Polecamy

Kto zostanie „Łodzianinem Roku 2019”?

Kto zostanie „Łodzianinem Roku 2019”?

Znamy już finałową piątkę kandydatów do tytułu „Łodzianin Roku 2019”. Kapituła plebiscytu nominowała prof. Macieja Banacha, Jarosława Kamińskiego, Ireneusza Kowalewskiego, Konrada Pokutyckiego i Tisę Żawrocką-Kwiatkowską. Każdy z nas może oddać swój głos na jednego z kandydatów. Głosowanie trwa do 10 lutego. LIFE IN. Łódzkie jest partnerem plebiscytu.

Plebiscyt organizowany jest od 1993 roku z inicjatywy Radia Łódź. W historii tytułem Łodzianina Roku zostali wyróżnieni m.in.: politycy – b. premier i prezes NBP Marek Belka, b. minister pracy i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, aktor i reżyser Jan Machulski, sportowcy – koszykarz Marcin Gortat, tenisista Jerzy Janowicz i trener Andrzej Niemczyk, wybitny kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll, producent filmowy Piotr Dzięcioł, dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska, a w ubiegłym roku laureatów było dwóch – Jolanta Bobińska, założycielka Fundacji Dom w Łodzi oraz Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Oto sylwetki kandydatów:

Maciej Banach

Profesor nauk medycznych, kardiolog, od 2014 roku dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Zielonogórskiego, w latach 2010 – 2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Opublikował ponad 700 prac z zakresu dyslipidemii, nadciśnienia, kardiologii, kardiochirurgii i oceny czynników ryzyka. Jest w pierwszej trójce najbardziej wpływowych lipidologów na świecie, jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym 4 doktoratów honoris causa uniwersytetów z Bukaresztu, Koszyc, Timisoary oraz Kijowa.

 

Jarosław Kamiński

Montażysta, absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Filmowego i Telewizyjnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej, dwukrotny zdobywca nagrody za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czterokrotnie uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orzeł. Wśród najbardziej docenionych a montowanych przez niego filmów znalazły się m.in. kręcone w Łodzi “Ida” i “Zimna wojna”. Wykładowca na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Ireneusz Kowalewski

Inicjator powołania w 1989 roku i obecny prezes Stowarzyszenia Jazzowego „MELOMANI”, którego nazwa pochodzi od działającego w Łodzi pierwszego polskiego powojennego zespołu jazzowego. Od 1992 roku Stowarzyszenie wręcza artystom i dziennikarzom, a także instytucjom promującym jazz statuetki “Grand Prix Jazz Melomani”, przyznawane w pięciu kategoriach, a określane mianem „Oscarów” lub „Kowalów Jazzowych”. Wyboru dokonują władze Stowarzyszenia, poprzedni laureaci oraz zaproszone przez Stowarzyszenie „postacie jazzu”. Nagrody wręczane są podczas dorocznej gali odbywającej się w łódzkim Teatrze Wielkim.

Konrad Pokutycki

Od 2008 roku prezes zarządu firmy BSH w Polsce, mającej w Łodzi centra usług wspólnych i R&D, centrum logistyczne oraz trzy nowoczesne fabryki, w tym największy w Europie zakład produkcyjny AGD. Ekonomista, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, na którym potem wykładał w Katedrze Rachunkowości. Współautor polsko-niemiecko-angielskiego słownika rachunkowości i bankowości, w 2015 roku otrzymał nagrodę Wektora Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej za osobisty wkład w rozwój branży producentów AGD. Jest także prezesem zarządu APPLiA Polska – związku pracodawców-producentów sprzętu AGD.

Tisa Żawrocka-Kwiatkowska

Mama dorosłego już Gajusza, który urodził się ciężko chory, a doświadczenia związane z czasem spędzonym z synem w szpitalu zaowocowały powstaniem w lutym 1998 roku Fundacji Gajusz, która pomaga przewlekle i nieuleczalnie chorym dzieciom, a także ich rodzinom. Prowadzi m.in. hospicja stacjonarne i domowe dla dzieci, hospicjum perinatalne, Centrum Medyczne PoMoc, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny „Tuli Luli” i Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie „Cukinia”. Z wykształcenia filmoznawca, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. W 2008 roku odznaczona Orderem Uśmiechu.

Jak głosować?

Do 10 lutego 2020 r. słuchacze, widzowie, czytelnicy i internauci mogą głosować na dowolnie wybraną osobę spośród pięciu osób:

  1. wysyłając SMS o treści KANDYDAT. oraz nazwisko wybranej osoby na numer 72601. Koszt jednego SMS-a to: 2 zł + VAT (można wysłać dowolną liczbę głosów)
  2. za pośrednictwem strony internetowej: www.lodzianinroku.pl (każda z osób głosujących za pośrednictwem strony internetowej może oddać tylko jeden głos na jedną z osób nominowanych)

Ogłoszenie wyników Plebiscytu nastąpi 15 lutego 2020 r. podczas Gali Finałowej w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej w Łodzi.