Ludzie

Kobiety, kawa i rozwój osobisty

Kobiety, kawa i rozwój osobisty

Kobiece spotkania rozwojowe przeżywają swoisty boom. Chłodne i formalne sale szkoleniowe ustępują miejsca przytulnym kawiarniom. Luźna i swobodna atmosfera spotkań sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się znaleźć czas na tego typu aktywności. Na czym polega fenomen tych spotkań przy kawie i dlaczego w ogóle chcą one w nich brać udział?

Jednym z bardziej oczywistych powodów jest niewątpliwie potrzeba przynależności. Człowiek to zwierze stadne. Najlepiej czuje się w towarzystwie innych ludzi. Życzliwych ludzi. Dziś w dobie ogromnej migracji oraz niżu demograficznego, niewiele kobiet ma szanse doświadczyć życia w wielopokoleniowych domach. To one dawały naszym babkom i prababkom poczucie wspólnoty. To były domy wypełnione kobiecą energią, wiedzą i życiowym doświadczeniem, z którego mogły czerpać garściami.

Dziś tę potrzebę bycia blisko z innymi kobietami próbujemy realizować na swój własny sposób. To taka namiastka tego, co dostawały nasze babki, ciotki czy kuzynki i za czym tęsknimy w głębi duszy.

Czas dla siebie

Kolejnym, szalenie ważnym powodem, dla którego kobiety coraz chętniej biorą udział w tego typu spotkaniach, jest ogromna potrzeba zrobienia czegoś tylko dla siebie. Na co dzień zabiegane, zagonione, dbające o wszystkich dookoła, często zapominamy o sobie, rezygnujemy z własnych potrzeb dla „dobra rodziny”. Spotkania przy kawie pozwalają kobietom wyrwać się z codziennej rutyny, odetchnąć, odpocząć, naładować akumulatory przed kolejnym, pełnym wyzwań tygodniem.

Często słyszę od uczestniczek, że każde spotkanie jest dla nich jak zastrzyk nowej energii. Po tych kilku wspólnie spędzonych godzinach, wracają do domu z radością, uśmiechem na twarzy i przede wszystkim, z pozytywnym nastawieniem do siebie oraz otaczającego je świata. One już doskonale wiedzą, że możemy dać innym tylko tyle, ile mamy w sobie. Dlatego warto zadbać o dobrą energię, żebyśmy mogły dzielić się nią z tymi, których kochamy.

Wymiana doświadczeń

Nie bez znaczenia jest fakt, że w spotkaniach biorą udział kobiety w rożnym wieku, mające za sobą rozmaite doświadczenia życiowe, którymi chętnie się dzielą. To ogromna wartość dla wszystkich uczestniczek. Dzięki temu możemy spojrzeć na siebie i swoje problemy z zupełnie innej perspektywy. Możemy się zainspirować do zmiany, zmotywować do działania i przede wszystkim nawiązać nowe, ciekawe relacje, które często przeradzają się w prawdziwą, głęboką przyjaźń.

To fantastyczne patrzeć z jaką życzliwością, sympatią i wyrozumiałością podchodzimy do siebie w trakcie takich warsztatów. Tu nie ma miejsca na ocenianie, krytykowanie czy pouczanie. Taka przyjazna i pełna akceptacji atmosfera, pozwala się kobietom otworzyć, dzięki czemu chętniej angażują się w dyskusje oraz dzielą swoimi przeżyciami i refleksjami.

Nowe kompetencje

Spotkania przy kawie to również sposób na zdobycie nowych, przydanych kompetencji miękkich. Wiele kobiet uczy się na nich asertywności, pewności siebie, komunikacji oraz zarządzania czasem. Zdobyta wiedza i doświadczenie pomaga im wrócić na rynek pracy, otworzyć własną firmę, lepiej i efektywniej organizować obowiązki zawodowe czy tworzyć zdrowe i harmonijne relacje. Konkurencyjny, wymagający i szalenie zmienny rynek nieustannie podnosi nam poprzeczkę. Polki, które są niebywale ambitne i pracowite chętnie inwestują swój czas w rozwój osobisty, dzięki czemu zyskują przewagę konkurencyjną i stają się pożądanymi i docenianymi pracownikami.

Kasia Malinowska
Certyfikowany coach, trener. Specjalistka w zakresie budowania pewności siebie. Twórczyni projektu Kobiety! Czas na kawę. Prowadzi warsztaty i szkolenia w języku polskim oraz angielskim.
facebook.com/malinowskacoaching
k.malinowska@inspiration.edu.pl