprzętu AGD.

Tisa Żawrocka-Kwiatkowska

Mama dorosłego już Gajusza, który urodził się ciężko chory, a doświadczenia związane z czasem spędzonym z synem w szpitalu zaowocowały powstaniem w lutym 1998 roku Fundacji Gajusz, która pomaga przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom, a także ich rodzinom. Prowadzi m.in. hospicja stacjonarne i domowe dla dzieci, hospicjum perinatalne, Centrum Medyczne PoMoc, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny „Tuli Luli” i Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie “Cukinia”. Z wykształcenia filmoznawca, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. W 2008 roku odznaczona Orderem Uśmiechu.

Jak głosować?

Do 10 lutego 2020 r. słuchacze, widzowie, czytelnicy i internauci mogą głosować na dowolnie wybraną osobę spośród pięciu osób:

  1. wysyłając SMS o treści KANDYDAT. oraz nazwisko wybranej osoby na numer 72601. Koszt jednego SMS-a to: 2 zł + VAT (można wysłać dowolną liczbę głosów)
  2. za pośrednictwem strony internetowej: www.lodzianinroku.pl (każda z osób głosujących za pośrednictwem strony internetowej może oddać tylko jeden głos na jedną z osób nominowanych)

Ogłoszenie wyników Plebiscytu nastąpi 15 lutego 2020 r. podczas Gali Finałowej w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej w Łodzi.