Architektura

Jak zadbać o dobre samopoczucie w pracy?

Jak zadbać o dobre samopoczucie w pracy?

Kupujemy byle jakie krzesła i fotele do pracy, a potem jesteśmy zdziwieni, że przy dłuższym siedzeniu bolą nas plecy i głowa. O tym, co jest ważne przy zakupie mebli biurowych, rozmawiamy z WOJCIECHEM ROŻNOWSKIM, właścicielem firmy PRS Meble.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając meble do biura?

Przede wszystkim powinniśmy skoncentrować się na tym, by zapewnić komfort pracy naszym pracownikom i sobie oczywiście. Ciężko skupić się na pracy kilka godzin dziennie, gdy odczuwamy duży dyskomfort siedzenia, ból pleców, gdy drętwieją nam ręce i nogi. A wystarczy tylko zadbać o ergonomiczne krzesła lub fotele biurowe oraz odpowiednie biurka.

Co ma Pan konkretnego na myśli?

Najważniejsze, by fotel dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Najlepiej w salonie z meblami biurowymi, zapraszamy do nas do biura PRS Meble w Łodzi, dopasujemy odpowiedni fotel dla użytkownika. I choć wiem, że to najlepsze z możliwych rozwiązań, to jestem realistą i zdaję sobie sprawę, że jest niewykonalne w przypadku firm zatrudniających więcej pracowników. Na co więc warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ergonomicznie wyprofilowane oparcie, które utrzymuje plecy we właściwej pozycji podczas długiego dnia pracy. I im więcej elementów można regulować tym lepiej, odchylenie oparcia i ustawienia podłokietników, podporu lędźwi, wysokości czy zagłówka.

A biurka wybieramy standardowe, czy te ostatnimi czasy bardzo modne z regulowaną wysokością?

Polecam te z regulowaną wysokością, czy to elektryczną, czy manualną. One doskonale odpowiadają na potrzeby różnych pokoleń. Starsi wolą przy biurku siedzieć przez większą część dnia pracy, młodzi potrzebują więcej ruchu i zmian pozycji przy komputerze. Tak więc takie biurka, które zwykle prezentują się też bardzo dobrze, są nie tylko designerskie, ale korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie oraz efektywność ich użytkowników. Ciekawym rozwiązaniem, które przed pandemią cieszyło się sporym zainteresowaniem, szczególnie klientów korporacyjnych były bieżnie dostosowane do regulowanych biurek, pracownik, zamiast stać, wybierał formę aktywną.

Kolorystyka też jest ważna?

Wyznacznikiem trendów w meblarstwie biurowym są odbywające się co dwa lata targi w Kolonii. Tak naprawdę mamy kilka liczących się firm, które wiodą prym, które są pionierami zarówno pod względem designu jak i funkcjonalności. A wracając do kolorystyki, to oczywiście musi ona współgrać z całym otoczeniem biura. Przyznam jednak, że najczęściej wybierane są standardowo białe biurka i fotele czarne lub szare. Swoim klientom zwracamy także uwagę na funkcjonalność i oferujemy rozwiązania mobilne, chodzi o to, żeby można było dopasować do siebie zakupione meble niezależnie od aranżacji, zarówno kiedy firma się rozrasta i zatrudnia nowych pracowników, jak i się restrukturyzuje, zwalniając część zespołu. Dlatego oferujemy standardowy rozmiar biurek, szafeczek, szaf, które są po prostu klockami i bez względu na to, w jakiej powierzchni będą umieszczone, nie ma to tak naprawdę znaczenia i nie zaburzy całej wizji i ergonomii pracy.

Pandemia wymusiła też nieco zmianę w systemie pracy, dużo godzin spędzamy teraz na home office. Jak zaaranżować domowe biuro?

Na pewno nie polecam pracy na kanapie, czy fotelu typu uszak, a tym bardziej kuchennym taborecie, nasze plecy po prostu tego nie wytrzymają. Deska do prasowania też nie jest dobrym pomysłem na biurko. W pierwszej fali pandemii sprzedaliśmy całkiem sporo ergonomicznych krzeseł i foteli dla dzieci i młodzieży, która przeszła na zdalne nauczanie. I o to rodzice zadbali i chwała im za to. Jednak tak samo powinni zadbać o swój kącik do pracy, czyli najlepiej regulowane biurko i wyprofilowany fotel. Nasze organizm będzie nam wdzięczny.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie archiwum prywatne

 

PRS MEBLE
Łódź, al. Tadeusza Kościuszki 23/25
tel. 515 004 725
E-mail: wojciech@prsmeble.pl
www.prsmeble.pl