Zdrowie

Jak zgubić zbędne kilogramy? Pomoże Orbera 365™

Jak zgubić zbędne kilogramy? Pomoże Orbera 365™

Jedną z możliwości walki z otyłością jest zabieg endoskopowy polegający na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu Orbera 365™. Jak przebiega i jakich efektów można się po nim spodziewać? O tym rozmawiamy z dr. n. med. Michałem Spychalskim, chirurgiem, kierownikiem Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu w Brzezinach.

LIFE IN Łódzkie: Z otyłością można walczyć na różne sposoby, niestety często jest to walka z wiatrakami. Jeśli diety i farmakologia zawodzą, co wówczas może pomóc?

Michał Spychalski: Może wyjaśnimy sobie najpierw, że mamy różne rodzaje otyłości. Najpierw zaczyna się nadwaga, potem mamy pierwszy i drugi stopień otyłości, a na końcu otyłość olbrzymią. Sami w prosty sposób możemy określić, czy mamy zbyt dużo kilogramów obliczając tzw. wskaźnik masy ciała – BMI (ang. Body Mass Index). Żeby go wyliczyć, wystarczy podzielić wagę podaną w kilogramach przez wzrost podany w metrach i podniesiony do kwadratu. Właściwa masa ciała jest wówczas, gdy wyliczony wskaźnik mieści się w przedziale 18,5–24,9. Wyższe wartości oznaczają nadwagę (do 30) lub otyłość (powyżej 30). Otyłością, z którą pacjenci sobie sami nie poradzą, jest ta przy wskaźniku BMI na poziomie 35. To jest już moment na interwencję zabiegową. I tutaj wyróżniamy interwencje – endoskopowe, mniej inwazyjne, czyli bez konieczności otwierania jamy brzusznej i zabiegi chirurgiczne bariatryczne (opaska żołądkowa, by-pass żołądkowy), które ratują życie pacjentowi, ale są obarczone większym ryzykiem.

Chciałabym dopytać o te zabiegi mniej inwazyjne, podczas których zakładany jest balon żołądkowy. Dla kogo są przeznaczone?

Zalecamy je osobom z nadwagą lub otyłością, które nie mogą zgubić kilogramów, stosując dietę, zwiększając aktywność fizyczną, czy wspomagając się farmakoterapią. W przypadku osób z otyłością olbrzymią ten zabieg może poprzedzić bardziej skomplikowaną operację bariatryczną. Zredukowana waga zmniejszy ryzyko powikłań z nią związanych.

Jak wygląda przeprowadzenie zabiegu wprowadzenia balonu do żołądka?

Procedura zawsze wygląda w ten sam sposób, najpierw wykonujemy gastroskopię, czyli sprawdzamy, czy możemy balon założyć. Gdy nie ma żadnych przeciwwskazań, do żołądka pod kontrolą endoskopową wprowadzamy balon żołądkowy, który następnie napełniamy roztworem soli fizjologicznej. Objętość balonu staramy się tak dobrać, aby efekty po leczeniu były jak najlepsze, a jednocześnie by w trakcie kuracji zminimalizować niepożądane efekty.
Balon, zajmując znaczną część żołądka, zmniejsza jego objętość, przez co zwiększa uczucie sytości, zmniejsza apetyt – pacjent przestaje myśleć o jedzeniu, je mniejsze posiłki.

Zapewne w zabiegach wykorzystuje się różne balony, czym szczególnym wyróżnia się Orbera 365™?

Stosujemy tylko i wyłącznie balony Orbera 365™, które jako jedyne możemy założyć na 12 miesięcy i mają wszelkie niezbędne homologacje i najlepszy profil bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Założyliśmy już setki takich balonów i nigdy nie było z nimi żadnych problemów, to produkt bardzo dobry jakościowo.

Czy zabiegi wykonywane są w znieczuleniu?

Oczywiście, to jest podstawą przeprowadzenia takiego zabiegu. Pacjent nie może odczuwać żadnego dyskomfortu w czasie trwania zabiegu. Każdy pacjent przed przystąpieniem do zabiegu musi zapytać lekarza, w jakiej procedurze będzie wykonywany. W naszym ośrodku, czyli w Szpitalu w Brzezinach, wszystko dzieje się w tzw. hospitalizacji jednodniowej. Najpierw konsultacje z lekarzami, potem zabieg, który trwa kilkanaście minut i odbywa się w znieczuleniu dożylnym, potem kilkunastogodzinna obserwacja i pacjent wraca do domu.

Jak wyglądają takie pierwsze dni po powrocie do domu?

Implantacja balonu żołądkowego jest najbezpieczniejszą procedurą zabiegową w leczeniu otyłości. Ryzyko poważnych powikłań jest minimalne. Najczęstszymi objawami niepożądanymi występującymi bezpośrednio po wprowadzeniu balonu są nudności oraz dolegliwości bólowe w nadbrzuszu.

Długo się utrzymują?

Przez pierwsze kilkanaście dni, ale pewien dyskomfort może się utrzymywać przez cały czas leczenia, dlatego tak ważne jest wparcie doświadczonego dietetyka. Nasi pacjenci są pod opieką dietetyka klinicznego przez cały czas.

Rozumiem, że pacjenci z balonem muszą stosować odpowiednią dietę?

Oczywiście, to nieodzowny proces leczenia, pacjenci muszą nabrać odpowiednich nawyków żywieniowych. Muszą też zrozumieć, że niezbędna w ich życiu jest aktywność fizyczna.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania tej metody?

Przede wszystkim brak chęci współpracy ze strony pacjenta. Pacjent musi być do zabiegu przygotowany mentalnie i zdrowotnie. Balony zakładamy osobom otyłym, które z założenia są już obarczone szeregiem chorób, nadciśnieniem, cukrzycą. Jeśli w tym zakresie stan pacjenta jest nieustabilizowany, nie możemy wykonać zabiegu. Zabiegów nie wykonujemy również u osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu, kobiet w ciąży i połogu, w chorobach przełyku, żołądka, dwunastnicy, wątroby.

Co się dzieje po usunięciu Orbera 365™? Jak dalej przebiega leczenie pacjenta? I czy tego typu zabiegi można powtarzać?

My zachęcamy pacjenta, aby pozostał pod opieką specjalistów przynajmniej trzy do sześciu miesięcy po zakończeniu terapii. Ważne jest utrzymanie zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia. Co do powtórnego zabiegu, to generalnie nie ma tu żadnych przeciwwskazań, ale na pewno trzeba dokładnie przeanalizować, czemu pacjent ma znowu taką potrzebę. Każdy przypadek jest inny, dlatego staramy się indywidualizować leczenie.

Jak długo balon pozostaje w żołądku?

Balon usuwa się z żołądka po 6 lub 12 miesiącach, również podczas zabiegu endoskopowego.

Jaka jest skuteczność zabiegu?

Średnia utrata masy ciała po 6 miesiącach od założenia balonu żołądkowego wynosi od 15 do 20 kilogramów. W niektórych przypadkach, szczególnie u osób ze znaczną otyłością, które ściśle współpracują z dietetykiem klinicznym, oraz zwiększają aktywność fizyczną, dochodzi do znacznie większej redukcji masy ciała. Spadek masy ciała u pacjentów leczonych balonem żołądkowym przekłada się na poprawę stanu ich zdrowia.

No właśnie, to zapytam, jakie jeszcze są zdrowotne konsekwencje otyłości? Teraz szczególnie dużo mówi się o niej w związku z Covid-19.

Tak, ponieważ u osób otyłych Covid-19 przebiega o wiele gorzej. Otyłość prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. To większe ryzyko chorób serca i układu krążenia, cukrzycy typu drugiego, miażdżycy, chorób nowotworowych. Nadmierne kilogramy często powodują zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych. Osoby otyłe są również narażone na częstsze występowanie nowotworów: jelita grubego, pęcherza moczowego oraz trzustki.

Gdzie wykonuje Pan zabiegi?

Tylko i wyłącznie w Szpitalu w Brzezinach, świadomie wiele lat temu podjąłem tę decyzję. Tu mamy doskonałą infrastrukturę do przeprowadzania tego typu zabiegów, a pacjenci czują się komfortowo.

Rozmawiała Beata Sakowska

Balon wewnątrzżołądkowy Orbera 365™ jest przeznaczony do wspomagania utraty masy ciała poprzez indukcję sytości wskutek częściowego wypełnienia żołądka. Balon jest umieszczany w żołądku i napełniany solą fizjologiczną, która powoduje rozdęcie go w kształt kuli. Balon wprowadzany jest do żołądka
przez endoskop i tym samym sposobem opuszcza żołądek. Cały zabieg trwa około 20-30 minut, a co ważne nie powoduje on żadnych śladów, blizn i nacięć. System Orbera 365™ jest stosowany łącznie z długoterminową dietą nadzorowaną i programem zmian w zachowaniu, którego celem jest zwiększenie możliwości długoterminowego utrzymania obniżonej masy ciała.

Wyłączny dystrybutor balonów Orbera 365™ w Polsce

HAMMERmed Medical Polska Sp. z o.o. Sp. k.
Łódź, ul. Kopcińskiego 69/71
tel. 42 639 10 10
www.pokonajotylosc.pl
www. hammer.pl
e-mail: info@hammer.pl

dr n. med. Michał Spychalski   Szpital Specjalistyczny Brzeziny  kontakt@michalspychalski.com