Polecamy

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

Jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko?

Jesteś w ciąży albo planujesz potomstwo? Zapewne zastanawiasz się, jak będzie wyglądała Twoja pociecha. Czy odziedziczy kolor oczu po mamie, a włosów po tacie? A może odwrotnie? Dzięki nauce istnieją sposoby na określenia prawdopodobieństwa wyglądu Twojego dziecka.

Z tego artykułu dowiesz się, jak możesz określić prawdopodobną barwę oczu malucha. Niebieska, zielona, a może brązowa? Wyjaśnienia znajdziesz w poniższym tekście.

Kolor oczu dziecka – od czego zależy?

Kolor oczu każdego człowieka to kwestia genetyki. Kiedy oboje rodzice mają oczy brązowe, to na 75% dziecko również taki kolor odziedziczy. Podobnie przedstawia się sprawa innych barw tęczówek – od tego, jaki kolor oczu ma dany rodzic, zależy prawdopodobieństwo, że pociecha odziedziczy daną barwę. I tak na przykład kiedy jeden rodzic ma oczy brązowe, a drugi zielone, to na 50% dziecko odziedziczy brązowe tęczówki, na 37,5% – zielone i jedynie na 12,5% niebieskie. Z kolei kiedy jeden z rodziców ma oczy niebieskie a drugi brązowe, to dziecko na 50% będzie miało oczy niebieskie i na 50% brązowe.

Możliwości owych krzyżówek genetycznych jest sporo. Jeśli chcesz sprawdzić szansę uzyskania konkretnej barwy oczu u Twojego dziecka, skorzystaj z kalkulatora koloru oczu dostępnego na stronie . To praktyczne narzędzie, które błyskawicznie pokaże Ci, jakie są szanse, że Twoje dziecko odziedziczy niebieskie, brązowe albo zielone tęczówki.

Czy kalkulator barwy oczu jest wiarygodny?

Kolor tęczówki jest uwarunkowany genetycznie. Żadne narzędzie nie wskaże zatem na 100%, jaką barwę będą miały oczy dziecka, choć określa duże prawdopodobieństwo uzyskania konkretnego koloru. Wiedz też o tym, że poza brązową, zieloną, niebieską barwą tęczówki, Twoje dziecko może mieć też oczy szare, bursztynowe, a nawet fiołkowe lub czerwone. Niekiedy zdarza się też, że jedno oko różni się kolorystycznie od drugiego. Wszystko to kwestia genetyki. Ojciec lub matka muszą posiadać po przodkach konkretny gen, który „ukaże się” w kolejnym pokoleniu.

Kolory oczu u ludzi na świecie

Czy wiesz, że najpopularniejszym kolorem oczu jest brązowy? Aż niemal 90% ludzi na całym świecie ma tęczówki o tej barwie. Na drugim miejscu znajdują się oczy niebieskie – według różnych szacunków na świecie tęczówki w tym kolorze posiada ok. 7-8% ludzi. „Podium” popularności występowania koloru tęczówek wieńczy szarość – szacuje się, że na świecie jest prawie 2% ludzi z taką barwą oczu. Zaledwie 1-1,5% osób na całym świecie ma natomiast oczy zielone.

Kolor oczu u noworodka

Większość noworodków rasy białej rodzi się z granatowymi lub niebieskimi oczami. Między 3. a 6. miesiącem życia barwa ta zaczyna zmieniać się na taką, jaką dziecko ma zapisaną w genach. Odcień ten kształtuje się ostatecznie ok. 6. roku życia pociechy.

Jako ciekawostkę warto podać, że podobnie sytuacja przedstawia się u niektórych gatunków zwierząt. Na przykład, kocięta przez pierwsze dni życia mają oczy w kolorze intensywnie niebieskim, które po pewnym czasie zyskują już „normalną” kocią barwę – zazwyczaj zieloną lub bursztynową.