Styl życia

Każda budowa uczy czegoś nowego

Każda budowa uczy czegoś nowego

Każde wyzwanie jest ciekawe, każda budowa uczy czegoś nowego. Począwszy od pokory, przez cierpliwość, nabywanie wiedzy technicznej – mówi Tomasz Grala, właściciel firmy BND, wykonującej projekty związane z realizacją i obsługą inwestycji budowlanych.

LIFE IN. Łódzkie: Kompleksowość to najlepsze słowo, które określa to, czym się zajmujesz.

Tomasz Grala: Tak, wykonujemy projekty związane z realizacją i obsługą inwestycji budowlanych w szerokim spektrum zakresu proponowanych usług, jak i rodzaju obiektów budowlanych. W zakresie działalności firmy zapewniamy objęcie obowiązków Kierownika Budowy, Inspektora Nadzoru Inwestorskiego (również cały zespół inspektorów branżowych), a także zorganizowanie procesu budowlanego poprzez przyjęcie obowiązków Inwestora Zastępczego lub Generalnego Wykonawcy na różnego rodzaju inwestycjach — począwszy od niewielkich obiektów budowlanych, poprzez budynki jedno i wielorodzinne, obiekty przemysłowe i magazynowe, na obiektach inżynieryjnych kończąc.

Na jakim etapie najczęściej zgłaszają się do Ciebie klienci?

Najczęściej tuż przed rozpoczęciem inwestycji, ale czasami niestety dopiero na końcówce budowy, bo są jakieś problemy, albo budowa jest wznawiana, albo nie ma już pierwotnego kierownika. Najlepszym momentem na rozpoczęcie prac z nami jest moment uzyskania pozwolenia na budowę.

Przymierzamy się do budowy – domu, osiedla, obiektu komercyjnego, z usług jakich specjalistów trzeba będzie skorzystać?

Pierwszy na naszej drodze pojawi się specjalista zajmujący się zakupem nieruchomości, jak wiadomo, bez działki niczego nie wybudujemy. Będzie zbędny, gdy działkę odziedziczyliśmy, ale w jednym i drugim przypadku potrzebny będzie notariusz do sporządzenia aktu własności. Przyda się też geodeta, który zajmie się podziałem – szczególnie dużego gruntu na mniejsze działki, wytyczeniem planowanego obiektu w terenie i geolog, dzięki któremu nie wyrzucimy pieniędzy w błoto i nie kupimy działki na podmokłym gruncie, bo na takim koszty inwestycji mogą bardzo wzrosnąć. Do zaprojektowania budynku niezbędny jest architekt, konstruktor, projektant instalacji elektrycznych i sanitarnych. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę niezbędny jest kierownik budowy. To osoba, która przejmuje dużą część obowiązków związanych z budową domu — przede wszystkim dba o prawidłowy przebieg wszystkich prac budowlanych oraz prowadzi niezbędną dokumentację. Musi też dbać o wykonywanie prac zgodnie z przepisami, sztuką budowlaną i bezpieczeństwem. Inspektor nadzoru inwestorskiego prowadzi stały monitoring prac inwestycyjnych oraz kontrolę bieżących kosztorysów. Uczestniczy w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń i przewodów kominowych, a także kontroluje przygotowanie budynku, jak i dokumentów do odbioru budynku przez odpowiednie służby i uczestniczy w samym odbiorze. Jednym słowem pilnuje, by wszystko było wykonane zgodnie z projektem. To naprawdę ważne osoby na budowie, dlatego znalezienie odpowiedniej firmy wykonawczej jest niezwykle istotne.

Największy projekt już zrealizowałeś, czy nadal przed Tobą?

Mam nadzieję, że przede mną. Ale sporo ciekawych już udało nam się zrealizować. Wspomnę tylko, że nadzorowałem prace związane z budową przejścia podziemnego i zadaszenia na stacji PKP Łódź Widzew oraz na budowie wieżowca Panoramika na Widzewie. Obecnie dla jednego z większych deweloperów Echo Investment prowadzimy nadzór nad realizacją osiedla Nowa Dzielnica przy ul. Wodnej. Możemy podjąć się też innych wyzwań – jak nadzory nad budową siłowni wiatrowych, mam doświadczenie w nadzorowaniu takich o wysokości 100 metrów i promieniu śmigieł 50 metrów. Wykonujemy też stacje bazowe dla telefonii komórkowej. Biało czerwone i srebrne kratownice z nadajnikami, to w nich mamy swój udział.

Na budowie — domów, osiedli, czy budynków komercyjnych, gdzie czujesz się najlepiej?

Każde wyzwanie jest ciekawe, każda budowa uczy czegoś nowego. Począwszy od pokory, przez cierpliwość, nabywanie wiedzy technicznej, doświadczenie i budowanie relacji z każdym – począwszy od inwestora, przez urzędników oraz kadrę kierowniczą i wykonawczą. Powiem szczerze, że działamy na każdym, z tych pól obecnie, więc nie mam tych ulubionych.

Proces budowania zespołu i delegowania zadań to duży krok w biznesie. Na jakim etapie jest Twoja firma?

Zaczynałem jako firma jednoosobowa. Po kilku latach działania z sukcesami, gdzie doba okazywała się zwyczajnie zbyt krótka, nie wystarczało czasu na sprawy prywatne, o śnie nie wspominając, uznałem, że trzeba zbudować zespół. Nie ukrywam, że było to wyzwanie. Nie lubię korporacji i obowiązujących w nich procedur, my działamy systemowo i systematycznie, i to przynosi oczekiwanie efekty.

Jakie kolejne kroki planujesz?

Nie widzę innej możliwości jak stały rozwój. Na razie kadra techniczna zespołu liczy kilka osób, zespół operacyjny – związany z wykonawstwem robót – kolejne kilka. Koleżanka pracuje w biurze, cztery osoby kadry technicznej w terenie, zespół operacyjny – murarze, cieśle i zbrojarze – tylko w terenie. Wspieram je, dzielę się z nimi moim doświadczeniem. Tworzymy dobry zespół, myślę, że z czasem, każdy z nas będzie już mógł samodzielnie odpowiadać za swoje zadania. Przez pierwsze trzy lata nawet nie miałem wizytówki, dopiero teraz zaczynam pracować nad działaniami marketingowymi, bo wcześniej nie miałem na to czasu. Oklejamy samochód, tworzymy stronę internetową, tworzymy teczki i broszury firmowe, udzielamy wywiadów do poczytnych czasopism, bo wiem, że jest to niezbędne przy prowadzeniu biznesu. Ale najważniejsza jest jakość oferowanych usług, ona zawsze się obroni.

Wspomniałeś kiedyś o miejscu, które chciałbyś stworzyć?

Jeśli będę mógł sobie pozwolić na kilkugodzinny dzień pracy, to marzy mi się siedlisko niedaleko Łodzi. I wcale nie chodzi o duży dom, a o miejsce, do którego można przyjechać, zaprosić znajomych i spędzić miło czas. Lubię patrzeć, jak wszystko rośnie, jak jest zielono. Chciałbym mieć niewielką szklarnię, własny sad, mały staw, własną studnię, oczyszczalnię i pompę ciepła, panele fotowoltaiczne, tak by być samowystarczalnym.

Rozmawiała Damian Karwowski
Zdjęcia archiwum prywatne

BND Tomasz Grala
Łódź, pl. Zwycięstwa 2, budynek D, lokal 5, II piętro
tel. 603 835 808
tomasz.grala@bndgrala.pl
www.bndgrala.pl