Zdrowie

W Medical Magnus Clinic krótkie terminy na endoprotezy

W Medical Magnus Clinic krótkie terminy na endoprotezy

.

Każdego roku w Medical Magnus Clinic wszczepianych jest ponad 600 endoprotez kolan i bioder. Wszystkie operacje odbywają się planowo i bez długiego okresu oczekiwania, a dodatkowo finansowane są przez NFZ. O zabiegach oraz rehabilitacji rozmawiamy z dr. JACKIEM MAGNUSZEWSKIM, ortopedą-traumatologiem, Ordynatorem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz mgr. PATRYKIEM KILJAŃSKIM, fizjoterapeutą, Kierownikiem Działu Rehabilitacji w Medical Magnus Clinic w Łodzi

Na czym polega choroba zwyrodnieniowa stawów, za sprawą, której Pacjenci muszą zostać poddani zabiegowi endoprotezoplastyki?

Jacek Magnuszewski: Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Częstotliwość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem, statystycznie około 6 na 10 osób powyżej 60. roku życia jest nią dotkniętych. Jednakże obserwujemy, iż coraz młodsze osoby cierpią na tę chorobę. ChZS jest następstwem zaburzeń równowagi między procesami regeneracji, czyli autonaprawy stawu, a destrukcji, czyli naturalnego zużywania się chrząstki stawowej i dalej kości podchrzęstnej. Podłożem choroby są zmiany w chrząstce, którą pokryte są stawy. Z czasem uszkodzeniu ulegają również inne struktury – kość pod chrząstką stawową, torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie. Skutkiem tego jest silny ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie jego obrysów oraz ograniczenie ruchomości. ChZS prowadzi do pogorszenia jakości życia, problemów z poruszaniem się i codziennymi aktywnościami.

Czy są osoby szczególnie narażone na tę chorobę?

Jacek Magnuszewski: Czynnikami ryzyka są m.in.: cukrzyca, osteoporoza, niedoczynność tarczycy, nadwaga, palenie tytoniu. Wpływ na rozwój choroby mogą mieć wypadki i różnego rodzaju przeciążenia stawów. Na pewno nie wolno lekceważyć żadnych objawów – ból w stawie oznacza, że trzeba się pilnie zgłosić do specjalisty.

Jakie metody leczenia stosujecie w Medical Magnus Clinic?

Jacek Magnuszewski: Rodzaj terapii jest dostosowany do stopnia zmian. Kiedy choroba jest mniej zaawansowana, możemy starać się spowolnić jej przebieg. Bardzo obiecujące wyniki daje innowacyjna metoda biologiczna, czyli stosowanie terapii komórkami macierzystymi CD34+ pobranymi z krwi obwodowej pacjenta, w której od lat specjalizuje się w Medical Magnus Clinic doktor Marek Krochmalski. Jeśli zmiany w obrazie radiologicznym są duże, mamy ograniczenie ruchomości oraz ból uniemożliwiający Pacjentowi funkcjonowanie, a leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, wówczas kierujemy Pacjenta do zabiegu operacyjnego, którym jest endoprotezoplastyka stawu. Współczesna medycyna dysponuje bardzo nowoczesnymi implantami stawów. Najczęściej operowane są stawy biodrowe i kolanowe.

Czy przed zabiegiem Pacjent powinien skorzystać z rehabilitacji?

Patryk Kiljański: Jak najbardziej. To najlepsze z możliwych rozwiązań na drodze do sprawności. Pacjent, który poddany zostanie rehabilitacji przed zabiegiem, będzie w zdecydowanie lepszej kondycji fizycznej i psychicznej po nim. Obserwujemy to na co dzień w naszej Klinice.

Dlaczego?

Patryk Kiljański: Ponieważ okres przed zabiegiem pozwala na skupienie się na nauce technik wczesnego usprawniani, które będą stosowane zaraz po zabiegu, a związanych z takimi czynnościami jak wstawanie z łóżka, wstawanie z krzesła, prawidłowe chodzenie z użyciem kul, laski czy balkonika. Pacjent będzie po prostu wiedział, co czeka go po zabiegu i jak sobie z tym poradzić, nic go nie zaskoczy, nie przerazi. Wcześniej będzie też można dobrać wszystkie przyrządy pomocnicze, m.in. klin między nogi, czy podwyższoną nasadkę na sedes dla łatwiejszego korzystania z toalety. Idealnym czasem na te wszystkie elementy jest właśnie okres przed operacją. Po zabiegu Pacjent może się skoncentrować na komfortowym powrocie do sprawności.

Kto opiekuje się Pacjentami w Medical Magnus Clinic ?

Jacek Magnuszewski: Zabiegi endoprotezoplastyki wymagają dużego doświadczenia i bardzo dobrej organizacji pracy całego oddziału szpitalnego, poradni, pracowni diagnostycznych i rehabilitacji. Zespół składa się z wielu lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, techników radiologii oraz personelu pomocniczego. Nasza placówka specjalizuje się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu od ponad 30 lat. Dysponujemy doskonale wyposażonymi salami operacyjnymi i niezwykle przyjaznym oddziałem szpitalnym. Pacjenci są bardzo często zaskoczeni, iż w tak nowoczesnych warunkach mogą być operowani i rehabilitowani w ramach kontraktu NFZ. Od początku działalności Kliniki przeprowadziliśmy tysiące zabiegów endoprotezoplastyki. Taka liczba zabiegów jest możliwa dzięki temu, iż mamy bogatą infrastrukturę szpitala, oddzielne bloki i zespoły operacyjne dla stawu kolanowego, którego kierownikiem jest dr Dariusz Witoński oraz stawu biodrowego, którym kieruję ja.

Czyli jak dobrze rozumiem, zabiegi endoprotezoplastyki wykonywane są w Medical Magnus Clinic nieodpłatnie?

Jacek Magnuszewski: Tak, już od wielu lat pozwala nam na to kontrakt podpisany z Łódzkim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Operujemy Pacjentów nie tylko z Łodzi, ale z całej Polski. Pacjenci cenią nas za dobrą organizację opieki zarówno przed jak i po operacji. Możemy śmiało powiedzieć, że wszystko, czego potrzebuje Pacjent w zakresie diagnostyki, przygotowania rehabilitacyjnego, samego zabiegu, zaopatrzenia ortopedycznego i opieki pozabiegowej, jest u nas na miejscu.

Ile wynosi czas oczekiwania na zabieg w ramach kontraktu z NFZ?

Jacek Magnuszewski: Do naszego centrum medycznego mogą zgłaszać się Pacjenci, którzy już mają skierowanie na zabieg wszczepienia endoprotezy kolana lub biodra, jak również ci uskarżający się na silne dolegliwości bólowe, którzy nie mają jeszcze kwalifikacji do zabiegu. Otaczamy Pacjentów kompleksową opieką specjalistów zarówno w naszej poradni chirurgii urazowo-ortopedycznej, jak i w poradni rehabilitacji. Jeśli w trakcie prowadzonej konsultacji lekarz uzna, że stan Pacjenta tego wymaga, skieruje go na zabieg wszczepienia endoprotezy na nasz oddział. Pacjenci od momentu zgłoszenia się do nas, czekają na zabieg czasami zaledwie trzy tygodnie, ale okres ten uzależniony jest od indywidualnych potrzeb zdrowotnych Pacjenta związanych z kwalifikacją.

Jak szybko po operacji Pacjent „stawiany jest na nogi”?

Patryk Kiljański: To dla wielu Pacjentów zaskakujące, ale pionizujemy Pacjenta już następnego dnia po operacji, albowiem im szybciej staniemy na nogi, tym lepiej dla całego procesu powrotu do sprawności. Jednakże nie obciążamy od razu nowego stawu. W początkowym okresie Pacjent stawia pierwsze kroki w odciążeniu za pomocą kul. Po trzech dniach pobytu w naszym szpitalu Pacjent wypisywany jest do domu z rekomendowanymi ćwiczeniami rehabilitacyjnym do samodzielnego wykonywania oraz ze skierowaniem na rehabilitację, którą można odbyć również w naszej Klinice. Nasz Zespół specjalizuje się w opiece nad Pacjentami po endoprotezoplastyce stawów i mamy bardzo szerokie doświadczenie w doborze odpowiednich terapii przed i po zabiegu. Warto wspomnieć, że stosujemy między innymi terapię przeciwobrzękową oraz terapią blizny pooperacyjnej.

Czy po wszczepieniu implantu stawu wskazana jest aktywność?

Patryk Kiljański: Aktywność jest jak najbardziej wskazana. Należy systematycznie ćwiczyć i pamiętać o zaleceniach swojego fizjoterapeuty. Przy stosowaniu rehabilitacji ruchomość stawów znacznie się poprawia. Zachęcamy Pacjentów do wytrwałości w aktywności fizycznej i motywujemy ich, pokazując osiągnięte efekty, między innymi poprzez pomiary na sprzęcie rehabilitacyjnym, jakim dysponujemy w Medical Magnus Clinic.

Jak czują się Pacjenci po zabiegu i rehabilitacji?

Jacek Magnuszewski: Cieszą się po prostu, że wracają do życia bez bólu, do aktywności seksualnej, do uprawiania swoich ulubionych form wypoczynku, z których czerpią przyjemność.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Paweł Keler

 

 

 

 

 

 

Łódź, ul. Kopernika 38
Zapisy na zabiegi:
oddzial@mmcenter.pl, tel. 505 056 736, 505 056 738
Rehabilitacja:
rehabilitacja@mmcenter.pl, tel. 42 253 19 16
www.mmcenter.pl