Rynek e-commerce ma się świetnie i stale się rozwija. W zasadzie codziennie powstają kolejne mniejsze i większe sklepy internetowe. Ludzie tak bardzo przyzwyczaili się do zakupów online, że często nawet nie próbują znaleźć tego, co jest im potrzebne w punktach stacjonarnych, tylko od razu zamawiają to z dostawą do domu. A rozwój branży e-commerce przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na przestrzenie magazynowe.
Jak buduje się magazyny dla sklepów internetowych?
Mówi się, że branża e-commerce jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto kupował przez internet. Dziś robi to zdecydowana większość konsumentów, a część deklaruje, że zamawia online w zasadzie wszystko, czego potrzebuje. Za wyborem sklepów internetowych przemawiają nie tylko konkurencyjne ceny, lecz także szeroki wybór produktów, możliwość darmowej dostawy do domu i kupienia wielu różnych rzeczy w jednym miejscu.
Trzeba jednak pamiętać, że prawie każdy sklep online, który prężnie działa, z czasem potrzebuje przestrzeni, żeby gromadzić sprzedawane produkty. Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na magazyny są stalowe hale magazynowe. Dlaczego?
Dlaczego warto inwestować w stalowe hale magazynowe?
Ponieważ zarówno wspomniane magazyny, jak i hale produkcyjne, hale logistyczne czy innego rodzaju obiekty przemysłowe o konstrukcji stalowej można wybudować bardzo szybko. Budynek o powierzchni kilkunastu tysięcy metrów kwadratowych powstaje nawet w 6 do 7 miesięcy i wymaga stosunkowo niewielkich nakładów finansowych w porównaniu z halami budowanymi z wykorzystaniem tradycyjnej technologii.
Dodatkowo hale stalowe da się łatwo rozbudować wtedy, gdy potrzebna jest większa powierzchnia do przechowywania, a nawet przenieść je do innych lokalizacji.
Za wyborem obiektów stalowych przemawia również duża wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji oraz możliwość dowolnego zaaranżowania przestrzeni wewnątrz.
Jak zaprojektować hale magazynową dla e-commerce?
Na co powinno się zwrócić uwagę, projektując hale magazynowe dla e-commerce? Przede wszystkim na dostosowanie kubatury danego obiektu do potrzeb konkretnej firmy. Hale magazynowe mogą być halami niskiego, średniego lub wysokiego składowania. Te ostatnie sprawdzają się wtedy, gdy chce się przechowywać jak najwięcej towarów w obiekcie o niewielkiej powierzchni.
Istotne będzie także to, jakie produkty mają być magazynowane i jak będzie się je transportować wewnątrz obiektu. Jeśli konieczne okaże się korzystanie z wózków widłowych albo innych środków transportu bliskiego, należy dostosować szerokość alejek pomiędzy regałami do wielkości standardowych maszyn.
Poza tym w projekcie trzeba uwzględnić również doki przeładunkowe i bramy przemysłowe, które pozwolą na sprawny rozładunek i załadunek towarów.
Dodatkowo powinno się dowiedzieć, czy inwestor potrzebuje części socjalno-biurowej. W większość magazynów dla e-commerce taka strefa jest planowana, ponieważ ułatwia kontrolę bieżących procesów i obsługę zamówień.
W związku z tym, że projektowanie i budowa tego typu obiektów wymaga uwzględnienia wielu czynników, warto zdać się na pomoc doświadczonej firmy. Generalny wykonawca hal taki jak np. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/ buduje nie tylko hale magazynowe, lecz także hale produkcyjne, logistyczne, widowiskowe oraz inne hale przemysłowe i jest w stanie doradzić najlepsze rozwiązania.
Artykuł sponsorowany