Polecamy

Kalendarz Virako 2018

Kalendarz Virako 2018

Uroczysta premiera kolejnego wydania kalendarza Virako odbędzie się 30 listopada br. To szczególne wydarzenie, które ma cel charytatywny, a jednocześnie wnosi wartość dodaną do kulturowego rozwoju miasta. Kalendarz Virako 2018 to hołd dla Łodzi – miasta ludzi o otwartych umysłach i sercach.

Tak o nowej odsłonie projektu mówi Jacek Grudzień, zaangażowany w produkcję tegorocznego Kalendarza: – Miałem przyjemność obserwować powstawanie kalendarzy Virako od pierwszej edycji. Podziwiałem efekty prac artystów i ludzi przy nim pracujących. Virako 2018 to kwintesencja piękna Łodzi. A także spełnienie moich marzeń o spotkaniach z ludźmi, dzięki którym Łódź jest tak niezwykła i wyjątkowa.

Przed obiektywem stanęło trzynaście niesamowitych kobiet. Różnią się pasją, zawodem, obszarem działania. Łączy je Łódź. Za aparatem Izabela Urbaniak, której pasją jest fotografia dokumentalna i artystyczna, która jak nikt inny potrafi odczytać emocje swoich modelek. Pokazać ich naturalność i niewyreżyserowaną sensualność. Efektem wspólnych spotkań są portrety kobiet. W tle wyjątkowe miejsca Łodzi, które oddają jej klimat. – Praca przy kalendarzu do dla mnie zaszczyt i ogromna przyjemność współdziałania z pięknymi kobietami we wspaniałych wnętrzach, z cudowną ekipą.

– Kiedy zaczynaliśmy akcję kalendarz, widziałem całość dwuetapowo – przyznaje Krzysztof Witkowski, prezes Virako i pomysłodawca kalendarza. – Najpierw chcieliśmy zbudować wydarzenie rozpoznawalne na kulturalnej mapie Polski. Stąd do współpracy zapraszaliśmy uznanych w kraju i na świecie artystów. Chciałem doprowadzić do takiego punktu, w którym kalendarz Virako stanie się marką samą w sobie. Od zeszłego roku zamierzamy poprzez kalendarz wspierać i promować uzdolnionych artystów, którzy nie są jeszcze rozpoznawalni wśród szerszej społeczności – dodaje Witkowski.

Tak się stało. Kalendarz Virako, dzięki swojej wyjątkowości, zyskał ogromną rozpoznawalność. Spójna wizja artysty, bohaterowie, oprawa graficzna i druk tworzą niepowtarzalną całość. A karty tegorocznego kalendarza są pełne magii i subtelności. Warto je zobaczyć.

Historia kalendarza

Do tej pory powstało siedem edycji tego wydawnictwa. Firma Virako zainicjowała projekt, który wspierał akcję „Szczęśliwe Podwórka”. Z każdą kolejną edycją kalendarz Virako zyskiwał na znaczeniu. Do udziału w projekcie zapraszani byli wspaniali twórcy – Janusz Kaniewski, Jodi Bieber, Chris Niedenthal, Ryszard Horowitz, Andrzej Pągowski, Arkadiusz Branicki. Powstało wydawnictwo wyróżniające się najwyższymi walorami i pozostawiające wybranym twórcom całkowitą swobodę kreacji. Kalendarz Virako to produkt unikatowy, nie tylko ze względu na jego autorów i jakość, ale również ze względu na limitowany, bardzo niski nakład. Ojcem chrzestnym projektu stał się od drugiej edycji, nieżyjący już, Janusz Kaniewski. Wspaniały designer, projektant takich samochodów jak Ferrari California, 458 Italia, czy autor obecnego logo Fiata.

Autorem zdjęć making of jest Agnieszka Stępka.