Kultura

Koncertowy przewodnik

Koncertowy przewodnik

Wiele wspaniałych gwiazd zawita w tym roku do Polski, dlatego postanowiliśmy przygotować mały przewodnik po największych i najciekawszych wydarzeniach muzycznych. Naprawdę jest w czym wybierać.

Trudno wybrać muzyczną gwiazdę numer jeden , tyle ich będzie. Duże oczekiwania związane są z występami Eda Sheerana, Metallici, Thirty Second To Mars, Depeche Mode, U2, Iron Maiden, Pearl Jam, Carlosa Santany, Bruno Marsa czy Gorillaz. Oczywiście szczególnie bogato zapowiada się koncertowo lato.

Open’er wciąż numerem jeden

Co prawda większość festiwali nie ogłosiła jeszcze wszystkich swoich hedlainerów czyli największych gwiazd. Jednak już teraz nie brakuje wykonawców ze światowego topu. Na wciąż najważniejszy i największy festiwal, także w Europie, czyli Open’era, odbywającego się na lotnisku Gdynia-Kosakowo, zawitają m.in. Depeche Mode, Massive Attack i David Byrne – lider legendarnego i kultowego zespołu Talking Heads. Po raz pierwszy w Polsce zagrają niezwykle popularny Gorillaz oraz jeden z najbardziej utytułowanych artystów naszych czasów Bruno Mars! Festiwal, który co roku odwiedza 50-60 tysięcy ludzi, rozpocznie się 4 lipca i potrwa do 7 lipca.

Z kolei na poprzedzającym gdyńską imprezę Orange Warsaw Festival, zaplanowanym na 1-2 czerwca na warszawskim Służewcu, zagra m.in. niezwykle popularna w naszym kraju Florence + The Machine oraz znakomity LCD Soundsystem. Trochę starsi fani dobrego gitarowego grania nie ominą zapewne tegorocznej edycji Tauron Life Festival Oświęcim (14-16 czerwca), na którym pojawi się prawdziwy szaman gitary, czyli Carlos Santana. Z kolei na jednodniowym Impact Festivalu, w krakowskiej Tauron Arenie, 26 czerwca, zagrają Ozzy Osbourne oraz Bullet for My Valentine. Mega gwiazdy przyjadą także na Festiwal Legend Rocka w amfiteatrze Doliny Charlotty – 20 lipca wystąpi Bryan Ferry, a dzień później po raz pierwszy w Polsce Billy Idol.

Jeśli ktoś gustuje w bardziej alternatywnym i niszowym graniu, to z pewnością idealny będzie dla niego OFF Festival w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach (3-5 sierpnia). W tym roku zagrają tam m.in. psychodeliczny Grizzly Bear , grający ostre indie Clap Your Hands Say Yeah czy porównywany do Morisseya i Chrisa Isaaka – Marlon Williams. Ci, którzy zamiast festiwali gustują w pojedynczych koncertach w halach lub na stadionach też będą zadowoleni. Pod koniec lutego, 28, w krakowskiej Tauron Arenie wystąpi zespół Toto.

W kwietniu dla miłośników lekkiego grania pojawi się legendarne Kelly Familly, które zagra w halach w Gdańsku, Łodzi i Krakowie (6-8 kwietnia). Jeden z popularniejszych u nas zespołów Thirty Second To Mars zawita z kolei 24 kwietnia do łódzkiej Atlas Areny. Jednak największym wydarzeniem kwietnia będzie koncert zespołu Metallica w krakowskiej Tauron Arenie, który zaplanowano na 28 kwietnia.

Hale i stadiony

Na warszawskim Torwarze 5 maja zagra Bryan Adams, a 12 maja wystąpi wokalista James Blunt , laureat wielu nagród muzycznych , w tym nominacji do Grammy. Do warszawskiego Klubu Proxima 18 maja zawita uznana na całym świecie grupa The Jesus And Mary Chain. Z kolei 8 czerwca w Krakowie zagra Lenny Kravitz, a 13 czerwca na warszawskim Torwarze wystąpi popularny i kontrowersyjny Marilyn Manson. W tym samym miejscu trzy dni później pojawi się mająca wielu fanów w naszym kraju grupa Queens of the Stone Age.

Legenda rocka progresywnego, jaką jest bez wątpienia King Crimson, wystąpi 13 i 14 czerwca w poznańskiej Hali Ziemi, a 16, 17 i 18 czerwca w krakowskim ICE Congress Centre. Z kolei 11 i 12 sierpnia jedne z ważniejszych tegorocznych koncertów jakimi będą występy Eda Sheerana na PGE Narodowym. Bilety na pierwszy z nich sprzedano w godzinę! Brytyjski wokalista z pogranicza rocka , popu i folka to obecnie światowa megagwiazda. Koncertowy lipiec też zapowiada się wyśmienicie. Już trzeciego w krakowskiej Arenie zagra Pearl Jam, czyli ostatnia wielka działająca grupa grungu, sześć dni później na Stadionie Śląskim w Chorzowie legendarne Guns N’Roses, także na tym stadionie 21 lipca wystąpi grupa U2 , a 27 i 28 lipca ponownie w Krakowie gwiazda metalu Iron Maiden. W sierpniu do naszego kraju zawita Roger Waters, który wystąpi trzeciego w Krakowie , a piątego w Gdańsku. Na wrzesień (23 i 24) zapowiedział się do Gdańska i Wrocławia Radmus, a w październiku (26 i 27) w Poznaniu i Warszawie wystąpi Within Temptation. A 17 listopada znów coś dla fanów mocnego i mrocznego grania, czyli grupa Nightwish w Krakowie.

Miłych muzycznych podróży.