Wydarzenia

Jak wybrać imię dla dziecka?

Jak wybrać imię dla dziecka?

Staś, Aleksander, a może Marcin? Zosia, Justyna czy jednak Hania? Wybór imienia to często dylemat dla rodziców. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając imię dla swojej pociechy.

Dla niektórych rodziców ważne jest samo brzmienie imienia, inni zwracają również uwagę na jego znaczenie. Jedni nadają swojej pociesze imię świętego patrona, drudzy decydują się nazwać dziecko na pamiątkę po ukochanym dziadku czy babci. Idealnie, kiedy rodzice są zgodni i podoba im się to samo imię. Czasem jednak trudno dojść w tej kwestii do porozumienia.

Imię dla dziecka – gdzie szukać inspiracji?

Różnych pomysłów na imię dla dziecka dostarczy kalendarz. Możesz oczywiście przeglądać ten w wersji papierowej, jednak jeśli wybierzesz kalendarz imienin online, znajdziesz tam nie tylko spis różnych imion, ale również ich znaczenie. Dla niektórych rodziców to bardzo ważne. Wierzą oni bowiem, że imię może być pewnego rodzaju błogosławieństwem dla dziecka. Nazywając córkę Wiktoria, pragną, by odnosiła w swoim życiu same zwycięstwa. Nadając synowi imię Robert, które oznacza „tego, który żyje w chwale”, właśnie tego życzą swojemu dziecku.

Popularne czy oryginalne?

Jak sprawdzić, czy imię jest popularne? Zajrzyj na: https://imienniczek.pl/ i wpisz interesujące Cię imię w wyszukiwarkę. Dowiesz się, ile osób w Polsce nosi dane imię oraz ile razy zostało ono nadane w poprzednim roku.

Może się zdarzyć, że dane imię w rankingu jest wysoko, np. imię Elżbieta nosi 425 218 kobiet, co daje 9. miejsce w rankingu popularności imion żeńskich. Jednak w 2021 roku imię to otrzymało jedynie 170 dziewczynek. Oznacza to, że jeśli nazwiesz tak swoją córeczkę, jest mało prawdopodobne, że w jej klasie czy grupie przedszkolnej będzie dziewczynka o tym samym imieniu.
Nie warto przesadzać z oryginalnością imienia. Pamiętaj, że ono ma służyć przede wszystkim dziecku. Dziwaczne, trudne do wymówienia imię może stać się obiektem kpin rówieśników.

Wybór imienia dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wybierając imię dla dziecka, warto wziąć pod uwagę nazwisko. Imię rymujące się z nazwiskiem może brzmieć nieco komicznie. Trudno powiedzieć np. Marek Kucharek czy Justyna Pierzyna i nie uśmiechnąć się pod nosem.

Nie najlepiej brzmi również kombinacja obco brzmiącego imienia z typowo polskim nazwiskiem, zwłaszcza znaczącym rzeczownikowym. Brian Bąk czy Esmeralda Łupina nie wygląda zbyt dobrze, prawda?

Dziecko będzie mieć bardzo długie lub dwuczłonowe nazwisko? Warto wybrać nieco krótsze imię. Długie imię w wersji oficjalnej w połączeniu z długim nazwiskiem może stwarzać problemy przy wypełnianiu pism urzędowych. Całość może nie mieścić się w rubrykę.

Jakiego imienia nie można nadać dziecku?

Imię dziecka będzie zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urzędnik może odmówić zarejestrowania imienia, jeśli według niego jest ono niezgodne z prawem.

Zgodnie z prawem imię nie może być:
• ośmieszające,
• nieprzyzwoite,
• w formie zdrobniałej, powszechnie uznawanej za nieoficjalną np. Kasia, Maciuś itp.

Do 2015 roku nie można było nadać dziecku imienia nie wskazującego na płeć np. Robin czy Ariel, ale przepisy się zmieniły i obecnie jest to dozwolone.