Polecamy

Karmienie piersią w nocy. Co powinna wiedzieć mama?

Karmienie piersią w nocy. Co powinna wiedzieć mama?

Zaraz po pytaniu, czy karmić dziecko piersią, często w głowie rodziców pojawia się pytanie: co z nocnym karmieniem piersią? Trzeba niestety przyznać, że bywa ono uciążliwe dla mam. Pełni jednak niezwykle ważną rolę w rozwoju każdego maluszka.

Przez pierwsze tygodnie życia niemowlę powinno być karmione od 8 do 12 razy na dobę. Przynajmniej jedno z karmień powinno odbywać się w nocy.

Dlaczego karmienie w nocy jest ważne?

Dzieci bardzo szybko trawią pokarm przyjmowany od mamy. Oznacza to, że niemowlę w bardzo krótkim czasie od momentu karmienia znowu robi się głodne. W pierwszych tygodniach życia przerwy w karmieniu nie powinny przekraczać 4 godzin. Dopiero po 6 miesiącu życia odstępy pomiędzy karmieniami mogą wydłużyć się do 6 godzin.

Nocne karmienie piersią jest ważne szczególnie, jeśli chcemy unormować proces laktacji oraz dopasować go do potrzeb dziecka. Im częściej przystawiamy dziecko do piersi, tym bardziej podnosi się poziom prolaktyny w naszym organizmie. To właśnie prolaktyna jest odpowiedzialna za produkcję mleka. Nocne karmienie pomaga więc mamie utrzymać laktację na odpowiednim poziomie.

Innym ważnym czynnikiem, dla którego należy karmić w nocy, jest skład pokarmu. Zmienia się on w ciągu doby. W nocy znajdują się w nim nienasycone kwasy tłuszczowe, które dobrze wpływają na rozwój układu nerwowego. Ponieważ organizm dziecka nie wytwarza melatoniny, noworodek musi ją otrzymać wraz z mlekiem mamy. Dzieje się to właśnie w trakcie nocnego karmienia piersią. Więcej przydatnych informacji na ten temat znaleźć można pod tym adresem.

Jak często karmić piersią?

Najlepszym sposobem karmienia dziecka, jest tzw. karmienie na żądanie. Oznacza to dokładnie to, że dostarczamy dziecku pokarm wtedy, kiedy jest ono głodne. Jest to niezawodny sposób, który pomaga każdemu maleństwu w prawidłowym rozwoju oraz budowaniu odporności. Sprawa karmienia nocnego jest bardzo indywidualna. Niektóre noworodki bez problemu potrafią przespać całą noc bez jedzenia, jednak większość domaga się karmienia w nocy. Nawet jeśli noworodek śpi, należy budzić go na karmienie. Szczególnie jeśli chodzi o wcześniaków.

Najlepiej zrobić to wyjmując dziecko z łóżeczka, zmienić mu pieluszkę, po czym przystawić do piersi w pozycji leżącej na boku. Można zapalić delikatne światło lub łagodnie mówić do dziecka. Nie ma konieczności całkowitego wybudzania go ze snu. W wieku 4-5 miesięcy budzenie dziecka w nocy nie jest już konieczne.

Najczęstszy problem karmiących mam

Najczęstszym problemem związanym z karmieniem w nocy jest kwestia miejsca snu niemowlaka. Czy powinien on spać z nami, czy w swoim łóżeczku? Jest to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli maluszek budzi się często w nocy, wygodniejszym rozwiązaniem będzie wspólny sen. W takich przypadkach należy jednak zachować wszelkie środki bezpieczeństwa względem noworodka. Najczęstszym rozwiązaniem wybieranym przez rodziców jest łóżeczko ustawione w sypialni na tyle blisko, by móc bez problemu w nocy nakarmić maleństwo.