Polecamy

Jakie kursy mogą pomóc znaleźć lepszą pracę?

Jakie kursy mogą pomóc znaleźć lepszą pracę?

Szukanie pracy na współczesnym rynku jest łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Jednak osoby, które chcą czerpać z niej także satysfakcję, muszą się stale rozwijać. Obecnie dostępnych jest wiele kursów poszerzających kwalifikacje zawodowe, sporo z nich można odbyć przez internet. Jakie szkolenia warto wybrać?

Zdobycie nowych umiejętności, przebranżowienie czy całkowita zmiana zawodu to częste wymagania, przed którymi staje obecnie pracownik. Ze względu na duże możliwości rozwoju, jakie stwarza współczesny rynek pracy, warto znaleźć zajęcie, które będzie nie tylko intratne, ale także zgodne z zainteresowaniami i satysfakcjonujące. Wiele osób decyduje się na próbę wejścia na rynek IT, jednak obiecujących dziedzin jest znacznie więcej. Jakimi kursami warto się zainteresować?

Grafika komputerowa

Od wielu lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się grafika komputerowa. Można ją obecnie studiować na uczelniach artystycznych, informatycznych lub zdecydować się na szybsze rozwiązanie, np. kurs grafika 3d. Forma takiego kursu jest sprawą drugorzędną; najważniejsze, aby dawał on praktyczne umiejętności poszukiwane na rynku pracy. Ewentualny pracodawca zainteresowany jest zwykle raczej projektami zamieszczonymi w portfolio oraz biegłością w obsłudze programów graficznych. Możliwości zatrudnienia są bardzo duże – grafika potrzebują firmy, instytucje państwowe i różne organizacje. Wielu specjalistów znajduje zatrudnienie w branży gier komputerowych, kinematografii czy mediach społecznościowych. Dlatego osoby, które marzą o takiej pracy, powinny spróbować swoich sił i zdecydować się na kurs, nawet jeśli do tej pory pracowały w zupełnie innej branży.

Fotografia

Kolejną branżą, która nie wymaga wieloletniego kształcenia, jest fotografia. Oczywiście każdy adept tej sztuki powinien mieć ugruntowany warsztat, jednak najważniejsze w osiągnięciu sukcesu jest poczucie estetyki. Warto także zainteresować się kursami, które pomagają zdobyć nie tylko wiedzę z dziedziny fotografii, ale również umiejętności związane z obsługą programów do obróbki zdjęć. Niezbędne będzie też kupno lub wypożyczenie odpowiedniego sprzętu. Dobry fotograf może znaleźć stałą pracę, np. dla salonu fotograficznego czy gazety, jednak dla tych ceniących sobie niezależność alternatywą będzie zarabianie jako freelancer. Obecnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości zdjęcia jest bardzo duże, dotyczy to zarówno fotografii produktowej, mody czy usług indywidualnych, jak np. sesje ślubne, ciążowe czy dziecięce.

Języki obce

Mogłoby się wydawać, że w dobie powszechnego dostępu do internetowych translatorów, znaczenie znajomości języków obcych jest coraz niższe. Jednak obserwowany jest wręcz odwrotny trend. Dobra znajomość języka angielskiego to absolutne minimum w rekrutacji na większość bardziej intratnych stanowisk. Posługiwanie się dodatkowo np. językiem niemieckim, francuskim czy hiszpańskim także daje przewagę nad innymi kandydatami. Dotyczy to nie tylko zawodów związanych z tłumaczeniem, ale niemal każdej branży, w której potrzebna jest współpraca z kontrahentami zza granicy.