Styl życia

Jak zostać programistką?

Jak zostać programistką?

Szkoła programowania tylko dla kobiet, w której na dodatek uczą same kobiety. Czy to możliwe? Oczywiście, ale tylko w Łodzi i w Warszawie. Jeśli masz ochotę zmienić coś w swoim życiu, podjąć nową pracę i nie boisz się wyzwań zapraszamy – zachęcają Agnieszka Lusztak, Anna Zwolińska-Tomczak i Lidia Barłoga z Wonder Woman.

Dlaczego Waszym zdaniem warto pracować w branży IT?

Anna Zwolińska-Tomczak: To branża z przyszłością, który daje wiele możliwości rozwoju. Tu nigdy nie dojedziemy do przysłowiowej ściany. Możemy  zmieniać rodzaj wykonywanej pracy, na przykład z testera stać się programistą, możemy też piąć się po szczeblach kariery zaczynając od juniora i sięgać coraz wyżej.

Agnieszka Lusztak: Oprócz wspomnianych przez Anię możliwości rozwoju, zwróciłabym jeszcze uwagę na stabilizację zatrudnienia, godną płacę, z reguły nieokreślony czas zatrudnienia, dodatkowe benefity. W obecnych czasach jest również możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej (część z domu, część z biura). Łatwiej również o równowagę między pracą a życiem prywatnym – po skończonej pracy możemy wyłączyć komputer i wrócić do swoich obowiązków następnego dnia. Nikt nas nie pogania.

A jakie predyspozycje przydają się w tej branży i pomagają odnieść sukces?

Lidia Barłoga: Cierpliwość, umiejętność logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem to podstawa, żeby móc pracować w tej branży. Koledzy i koleżanki z większym doświadczeniem chętnie dzielą się swoją wiedzą, więc umiejętność słuchania i zadawania pytań też jest istotna. I trzeba zdawać sobie sprawę z konieczności stałego uczenia się, przyswajania nowych informacji. To branża, która niezwykle szybko się rozwija.

Wonder Woman szkoła programistek, którą stworzyliście, skupiła się tylko na edukacji kobiet. Dlaczego? Przecież, póki co to panowie rządzą tym światem. Zauważyliście niszę, czy może Panie chętniej myślą o zmianie zawodu?

Anna Zwolińska-Tomczak: Skupiłyśmy się na szkoleniach dla kobiet, ponieważ pracując w branży widzimy jak niewiele nas w niej działa, i to pomimo wielu kampanii zachęcających panie do pracy w IT. Nie wiem dlaczego, tak się dzieje. Może wynika to z naszej kobiecej psychiki, z tego, że boimy się spróbować czegoś nowego, obawiamy się zmienić branżę. A może winne tej sytuacji są po prostu stereotypy wciskające dziewczyny w rolę humanistek. Chcemy nieco odczarować ten świat utartych schematów i pokazać dziewczynom, że praca w branży IT daje wiele satysfakcji i morze możliwości. Na co dzień przekonujemy się o tym, na własnej skórze. Ja pracuję jako programistka, Agnieszka jako testerka, Lidia jest od metodyki zarządzania zespołem i pracy w grupie, a Arleta od tzw. front-endu, czyli tej części stron i aplikacji internetowych, które użytkownik widzi i z którymi wchodzi w interakcje.

Kto z Was zdecydował, że powstanie szkoła programistek?

Agnieszka Lusztak: Pomysł narodził się w głowie Michała, który znał nas wszystkie i zaprosił do stworzenia wspólnego projektu. Szkoła oferuje weekendowe kursy, na co dzień każdy z nas pracuje w innej firmie, oczywiście w obszarach dedykowanych branży IT. Do kogo kierujecie swoje szkolenia, młodych poszukujących swojej drogi życiowej kobiet, czy tych, które pragną zmiany w życiu zawodowym?

Lidia Barłoga: Do każdej kobiety, która szuka swojej drogi, jest otwarta na nowe doświadczenia i dotyczy to zarówno pań, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, jak i tych, które chciałyby coś zmienić. Wychodzimy z założenia, że poznajemy się i uczymy dzięki doświadczeniom, dzięki nim możemy tak naprawdę odkryć nowe obszary w naszym życiu, zobaczyć więcej możliwości, wpaść na nowe pomysły. To jest dokładnie tak, jak w myśleniu Agile (z ang. zwinnym), o którym też wspominamy w trakcie szkoły, czyli eksperymentujemy i odkrywamy, co jest naprawdę ważne. W tym przypadku produktem jest  ścieżka kariery, dopóki nie pójdziemy i nie sprawdzimy nowych dróg, nie dowiemy się, czy są nasze.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe, jeśli chodzi o podjęcie kursu? Czy programowania można nauczyć się w każdym wieku?

Agnieszka Lusztak: Zapraszamy Panie w każdym wieku. Jedynymi ograniczeniami są cierpliwość i czas. Jak w każdym nowym przedsięwzięciu trzeba mierzyć siły na zamiary, znać siebie. Jeżeli lubimy czytać, mamy jeszcze dosyć chłonny umysł i lubimy się uczyć, to oczywiście zapraszamy. Należy pamiętać, że uczestnictwo w zajęciach to tylko część pracy. Musimy wygospodarować trochę czasu na powtórzenie materiału w domu i dodatkowe zadania/ćwiczenia. Przyda się też znajomość podstaw języka angielskiego, ponieważ jest językiem dominującym w naszej branży.

Jak długo trwa kurs i jakich efektów po skończeniu można się spodziewać?

Anna Zwolińska-Tomczak: Kurs trwa 10 weekendów, spotykamy się w soboty i niedziele przed południem na trzy godziny. Nie jest ukierunkowany na jedną konkretną technologię, takich kursów w sieci można znaleźć mnóstwo. Nam zależy na pokazaniu różnych możliwości, jakie daje paniom branża IT, pokazujemy jak pracuje testerka, a jak programistka, czym różnią się oba zajęcia. Uczymy je branżowego języka i pracy zespołowej. Zależy nam na tym, by panie zaczęły swoją przygodą z tą branżą, od zajęcia, które daje im najwięcej satysfakcji i możliwości rozwoju. Otwarcie też mówimy, że nie gwarantujemy od razu bardzo dobrze płatnej pracy. Najpierw muszą zacząć od stażu i do tego właśnie są gotowe po ukończeniu naszego kursu.

Agnieszka Lusztak: Od lat działamy w branży IT, więc bez problemu możemy pomóc naszym kursantkom w znalezieniu takich staży i tak się dzieje.

Lidia Barłoga: Podczas warsztatów wyjaśniamy też znaczenie słów na co dzień używanych w branży IT. Zależy nam na tym, aby dziewczyny od razu wiedziały co kto do nich mówi. Przykładowo jak ma zaproszenie na Review, to znaczy, że proszą o sprawdzenie swojej pracy, a jak ktoś zapraszania na wydarzenie retro, to podczas niego będziemy rozmawiać o usprawnieniach.

Anna Zwolińska-Tomczak: I to jest właśnie nasza przewaga, bo nikt tego nie uczy kompleksowo, od podstaw, a każdy w branży IT posługuje się tym słownictwem. Nasze kursantki wiedzą też, jak ważna jest praca zespołowa, w której każdy ma określoną rolę. Jesteśmy takim mostem łączącym dwa światy, pomagamy wystartować w nowym obszarze i wskazujemy możliwości dalszego rozwoju.

A jak wyglądają same zajęcia w Wonder Woman?

Agnieszka Lusztak: Przede wszystkim uczymy stacjonarnie, nie wyobrażamy sobie, aby takie kursy można było organizować online. Taka nauka wymaga wsparcia mentora, który na bieżąco skoryguje błędy. Tu o niepowodzeniu przedsięwzięcia może zadecydować nawet jeden przecinek w kodzie. Zajęcia, jak już wspomnieliśmy, prowadzone są w soboty i niedziele przed południem. Trwają trzy godziny. Zaczynają się od krótkiego wykładu, potem przechodzimy do ćwiczeń. Grupy liczą tylko 12 osób, tak, aby każdemu poświęcić trochę czasu.

Anna Zwolińska-Tomczak: Podczas kursu uczestniczki tworzą swój projekt w języku Python, który jest jednym z najłatwiejszych języków programowania do nauki, szeroko wykorzystywanym w branży IT. Tworzą własną stronę www dostępną w internecie i zarządzają nią, a także aplikację w JavaScript. Mówimy też o metodykach pracy, np. Scrum i testujemy oprogramowanie. Poruszamy tematy rozmów rekrutacyjnych i tego, czego się można po nich spodziewać. Pomagamy również przygotować atrakcyjne CV.

Agnieszka Lusztak: Pamiętajmy jednak o tym, że samo uczestnictwo w zajęciach nie zagwarantuje nam sukcesu. Kurs jest jedynie narzędziem, a jego skuteczność zależy w głównej mierze od kursantki, jej zaangażowania, pracy własnej i predyspozycji. To od dziewczyny zależy, w jaki sposób wykorzysta to narzędzie. Czy przekazywana wiedza zostanie przez nią utrwalona, czy programy pisane podczas kursu są dla niej zrozumiałe, a jeśli nie, to czy skorzysta z konsultacji, czy po wyjaśnieniu wszelkich aspektów będzie umiała odtworzyć dany program samodzielnie, „od zera” lub napisać analogiczny?

Kurs kierowany jest do kobiet, także kobiet-mam. Wychodzicie im naprzeciw poprzez zorganizowanie opieki dla dzieci na czas trwania kursu. Jak to wygląda w praktyce?

Lidia Barłoga: Obok sali wykładowej jest salka wyposażona w pewne czasoumilacze. Tam pod okiem opiekunki dzieci bawią się, czekając na mamę. Zajęcia trwają trzy godziny z przerwami. Z pierwszej edycji kursu wiemy, że dla maluchów to nie jest zbyt dużo.

Podsumujmy: po ukończeniu kursu oferowanego przez Wonder Woman będę…

Anna Zwolińska-Tomczak:…gotowa rozpocząć swoją zawodową przygodę na stażu w branży IT oraz nawiążę wartościowe znajomości.

Kiedy rusza kolejna edycja kursu?

Anna Zwolińska-Tomczak: Jesienią, już dziś można się zapisywać. Zapraszamy serdecznie.
Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Justyna Tomczak

Wonder Woman Szkolenia IT
Biuro Łódź: Co\Walk HUB
Off Piotrkowska Center
Łódź, ul. Roosvelta 10B
Biuro Warszawa: Brain Embassy
Adgar Park West
Warszawa, Al. Jerozolimskie 181
tel. 692 412 006
e-mail: szkolaprogramistek@gmail.com
www.szkolaprogramistek.p