Polecamy

Kalendarza Virako ze zdjęciami Michała Batorego

Kalendarza Virako ze zdjęciami Michała Batorego

Limitowany nakład, doskonali artyści i wyjątkowa jakość! Po prostu Kalendarz Virako. Właśnie zakończyły się zdjęcia do najnowszej edycji kalendarza. Robił je nie byle kto, bo sam mistrz Michał Batory. 

Kalendarz Virako to pomysł Krzysztofa Witkowskiego, Prezesa Zarządu Virako, Inwestora Monopolis. W 2009 roku zainicjował on projekt, wyróżniający się najwyższymi walorami artystycznymi, do którego przez kolejne lata zapraszał wyjątkowych artystów dając im całkowitą swobodę kreacji. Zdjęcia do kalendarza robili między innymi Chris Niedenthal i Ryszard Horowitz. Autorem fotografii, które znajdą się w tegorocznej edycji Kalendarza Virako jest Michał Batory, polski grafik-plakacista, na stale mieszkający w Paryżu, a od kilku lat związany z Monopolis. Jego plakaty zapowiadają i informują o spektaklach realizowanych przez Fundację Kamila Maćkowiaka, a granych na Scenie Monopolis. Tym razem artysta wystąpił w nowej dla siebie roli.

– Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie Krzysztofa Witkowskiego. Projekt traktuję jako wyzwanie, ale i zabawę, bo jeszcze nigdy w życiu nie robiłem sesji z modelkami i statystami. Debiutuję jako reporter, autor reportażu z wymyśloną fabułą i wykreowanymi sytuacjami – mówi Michał Batory.

Mistrz plakatu stanął za aparatem, aby oddać klimat Brazylii w łódzkiej scenerii. Na zdjęciach, które udostępniło nam Virako widać, że przy realizacji zdjęć zabawa była doskonała, efekty również. Sesja zdjęciowa trwała trzy dni. Ekipa licząca kilkanaście osób pracowała do późnych godzin nocnych. Nad wszystkim czuwał Michał Batory, który wybierał poszczególne kadry i udzielał wskazówek. Blisko trzydziestu statystów wspierało na planie dwóch modeli z Brazylii i cztery fantastyczne modelki z Kolumbii, USA i Polski. Nie mogło zabraknąć oczywiście typowo brazylijskich akcentów. Na planie zdjęciowym królowały pióra, kostiumy tancerek samby, niecodzienne nakrycia głowy i oczywiście gorący klimat. Co warto podkreślić w zdjęcia zaangażowana była wielka rodzina Monopolis, czyli Anna Rubaj, Michał i Kamila Przybysz, Francesco Mameli, a nawet Kamil Maćkowiak.

Ekipa pracowała głównie w Monopolis, ale w Kalendarzu Virako pojawią się również takie miejsca, jak Księży Młyn i okolice Parku Źródliska. Nie mogło także zabraknąć zabytkowego tramwaju z początku lat 60tych. Efekty prac będzie można podziwiać jeszcze w tym roku. Do Kalendarza Virako trafi 13 wybranych zdjęć, a wszystkie połączy motyw Brazylii.

Kalendarz Virako jest projektem unikatowym, nie tylko ze względu na jego autorów i jakość, ale również ze względu na limitowany, bardzo niski nakład. Wybitni twórcy są gwarancją powodzenia tego niezwykłego przedsięwzięcia.

W dotychczasowych edycjach kalendarza zaangażowani byli tacy wyjątkowi artyści, jak:
Janusz Kaniewski, nieżyjący już światowej sławy designer, współtwórca takich samochodów jak Ferrari California, Lancia Delta czy Honda Civic,

  • Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Autor fotografii – ikony polskiej historii – „Czas Apokalipsy”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa Kádára, który trafił na okładkę „Time’a”.
  • Jodi Bieber, pochodząca z Johannesburga w RPA dziesięciokrotna laureatka World Press Photo, w tym w 2011 roku nagrody głównej za zdjęcie okaleczonej przez męża Afganki.
  • Ryszard Horowitz, zaliczany do grona najwybitniejszych fotografów na świecie. Uznawany za prekursora obróbki komputerowej fotografii, fotokompozytor.
  • Andrzej Pągowski, artysta grafik, autor około tysiąca plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale sztuk oraz konkursy piosenek.
  • Arkadiusz Branicki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów aktu klasycznego w Polsce i za granicą.
  • Izabela Urbaniak, wspaniała łódzka fotografka, jak nikt inny uwieczniająca kobiece piękno.
  • Sebastian Ćwik, doskonale znany w Polsce i na świecie fotograf modowy.

Zdjęcia: Ukryte w kadrze i Jacek Łukasiewicz

***

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi.
Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).