Polecamy

IX Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury

IX Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury

Piknik Niepodległościowy w Manufakturze to już tradycja. W tym roku po raz dziewiąty, 11 listopada, na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie można  „dotknąć historii” – odwiedzić stanowiska historyczne, zobaczyć z bliska militaria i wystawy tematyczne, a nawet spotkać samego marszałka Józefa Piłsudskiego! To także świetny sposób, by w rodzinnej atmosferze świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

 

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości na rynku Manufaktury otworzy przemarsz i koncert orkiestry szkockich dudziarzy „Pipes & Drums” z Częstochowy – o godz. 11. Chwilę później, na scenie wystąpi Chór Dziecięcy Miasta Łodzi ze specjalnym patriotycznym repertuarem.

Od godziny 11 na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze swoje ekspozycje i stoiska promocyjne będą prezentowały jednostki wojskowe, policyjne, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Będzie można oglądać z bliska wyposażenie, pojazdy wojskowe i repliki broni. Co roku największe wrażenie – zwłaszcza na najmłodszych uczestnikach pikniku – robią historyczne pojazdy. Nie mogło ich zabraknąć i w tym roku! To będzie coś wielkiego, i to dosłownie! Po raz pierwszy na Rynku Włókniarek Łódzkich pojawi się czołg M4 Sherman!  30-stotonowy, amerykański pojazd z czasów II wojny światowej wciąż jest sprawny, choć oczywiście ze względów bezpieczeństwa nikt nie będzie nim jeździł…

Niemal każdy z kilkudziesięciu partnerów pikniku przygotowuje pokazy dla publiczności; od musztry i pierwszej pomocy, po szermierkę bagnetami i walki z użyciem broni białej. Będzie można sprawdzić, jak działał sprzęt polowy łączności wojskowej, a także jak wyglądały mundury policji państwowej w latach 1918 – 1936.

Nie zabraknie też bardziej współczesnych atrakcji: piloci z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku zaprezentują sprzęt pożarniczy wykorzystywany na lotniskach, a 9. Łódzka Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej przedstawi wyposażenie żołnierza. Z kolei I Batalion Kawalerii Powietrznej z Leźnicy zaprezentuje wyposażenie szturmowe kawalerii.

Podczas pikniku będzie też można spotkać Legionistów Józefa Piłsudskiego, przedstawicieli Błękitnej Armii Hallera, a także żołnierzy Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Jeden z namiotów zamieni się w tradycyjną klasę szkolną z 1919 roku.

Nie zabraknie też wystaw: Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprezentuje ekspozycję „Łodzianie dla Niepodległej”, łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej pokaże wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Z kolei ZHR przygotował „Pierwsze Dni Niepodległości”. Tradycyjnie wśród atrakcji pikniku pojawią się strzelnica, pojazdy wojskowe, robot pirotechniczny Straży Granicznej czy retro fotobudka. Na uczestników czekać będzie pyszna, wojskowa grochówka.

Punkt kulminacyjny IX Pikniku Niepodległościowego zaplanowano około godz. 15. Na rynek wejdzie uroczyście Łódzka Parada Niepodległości, a w niej Prezydent Miasta – Hanna Zdanowska. W tym samym czasie harcerze łódzkiego ZHP wniosą na rynek flagę imponującej długości 123 metrów. Na Rynek Włókniarek Łódzkich wjedzie też sam Marszałek Piłsudski, Naczelnik zaintonuje Hymn Polski. Tuż po godzinie 16, harcerze ZHR zaproszą zebranych do wspólnych śpiewanek patriotycznych. Z kolei około godziny 17, zapłonie ogromne ognisko „Skry Niepodległości”. IX Piknik Niepodległościowy na rynku Manufaktury zakończy się około godziny 17.30 pokazem sztucznych ogni.