Promocja dół

Krav Maga czyli umysł, umiejętności i wytrenowane ciało

Krav Maga czyli umysł, umiejętności i wytrenowane ciało

Ten nowoczesny system walki, to nie jest trening fitness nastawiony na poprawę formy. Tu trenujesz walkę wręcz bez żadnych ceregieli… O Israeli Tactical School rozmawiamy z Małgorzatą i Mateuszem Orczykowskimi.

LIFE IN. Łódzkie: Co to jest Krav Maga?

Małgorzata i Mateusz Orczykowscy: Krav Maga jest systemem walki, stworzonym na potrzeby militarne w latach 40. W późniejszym okresie został on zaadaptowany na potrzeby obrony cywilnej i samoobrony w codziennym życiu. Krav Maga jest jak ostatnia deska ratunku – kiedy zawiedzie wszystko inne pozostaje umysł, umiejętności i wytrenowane ciało.

Czym się różni od innych sztuk walki – karate, judo czy capoeiry?

Podstawową różnicą jest to, iż nie jest to sztuka, a system walki tak jak wspomnieliśmy wcześniej. W Krav Maga nie obowiązują typowe dla sztuk walki „sportowe” reguły i przez to też nie są organizowane żadne mistrzostwa ani turnieje. Uczymy przekrojowej walki wręcz bez zbędnych ceregieli.

Czy w tym stylu walki są jakieś specjalne chwyty, uderzenia czy bloki?

Krav Maga bazuje na tych samych podstawach, co każdy inny nowoczesny system walki, różnica polega na tym, że my możemy wszystko i nie ograniczają nas zasady sportowe. Trening jest nastawiony na maksymalną skuteczność w sytuacji zagrożenia. Mamy swoje charakterystyczne rozwiązania, ale najważniejsze są solidne podstawy.

Rozumiem, że nie uczycie jak się bić, tylko jak się bronić w razie potrzeby i jak się zabezpieczyć na niekorzystne okoliczności?

Każda obrona polega na walce. Fakt, uczymy ludzi jak być świadomymi i zapobiegać walce, ale nasza nauka skupia się na realnej samoobronie. Uczymy technik samoobrony i walki równocześnie, uczymy też jak nie musieć ich wykorzystywać.

Jakie motywacje mają osoby, które korzystają z nauki sztuki walki?

Chęć powrotu do sprawności sprzed lat, chęć poczucia bezpieczeństwa, poprawa bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, co kieruje tymi osobami, nie jest to trening fitness nastawiony na poprawę formy, choć jest dobrym dodatkowym treningiem. Jest to trening walki wręcz i samoobrony.

Na czym polega trening?

Sama idea treningu jest taka sama, jak w każdym innym sporcie walki. Kładziemy nacisk na proste i skuteczne rozwiązania. Zasadnicza różnica polega na zaczerpniętych metodach treningowych z izraelskich służb specjalnych i armii, mających na celu przygotować nie tylko ciało, ale i umysł. Należy ludzi przygotować tak, aby byli stabilni psychicznie, umieli wykorzystać cały swój potencjał i potrafili oceniać swoje szanse i wiedzieli, kiedy zakończyć starcie.

Ile trzeba trenować, by dojść do dobrego poziomu?

To bardzo trudne pytanie… Wszystko zależy od predyspozycji psychofizycznych. Zwykle sześć miesięcy intensywnych treningów daje solidne podstawy do dalszego rozwoju, ale… Ja trenuję już niemalże 20 lat i ciągle nie wiem, kto jest tak naprawdę dobry.

Każdy może skorzystać i zapisać się na treningi czy są jakieś przeciwwskazania? Każda zdrowa osoba bez poważnych schorzeń może brać udział w naszych treningach. Forma, poziom sprawności fizycznej nie mają znaczenia, to nasze zadanie, aby zbudować tę formę i wiemy jak to zrobić. Nikt nie musi się obawiać, że jest za słaby.

Prowadzicie również zajęcia grupowe. Różnią się od indywidualnych treningów?

Treningi grupowe są prowadzone w określone dni i godziny. Nie każdemu musi to pasować, więc takim osobom proponujemy indywidualne podejście. Dostosowujemy się terminami do klienta. Sama forma treningu jest bardzo podobna.

Kobiety czy mężczyźni, kto częściej korzysta z treningów?

Oczywiście, że mężczyźni, natomiast kobiet jest coraz więcej i to nas bardzo cieszy. W tej chwili można powiedzieć, że kobiet na zajęciach jest jakieś 15-20 procent.

W swojej szkole oferujecie również treningi walki wręcz połączone z nauką strzelania. Dlaczego? Przecież jak się ma pistolet, to walka wręcz jest zbędna?

Nic bardziej mylnego. Posiadanie pistoletu nie zawsze wiąże się z możliwością jego wykorzystania. Wydobycie broni z kabury, jej przeładowanie i wycelowanie zajmuje zawsze cenne sekundy. W krótkim dystansie oznacza to, że naszą bronią jest nasze ciało i umiejętność jego odpowiedniego wykorzystania. Proszę sobie wyobrazić szarżującego w naszym kierunku nożownika lub niespodziewany atak, ma pan dwie sekundy na wyjęcie broni, ewentualne przeładowanie, wycelowanie i strzał, który niekoniecznie może tego kogoś zatrzymać.

Kto korzysta ze szkoleń samego strzelania?

W Polsce w większości osoby cywilne chcące poprawić swoje umiejętności obsługi broni. Wbrew pozorom dostęp do broni w naszym kraju jest bardzo łatwy i coraz więcej osób z tego korzysta, ludzie są coraz bardziej świadomi i zgłaszają się do nas po potrzebną wiedzę i umiejętności.

Szkolicie w zakresie ochrony osobistej, ochrony VIP-a, prowadzenia i wykrywania inwigilacji, bezpieczeństwa ruchu lotniczego. To szkolenia specjalistyczne, przeznaczone dla formacji policyjnych i wojskowych?

Tak, w większości przypadków są to szkolenia przeznaczone dla służb. Dla przykładu nasza firma jest odpowiedzialna za szkolenie z zakresu walki wręcz i walki bronią w jednej z meksykańskich jednostek specjalnych. Część z tych szkoleń jest otwarta również dla cywili, ale nie zawsze i nie wszystkie tajniki pracy są „sprzedawane”. Pewne elementy są zarezerwowane tylko dla zawodowców.

Na liście szkoleń są też szkolenia z zarządzania kryzysowego i kontroli tłumu. Jak się kontroluje tłum?

To jest bardzo szeroki temat, w skrócie można powiedzieć, że szkolenia tego typu dotyczą technik zabezpieczania imprez masowych, technik działania grup interwencyjnych, użycia środków przymusu bezpośredniego, ale również zawierają elementy psychologii i negocjacji. Do każdego z poszczególnych tematów naszych szkoleń jest przypisany instruktor z doświadczeniem w swojej dziedzinie.

A co to znaczy „zachowania w sytuacji scenariuszy aktywnych strzelców” i o co chodzi w tym szkoleniu?

Aktywny strzelec to osoba lub grupa osób mających na celu wyrządzić krzywdę lub zabić jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie (nie są to sytuacje brania zakładników, a zwyczajne masowe egzekucje) – naszym zadaniem jest dostarczyć wiedzy i umiejętności, jak przeżyć taki atak. Szkolenie prowadzone dla służb mają na celu dostarczenie rozwiązań taktycznych i zdolności indywidualnych, których celem jest jak najszybsza, fizyczna eliminacja zagrożenia. Uczymy, jak szybko odnaleźć zagrożenie i użyć broni w celu jego eliminacji. Czas jest kluczowy – każda sekunda zwłoki może kosztować czyjeś życie. Proszę sobie przypomnieć zamach w Paryżu podczas koncertu Eagles of Death Metal. W klubie Bataclan zginęło wtedy 130 osób, a 300 osób zostało ciężko rannych. Szkolenia przeznaczone dla cywili skupiają się na próbie przeżycia takiego ataku bez użycia broni palnej. Najogólniej mówiąc uczymy ludzi, jak organizować się w grupy, jak stawiać opór i jak walczyć, aby mieć szanse na przeżycie. Czasem po prostu nie ma innego wyjścia.

Gdzie w Łodzi można Was znaleźć?

Najlepiej odwiedzić nasza stronę www.stcenter.com.pl, tam mogą państwo znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat szkoleń, zajęć grupowych i treningów indywidualnych. Obecnie prowadzimy regularne zajęcia grupowe w kilku miejscach w Łodzi: YMCA, ul. Moniuszki 4a, zajęcia od poniedziałku do piątku, Manufaktura Mocy, ul. Pomorska 83/85, zajęcia we wtorki i czwartki i KS Budowlani Łódź, Krzyżowa 5, zajęcia w poniedziałki i środy.

Rozmawiał Damian Karwowski

ISRAELI TACTICAL SCHOOL

office@stcenter.com.pl
www.facebook.com/stcenter
Instagram:@israelitacticalschool
www.youtube.com/israelitacticalschoolkravmaga