Polecamy

Tytuł International Property Awards dla Monopolis

Tytuł International Property Awards dla Monopolis

Monopolis otrzymał dwie nagrody Award Winner w międzynarodowym konkursie International Property Awards 2020-2021 dla najlepszych projektów w Polsce. Jest to jeden z największych i najbardziej prestiżowych plebiscytów branżowych.

Jeszcze nie opadły emocje po uroczystej ceremonii wręczenia nieruchomościowych Oscarów w paryskim Le Grand InterContinental Hotel w ramach konkursu MIPIM Awards 2020 w kategorii mixed-use, a już do Łodzi, do Monopolis wędruje kolejna międzynarodowa nagroda. International Property Award to światowej klasy znak doskonałości. Konkurs organizowany jest od 27 lat w Wielkiej Brytanii. Wyboru najlepszych inwestycji na świecie dokonuje jury składające się z ponad 80 czołowych postaci ze wszystkich dziedzin branży nieruchomości, pod przewodnictwem 3 brytyjskich Lordów (Lord Caithness, Lord Waverley, Lord Best). Zdobyta przez Virako nagroda jest pierwszym krokiem do zdobycia tytułu najlepszego projektu w Europie, a później na świecie. Zwycięzców z Europy poznamy podczas uroczystej gali już 11 grudnia. Obiekt został nagrodzony w kategorii „mixed-use development” oraz „commercial rennovation/redevelopment”. Deweloperem inwestycji jest Virako. Projekt powierzono pracowni Grupa 5 Architekci.

Zdobycie nagród w konkursie European Property Awards to nie tylko prestiż na arenie międzynarodowej, ale również kolejne potwierdzenie, że Monopolis to unikatowa inwestycja i jedna z najbardziej zaawansowanych rewitalizacji na świecie. Zbudowaliśmy nowoczesny, bezpieczny i komfortowy kompleks, który dla łodzian jest punktem integracji lokalnej społeczności, a dla turystów obowiązkowym przystankiem podczas zwiedzania miasta. To dla nas zaszczyt, że możemy reprezentować Polskę i Łódź podczas tak ważnych wydarzeń. – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Monopolis doskonale wpisuje się w tkankę miejską Łodzi

Monopolis to wyjątkowy projekt w skali globalnej, powstały w wyniku rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Obiekt wyróżnia się połączeniem najnowocześniejszego designu i technologii z historycznymi murami dawnej fabryki. Współpraca Virako z Grupa 5 Architekci, sprawiła, że dawne zakłady stały się idealną przestrzenią dla nowoczesnych biur z unikatowym klimatem, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii Monopolu Wódczanego i amfiteatru. Dziś Monopolis jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi.

W procesie rewitalizacji olbrzymią wagę przywiązywano do zachowania charakteru miejsca. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry, dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Takie działanie pozwoliło też odkryć piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy gastropasaż z restauracjami. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

Monopolis nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa

W kolejnych etapach inwestycji wybudowane zostaną dwie wieże biurowe. W dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej. Równocześnie, na kolejnych 5 400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok.

Kolejne wyróżnienia na horyzoncie

Nagrody Award Winner pozwalają projektom ubiegać się o przyznanie im 5 gwiazdek na gali w Londynie 11 grudnia. Spośród projektów, które dostaną gwiazdki, jury wybierze następnie najlepsze w Europie. Zwycięzcy etapu europejskiego zakwalifikują się do finałowego etapu – International Property Awards. Tym samym, w ogólnym rozrachunku, Monopolis może zdobyć aż 6 nagród.

International Property Awards jest jednym z najważniejszych plebiscytów w branży nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Konkurs podzielony jest na etapy regionalne: Afryka, Asia Pacyfik, Arabia, Kanada, Karaiby, Ameryka Południowa i Środkowa, Europa, Wielka Brytania i USA. Najwyżej ocenione zwycięskie projekty z każdego regionu automatycznie przechodzą do etapu finałowego, w którym wybierane są najlepsze projekty na świecie.

***

O Virako:

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).