Polecamy

Krzysztof Witkowski Łodzianinem Roku 2020

Krzysztof Witkowski Łodzianinem Roku 2020

W Studiu Koncertowym im. Henryka Debicha w Radiu Łódź odbyła się uroczysta gala Łodzianina Roku. W tegorocznej edycji plebiscytu statuetka i tytuł przypadł Krzysztofowi Witkowskiemu, prezesowi Virako i twórcy Monopolis.

Sobotni wieczór w Łodzi zdominował wybór Łodzianina Roku 2020. Kandydatów do tytułu było pięcioro, a statuetka tylko jedna. Do tegorocznego tytułu nominowani zostali Marta Libiszowska-Jóźwiak z Fundacji Dom w Łodzi, dr Mirosław Sopek z firmy Makolab, społeczniczka Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, twórca Monopolis Krzysztof Witkowski i prof. Marek Zadrożny z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Nominowanych do tytułu wskazuje kapituła nagrody, złożona z redaktorów naczelnych łódzkich mediów i przedstawiciele partnerów plebiscytu. Zwycięzca wybierany jest podczas głosowania słuchaczy, czytelników, telewidzów i internautów.

Tytuł Łodzianina Roku 2020 odebrał Krzysztof Witkowski, łódzki przedsiębiorca i twórca Monopolis, a w imieniu kapituły wyniki plebiscytu ogłosił Dariusz Szewczyk, prezes i redaktor naczelny Radia Łódź.

– Łodzianin Roku to nie tylko zaszczyt i prestiż, ale ogromne zobowiązanie i liczymy, że dzięki temu tytułowi i naszemu wsparciu, czyny, które zostały docenione, będzie Pan pomnażał w przyszłości – mówił Dariusz Szewczyk wręczając laureatowi statuetkę i tytuł Łodzianina Roku.

Krzysztof Witkowski nie krył wzruszenia.

– Chciałem podziękować za każdy głos oddany na mnie w tym plebiscycie, dziękuję moim partnerom biznesowym, całemu zespołowi Virako, za wspólne zaangażowanie i wysiłek. Dziękuje dwóm moim miłościom – mojej żonie Agnieszce i mojej mamie, Krystynie, która nauczyła mnie dzielić się z innymi tym, co mam – mówił laureat. – Łódź jest bliska mojemu sercu od zawsze i nie jest to slogan. Od ponad 20 lat z zespołem Viirako staramy się coś Łodzi dawać, zmieniać ją na lepsze. Nikt z nas nie żyje w próżni. Możemy chodzić do pracy i zarabiać pieniądze, ale warto wyjść i rozejrzeć się dookoła. Świadomość odpowiedzialności za nasze otoczenie niech nas motywuje do działania, samo nie zrobi się nic. Zmieniajmy ten mały świat. Życzę nam, żeby nam się chciało – podsumował Łodzianin Roku 2020.

Zanim ogłoszony został laureat tytułu Łodzianina Roku wręczono nagrodę Sternika Łodzi, którą otrzymał Grzegorz Ryć, arcybiskup metropolita łódzki.

– 4 lata to jest na pewno za krótko, byście mogli Państwo mówić, że buduję łódzki kościół, albo społeczeństwo tego miasta. Ale ja mogę powiedzieć, że przez te 4 lata łódzki kościół, miasto i społeczeństwo buduje mnie. Tę nagrodę przyjmuję w imieniu stuletniego kościoła, naszej diecezji – mówił arcybiskup.

Muzyczną oprawę gali zapewniła Iza Połońska z zespołem, która zaśpiewała piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego.

 

************

 

Krzysztof Witkowski

Założyciel i prezes łódzkiej spółki deweloperskiej Virako. Dzięki niemu dawny kompleks Monopolu Wódczanego z 1902 roku zamieniony został w nowoczesne biura z pasażem z restauracjami, kawiarnią, teatrem, ARTgalerią, muzeum i klubem dla dzieci. Kompleks zdobył „oscara nieruchomości” na międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020. Firma Krzysztofa Witkowskiego wielokrotnie angażowała się i inicjowała akcje społeczne – w dobie pandemii ponad 6 tysięcy posiłków z monopolisowych restauracji trafiało do wybranych łódzkich szpitali; podczas akcji „Seniorom wigilijnie z Monopolis” 100 posiłków otrzymali seniorzy spędzający samotnie – z powodu lockdownu – święta Bożego Narodzenia. Firma Virako utworzyła również Fundację Szczęśliwe Podwórka, której celem jest dobroczynność i pomoc społeczna.

Dla Krzysztofa Witkowskiego ogromne znaczenie ma również działalność kulturalna, czyli np. „Letnie Sceny Monopolis” i projekt muzyczny „Spirit of Łódź. Music festival”. Od ponad 10 lat Krzysztof Witkowski realizuje projekt artystyczny prestiżowego kalendarza Virako, do którego fotografie bądź grafiki przygotowywali najwybitniejsi światowi artyści.