Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 96 w Łodzi to dawna siedziba firmy Siemens. Obecnie przechodzi gruntowną rewitalizację. Wkrótce ma szansę stać się jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w centrum miasta. Prace mają zakończyć się w 2025 roku. W budynku powstaną luksusowe apartamenty, lokale usługowe oraz strefa wellness dla mieszkańców.
Kamienica Siemensa to perła architektury na miarę prestiżowej zabudowy Berlina, Paryża czy Wiednia. Budynek wyróżnia styl klasycznego modernizmu — monumentalna fasada, ogromne przeszklenia, unikalne detale i zdobienia, kamienna elewacja. Dzięki przeprowadzeniu precyzyjnych prac renowacyjnych i konserwatorskich budynek zachowa swój oryginalny wygląd, który jest architektonicznym fenomenem wśród secesyjnej zabudowy ulicy Piotrkowskiej.
Historia budynku
Warto przypomnieć, że budowę kamienicy rozpoczęto w 1912 roku, a za jej projekt odpowiedzialny był niemiecki architekt Karl Janish. Pierwotnym właścicielem zostało Towarzystwo Akcyjne Polskich Zakładów Elektrotechnicznych Siemens&Halske. Firma otworzyła tam współczesny showroom, gdzie prezentowała innowacyjne wówczas sprzęty jak np. elektryczne odkurzacze. 11 lat później budynek przejął Bank Handlowo-Przemysłowy, który zlecił jego przebudowę architektowi Dawidowi Lande. Po wojnie w kamienicy mieściły się redakcje łódzkich gazet m.in. Expressu Ilustrowanego i Dziennika Łódzkiego. W 2021 roku budynek zakupiła grupa prywatnych inwestorów z Krakowa, doświadczonych w rewitalizacji zabytków i ich adaptacji na luksusowe apartamenty.
Renowacja zabytku
Generalny remont budynku rozpoczął się od gruntownego oczyszczenia fasady. Wykonana z kamienia frontowa elewacja była zanieczyszczona osadami kurzu i smogu, które przez lata gromadziły się na powierzchni. Pierwotny wygląd ścian wraz z detalami architektonicznymi przywrócono dzięki innowacyjnej technologii ablacji laserowej.
W kamienicy powstanie 87 luksusowych apartamentów oraz lokale usługowe zlokalizowane na parterze. Dla mieszkańców budynku zaprojektowano przestrzeń wspólną, w której znajdą się takie udogodnienia jak m.in. sauna, sala kinowa czy sala fitness. Projekt renowacji zakłada ponownie połączenie tego, co zabytkowe z nowoczesnością (przeszklone windy, systemy smart home, luksusowe materiały wykończeniowe).
Wnętrza przestrzeni wspólnych to również architektoniczny unikat. Klatki schodowe z oryginalnymi szybami windowymi, marmurowymi schodami, korytarze wykończone zabudową drewnianą urozmaiconą intarsjami, przypominają podróż w czasie do Nowego Jorku z lat 20-tych. Innowacyjna szkieletowa konstrukcja budynku pozwoliła na zaprojektowanie ogromnych przeszkleń w elewacji oraz dowolne kształtowanie przestrzeni mieszkalnej – 83 powstające apartamenty można w dowolny sposób łączyć. Na ostatnich dwóch piętrach budynku frontowego zaprojektowano 4 dwupoziomowe apartamenty z tarasami i loggiami.