Polecamy

Kto zostanie „Łodzianinem Roku 2018”

Kto zostanie „Łodzianinem Roku 2018”

Znamy już finałową piątkę kandydatów do tytułu „Łodzianin Roku 2018”. Kapituła plebiscytu nominowała dr Bożenę Adamkiewicz, Jolantę Bobińską, Ewę Puszczyńską, Adama Kszczota i Marka Michalika. Każdy z nas może oddać swój głos na jednego z kandydatów. Głosowanie trwa do 24 lutego. LIFE IN. Łódzkie jest partnerem plebiscytu.

Plebiscyt organizowany jest od 1993 roku z inicjatywy Radia Łódź. W 25 letniej historii, tytułem Łodzianina Roku zostali wyróżnieni m. in.: politycy – b. premier i prezes NBP Marek Belka, b. minister pracy i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim Marek Edelman, aktor i reżyser Jan Machulski, sportowcy – koszykarz Marcin Gortat, tenisista Jerzy Janowicz i trener Andrzej Niemczyk, wybitny kardiochirurg dziecięcy Jacek Moll, producent filmowy Piotr Dzięcioł. W ubiegłym roku laureatką plebiscytu została Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Głosowanie trwa do 24 lutego, na stronie www.lodzianinroku.pl lub wysyłając SMS pod numer 71601 (1,00 zł + VAT) z wiadomością tekstową o treści PLEBISCYT. oraz nazwiskiem wybranej osoby, wielką literą, np.: PLEBISCYT. Adamkiewicz, Plebiscyt. Bobińska, PLEBISCYT.Kszczot, PLEBISCYT. Michalik, PLEBISCYT.Puszczynska.

Nazwisko laureata/-tki poznamy na Gali Finałowej, 2 marca 2019 roku, o godz. 18.00 w Muzeum Miasta Łodzi.

Oto sylwetki kandydatów:

 

Dr n. med. Bożena Adamkiewicz – specjalista neurolog

Jest Konsultantem Wojewódzkim w Dziedzinie Neurologii i członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, należy do Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Kieruje Regionalnym Centrum Profilaktyki i Leczenia Udarów Mózgu w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi. Kształci innych lekarzy oraz zespoły ratownictwa medycznego. Kieruje zespołem medycznym prowadzącym programy terapeutyczne. Jest inicjatorem wdrażania nowoczesnych metod leczenia udaru mózgu oraz organizacji opieki udarowej w Łodzi. Wysiłki Pani Doktor Bożeny Adamkiewicz i jej zespołu zostały uhonorowane przez Europejską Organizację Udarową najwyższą nagrodą – Diamentowym Statusem, którą posiada jedynie 17 ośrodków na świecie.

Jolanta Bobińska  – Założycielka i prezeska Fundacji „Dom w Łodzi”

Jej życiowy priorytet to niesienie pomocy osieroconym, ciężko chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Z jej inicjatywy powstał jedyny w Polsce Dom Dziecka dla Dzieci Chorych, w którym mieszkają ciężko i przewlekle chore lub niepełnosprawne dzieci, które wcześniej mieszkały w szpitalach lub w hospicjach. Współpraca z dziećmi, zwłaszcza z nastolatkami po ciężkich doświadczeniach życiowych jest dla niej trudna, jednak – jak sama mówi – nawet najgorsze przewinienie zasługuje na wybaczenie i zrozumienie, a każdy powinien dostać drugą, czasami trzecią, niekiedy czwartą szansę…

Ewa Puszczyńska – producentka filmowa

Anglistka, od 1995 r. związana z łódzką firmą Opus Film, Członkini Europejskiej Akademii Filmowej. Specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych, produkowała m.in. „Zimną wojna” – film nominowany w trzech kategoriach do tegorocznych Oscarów, jak również „Idę” Pawła Pawlikowskiego – pierwszą polską produkcję, która oprócz Europejskiej Nagrody Filmowej i nagrody BAFTA dostała Oscara za film nieanglojęzyczny.

Adam Kszczot – utytułowany lekkoatleta

Gwiazda sportu, jego specjalizacja to bieg na 800 metrów. Uczestnik igrzysk olimpijskich, wielokrotny Mistrz Polski oraz medalista Mistrzostw Świata i Europy.
Podczas Halowych Mistrzostwa Świata w Birmingham i Mistrzostw Europy w Berlinie w 2018 roku – medale złote. Urodzony w Opocznie, od lat związany z Łodzią, którą nazywa miastem rodzinnym. Wyczerpujące treningi nie przeszkodziły mu w ukończeniu studiów na Politechnice Łódzkiej. Jeżeli ktoś go spyta o najważniejszą życiową maksymę, zazwyczaj słyszy: „Ciężko pracuj”.

Marek Michalik – prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Na czele Zarządu ŁSSE stoi od kwietnia 2016 r. Za jego kadencji Strefa we współpracy z inwestorami powołała Technikum Automatyki i Robotyki, powstał Startup Spark – akcelerator młodych technologicznych firm, a także uruchomiona została Strefa RozwoYou – program wsparcia dla kształcenia kadr przedsiębiorstw w województwie łódzkim. Pełnił również funkcje w zarządach firm handlowych i z sektora innowacyjnych technologii w zakresie ochrony środowiska, zasiadał w Radzie Miejskiej, gdzie był przewodniczącym Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Był wiceministrem środowiska, prezesem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., a także wiceprezydentem Łodzi odpowiedzialnym m.in. za pozyskiwanie inwestorów. Poseł na Sejm RP I kadencji, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego.

Partnerami plebiscytu „Łodzianin Roku 2018” są TVP Łódź, Telewizja Internetowa Lodman,  Magazyn „LIFE IN. Łódzkie”, Muzeum Miasta Łodzi.