Kultura

Kamil Maćkowiak dyrektorem artystycznym teatru Scena Monopolis

Kamil Maćkowiak dyrektorem artystycznym teatru Scena Monopolis

Już jesienią w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego działalność zainauguruje nowy teatr Scena Monopolis. Dyrektorem artystycznym teatru został Kamil Maćkowiak, znany łódzki aktor. 

Unikatowa pofabryczna przestrzeń o wysokości ponad 15 metrów, 240 miejscach dla gości, z dwupoziomowym lobby i możliwość wystawienia zewnętrznej sceny – tak prezentować się będzie dawny magazyn spirytusu w kompleksie Monopolis. Teatr prowadzony przez Kamila Maćkowiaka współistnieć będzie z innowacyjną przestrzenią event’ową stworzoną przez doświadczony zespół firmy Lim8.

Cieszę się, że doświadczenie LIM8 połączyło się z niezwykłą pasją Kamila Maćkowiaka. Dzięki temu łodzianie będą mogli obcować z prawdziwą sztuką w doskonałej oprawie technicznej. Jak widać marzenia się spełniają. Zamysł tworzenia teatru nie tylko impresaryjnego, ale również autorskiego, prowadzonego przez aktora osadzonego tak bardzo w łódzkich realiach to dla nas wielka radość. – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestor Monopolis.

Firma eventowa, która posiada kilkunastoletnie doświadczenie i doskonałe zaplecze techniczne zajmie się organizowaniem wszelkiego rodzaju wydarzeń, bankietów i konferencji. Natomiast wizję artystyczną teatru kreować będzie Kamil Maćkowiak, uznany aktor, tancerz i scenarzysta.

Kamil Maćkowiak ukończył szkołę baletową w Gdańsku oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. Przez 13 lat związany był z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi. Od 2010 roku produkuje spektakle pod szyldem własnej fundacji: monodramy DIVA Show, Amok, Wraki oraz spektakle Ławeczka na Piotrkowskiej, Wywiad, Cudowna terapia, 50 słów i Totalnie szczęśliwi. Gościnnie grał w łódzkim Teatrze Studyjnym, Teatrze Scena Prezentacje i Teatrze Polskim w Warszawie. Na deskach Teatru Polonia zagrał w spektaklu Kolacja kanibali w reżyserii B. Lankosza, a w OCH Teatrze w Lekcjach stepowania w reżyserii K. Jandy. Obecnie w Teatrze Polonia występuje w spektaklu Mój pierwszy raz, w reżyserii K. Jandy. Szerokiej publiczności jest znany także ze swoich ról w serialach, m.in. Oficerach, Kryminalnych, Pensjonacie pod różą, Naznaczonym, Barwach szczęścia, Przyjaciółkach czy Na wspólnej. Od 9 lat prowadzi Fundację Kamila Maćkowiaka, która ma już liczne grono sympatyków i stabilną pozycję na łódzkim rynku teatralnym. Jej misja będzie kontynuowana na deskach Sceny Monopolis. Oprócz dobrze znanych i lubianych tytułów, widzowie zetkną się z zupełnie nowym repertuarem.

Wizja Krzysztofa Witkowskiego otwarcia teatru w zabytkowych fabrycznych murach Monopolis już dawno przykuła moją uwagę. Propozycja objęcia roli dyrektora artystycznego części teatralnej jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Wierzę, że moje 20-letnie doświadczenie, kreatywny zespół fundacji, dobre stosunki z warszawskimi i łódzkimi placówkami oraz ugruntowane relacje z licznym gronem wyjątkowych aktorów i aktorek pomogą mi stworzyć wyróżniający się i zróżnicowany repertuar. Dodatkowo wsparcie firmy Lim8, która ma ogromne doświadczenie w organizowaniu zaawansowanych technicznie i logistycznie przedsięwzięć, daje nam wprost nieograniczone możliwości – dodaje Kamil Maćkowiak, Prezes Fundacji.

Również Artur Schutter, prezes LIM8 potwierdza, że ta współpraca może przynieść wyjątkowe efekty. – Z Kamilem mieliśmy okazję poznać się przy jednym ze spektakli i dość szybko okazało się, że doskonale się rozumiemy. Moja firma wielokrotnie współpracowała z rozmaitymi teatrami, a Kamil obdarzony jest swoistym zmysłem eventowym. To porozumienie gwarantowało nam wysoki komfort pracy. Pomysł nawiązania współpracy był więc naturalną koleją rzeczy. Tym bardziej, że współtworzenie Sceny Monopolis to dla nas wszystkich zupełnie nowy etap. To ogromne wyzwanie, ale też szansa na stworzenie w Łodzi miejsca, które wymyka się schematom – podkreśla Artur Schutter.

Warto dodać, że dla dewelopera obiektu, firmy Virako, kultura zawsze stanowiła istotną formę aktywności, a zainicjowany dwa lata temu projekt był jedynie wstępem do tego, co czeka nas po otwarciu tej wyjątkowej przestrzeni. Letnia Scena Monopolis, dość jasno wyznaczyła kierunek, który obrano.

Zainteresowanie organizowanymi przez nas dwoma edycjami Letniej Sceny Monopolis przerosło moje oczekiwania. Łącznie 7 spektakli obejrzało ponad 6 tysięcy osób, a bezpłatne zaproszenia na jedno przedstawienie rozchodziły się w zaledwie kilkanaście minut. To pokazuje, że łodzianie chcą mieć dostęp do kultury z najwyższej półki, oczywiście w profesjonalnej odsłonie. To właśnie profesjonalizm i rzetelne podejście do tematu cenię u wszystkich moich partnerów. Lim 8 nie tylko odpowiadało za techniczną oprawę cyklu spektakli w Parku Źródliska, ale wielokrotnie wspierało nas przy wielu innych przedsięwzięciach. Za każdym razem z doskonałym efektem. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że chciałbym kontynuować tę współpracę po otwarciu kompleksu. – zauważa Krzysztof Witkowski.

Prace budowalne w ramach pierwszego etapu Monopolis zakończą się jeszcze w tym roku. Scena Monopolis przywita swoich pierwszych gości wraz z oddaniem obiektu i będzie to wyjątkowy punkt kulturalny na mapie Łodzi.

Monopolis – w duchu miasta

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902r. i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju Łodzi. Dzięki poczynionym inwestycjom łódzki zakład był najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku. Monopol od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu miasta. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. W maju 2017r. firma Virako przedstawiła plany rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego i utworzenia wielofunkcyjnego kompleksu Monopolis, z rozwiniętą ofertą gastronomiczna, kulturalną i usługową.

Fot: Biznes w kadrze