Polecamy

Jak Polski Ład wpłynie na wynagrodzenia pracowników?

Jak Polski Ład wpłynie na wynagrodzenia pracowników?

Polski Ład wprowadza szereg reform, które odbiją się m.in. na wysokości wynagrodzeń pracowników.

Wpływ na pensje będą miały przede wszystkim zmiany w zakresie kwoty wolnej od podatku oraz odliczania składki zdrowotnej. Co warto wiedzieć o planowanych przez Polski Ład modyfikacjach?

Kwota wolna od podatku

Ogłoszenie nowego Polskiego Ładu wzbudziło spore poruszenie i duże zainteresowanie m.in. wśród pracowników i przedsiębiorców. Wszystko dlatego, że program reform zakłada szereg modyfikacji, m.in. podatkowych, które wpłyną na wysokość dochodów. Aby sprawdzić, jakich zmian można się spodziewać w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, warto skorzystać ze specjalnego narzędzia, jakim jest kalkulator Polskiego Ładu. Można znaleźć go m.in. pod adresem https://www.infakt.pl/kalkulatory/kalkulator-polskiego-ladu/.

Warto jednak wiedzieć, jakie ogólne reformy dotkną nie tylko przedsiębiorców, lecz także pracowników. Zostaną one wprowadzone już 1 stycznia 2022 roku. Najgłośniej zapowiadaną zmianą jest zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Na tej modyfikacji skorzysta wiele osób. Do tej pory kwotą zwolnioną z konieczności odprowadzania podatku dochodowego było zaledwie 8000 zł. Po reformie zostanie ona znacząco podwyższona, bo aż do 30 000 zł. Oznacza to więcej pieniędzy w portfelach wielu Polaków.

Drugą równie korzystną zmianą jest zwiększenie drugiego progu podatkowego w opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Zostanie on podwyższony z 85 528 zł do 120 000 zł. Na tej reformie skorzysta więc z kolei wielu przedsiębiorców i jednoosobowych działalności gospodarczych opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Kwestie związane ze składką zdrowotną

Nowy Polski Ład w znaczący sposób zmienia sprawy dotyczące składki zdrowotnej. To jedna z kontrowersyjnych decyzji, która odbije się zarówno na przedsiębiorcach, jak i pracownikach. Osoby, które wykonują obowiązki zawodowe w oparciu o umowę o pracę albo umowę zlecenie, będą odprowadzać składkę zdrowotną w wysokości 9%. Co istotne, do tej pory mogła być ona odliczana – wyliczając zaliczkę na podatek, płatnik miał szansę na zmniejszenie jej o 7,75% podstawy tej składki. Na mocy rozwiązań w ramach Polskiego Ładu taka możliwość zostanie całkowicie wyeliminowana. Niektórzy mogą więc odczuć tę zmianę w negatywny sposób.

Ulga skierowana do przedstawicieli klasy średniej

Zupełną nowością, którą wprowadza nowy Polski Ład, jest ustalenie specjalnej ulgi dla klasy średniej. Do tej pory takie udogodnienie nie funkcjonowało. Zdecydowano się na jego wdrożenie, aby zminimalizować ewentualny negatywny wpływ niektórych reform programu na zarobki osób należących do klasy średniej. Zgodnie z założeniami z nowej ulgi będą więc mogli skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, których przychód wynosi między 5701 a 11 141 zł brutto. Dzięki niej zapłacą mniejszy podatek.