Polecamy

Jak dbać o włosy zniszczone i z tendencją do przetłuszczania?

Jak dbać o włosy zniszczone i z tendencją do przetłuszczania?

Wielu z nas boryka się z problemami zniszczonych i przetłuszczających się włosów. Jakie są ich przyczyny i jak sprawić, by nasza czupryna znów stała się piękna, zdrowa i lśniąca?

Pielęgnacja zniszczonych włosów

Aby prawidłowo zadbać o zniszczone włosy, najpierw musimy określić przyczyny ich osłabienia oraz zapoznać się z najskuteczniejszymi sposobami radzenia sobie z tym uciążliwym problemem.

Zniszczone włosy. Przyczyny
  • Niewłaściwa pielęgnacja oparta na nieodpowiednich kosmetykach, zbyt częstym farbowaniu i rozjaśnianiu włosów oraz regularnym traktowaniu ich suszarką, prostownicą lub lokówką;
  • Niewłaściwa stylizacja, np. układanie włosów w ciasny kok oraz wiązanie ich w koński ogon;
  • Dieta uboga w witaminy, minerały oraz odpowiednie tłuszcze;
  • Niedostateczne nawodnienie organizmu wynikające z picia zbyt małej ilości wody;
  • Niekorzystne warunki pogodowe, takie jak mróz, wiatr i upał.
Jak dbać o zniszczone włosy?

Przy zniszczonych włosach zazwyczaj borykamy się również z problemem ich przesuszenia – inwestując w kosmetyki do ich pielęgnacji, zawsze wybierajmy więc produkty o działaniu wzmacniającym i nawilżającym. W naszym przypadku najlepiej sprawdzą się szampony, odżywki i maski specjalnie przeznaczone do suchej i zniszczonej czupryny.
Większość z nas często zastanawia się także jak często myć włosy, by dodatkowo ich nie osłabić. Pamiętajmy, że choć wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb, to najważniejszą zasadą jest traktowanie czupryny szamponem nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Więcej porad na temat prawidłowego mycia włosów znajdziemy na tej stronie.

Domowe sposoby na zniszczone włosy

Jedną z najskuteczniejszych metod na regenerację włosów jest regularne stosowanie samodzielnie przyrządzonej maseczki. Jak ją wykonać? Wystarczy zmieszać surowe żółtko z sokiem z połowy cytryny i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną miksturę należy nałożyć na głowę na 30 minut, a następnie spłukać letnią wodą.

Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Dlaczego włosy się przetłuszczają i w jaki sposób uregulować pracę gruczołów łojowych?

Włosy przetłuszczające się. Przyczyny
  • Niewłaściwa pielęgnacja oparta na stosowaniu kosmetyków z dużą zwartością SLS i alkoholu, rezygnacja z peelingowania skalpu oraz regularne traktowanie włosów suchym szamponem;
  • Uwarunkowania genetyczne;
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. przy problemach z tarczycą;
  • Duże zanieczyszczenie powietrza będące powodem osiadania nieczystości na włosach.
Jak dbać o przetłuszczające się włosy?

Do pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania się najlepiej sprawdzają się kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie, które nie podrażniają skóry głowy i nie przyczyniają się do stymulacji pracy gruczołów łojowych. Podczas wybierania konkretnych produktów, upewnijmy się, że ich formuła nie została oparta na silnych detergentach.
Jak często myć włosy z tendencją do przetłuszczania? Im rzadziej, tym lepiej – maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Zmagając się z problemem nadmiernego wydzielania sebum, postawmy na sprawdzony sposób z sodą oczyszczoną. Zmieszajmy 1 łyżkę białego proszku z 3 łyżkami wody i tak przygotowaną miksturą umyjmy głowę oraz skalp. Na koniec dokładnie spłuczmy preparat za pomocą letniej wody.