Znamy już finałową piątkę kandydatów do tytułu „Łodzianin Roku 2018”. Kapituła plebiscytu nominowała dr Bożenę Adamkiewicz, Jolantę Bobińską, Ewę Puszczyńską, Adama Kszczota i Marka Michalika. Każdy z nas może oddać swój głos na jednego z kandydatów. Głosowanie trwa do 24 lutego. LIFE IN. Łódzkie jest partnerem plebiscytu.
Plebiscyt organizowany jest od 1993 roku z inicjatywy Radia Łódź. W 25 letniej historii, tytułem Łodzianina Roku zostali wyróżnieni m. in.: politycy – b. premier i prezes NBP Marek Belka, b. minister pracy i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, aktor i reżyser Jan Machulski, sportowcy – koszykarz Marcin Gortat, tenisista Jerzy Janowicz i trener Andrzej Niemczyk, wybitny kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll, producent filmowy Piotr Dzięcioł. W ubiegłym roku laureatką plebiscytu została Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.
Głosowanie trwa do 24 lutego, na stronie www.lodzianinroku.pl lub wysyłając SMS pod numer 71601 (1,00 zł + VAT) z wiadomością tekstową o treści PLEBISCYT. oraz nazwiskiem wybranej osoby, wielką literą, np.: PLEBISCYT. Adamkiewicz, Plebiscyt. Bobińska, PLEBISCYT.Kszczot, PLEBISCYT. Michalik, PLEBISCYT.Puszczynska.
Nazwisko laureata/-tki poznamy na Gali Finałowej, 2 marca 2019 roku, o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Łodzi.
Oto sylwetki kandydatów:
Dr n. med. Bożena Adamkiewicz – specjalista neurolog
Jest Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Neurologii i członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, należy do Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Kieruje Regionalnym Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Kształci innych lekarzy oraz zespoły ratownictwa medycznego. Kieruje zespołem medycznym prowadzącym programy terapeutyczne. Jest inicjatorem wdrażania nowoczesnych metod leczenia udaru mózgu oraz organizacji opieki udarowej w Łodzi. Wysiłki Pani Doktor Bożeny Adamkiewicz i jej zespołu zostały uhonorowane przez Europejską Organizację Udarową najwyższą nagrodą – Diamentowym Statusem, którą posiada jedynie 17 ośrodków na świecie.
Jolanta Bobińska – Założycielka i prezeska Fundacji „Dom w Łodzi”
Jej życiowy priorytet to niesienie pomocy osieroconym, ciężko chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Z jej inicjatywy powstał jedyny w Polsce Dom Dziecka dla Dzieci Chorych, w którym mieszkają ciężko i przewlekle chore lub niepełnosprawne dzieci, które wcześniej mieszkały w szpitalach lub w hospicjach. Współpraca z dziećmi, zwłaszcza z nastolatkami po ciężkich doświadczeniach życiowych jest dla niej trudna, jednak – jak sama mówi – nawet najgorsze przewinienie zasługuje na wybaczenie i zrozumienie, a każdy powinien dostać drugą, czasami trzecią, niekiedy czwartą szansę…
Ewa Puszczyńska – producentka filmowa
Anglistka, od 1995 r. związana z łódzką firmą Opus Film, Członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych, produkowała m.in. „Zimną wojna” – film nominowany w trzech kategoriach do tegorocznych Oscarów, jak również „Idę” Pawła Pawlikowskiego – pierwszą polską produkcję, która oprócz Europejskiej Nagrody Filmowej i nagrody BAFTA dostała Oscara za film nieanglojęzyczny.
Adam Kszczot – utytułowany lekkoatleta
Gwiazda sportu, jego specjalizacja to bieg na 800 metrów. Uczestnik igrzysk olimpijskich, wielokrotny Mistrz Polski oraz medalista Mistrzostw Świata i Europy.
Podczas Halowych Mistrzostwa Świata w Birmingham i Mistrzostw Europy w Berlinie w 2018 roku – medale złote. Urodzony w Opocznie, od lat związany z Łodzią, którą nazywa miastem rodzinnym. Wyczerpujące treningi nie przeszkodziły mu w ukończeniu studiów na Politechnice Łódzkiej. Jeżeli ktoś go spyta o najważniejszą życiową maksymę, zazwyczaj słyszy: „Ciężko pracuj”.
Marek Michalik – prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Na czele Zarządu ŁSSE stoi od kwietnia 2016 r. Za jego kadencji Strefa we współpracy z inwestorami powołała Technikum Automatyki i Robotyki, powstał Startup Spark – akcelerator młodych technologicznych firm, a także uruchomiona została Strefa RozwoYou – program wsparcia dla kształcenia kadr przedsiębiorstw w województwie łódzkim. Pełnił również funkcje w zarządach firm handlowych i z sektora innowacyjnych technologii w zakresie ochrony środowiska, zasiadał w Radzie Miejskiej, gdzie był przewodniczącym Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Był wiceministrem środowiska, prezesem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., a także wiceprezydentem Łodzi odpowiedzialnym m.in. za pozyskiwanie inwestorów. Poseł na Sejm RP I kadencji, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.
Partnerami plebiscytu „Łodzianin Roku 2018” są TVP Łódź, Telewizja Internetowa Lodman, Magazyn „LIFE IN. Łódzkie”, Muzeum Miasta Łodzi.