Motoryzacja

Idealny moment na nowe BMW

Idealny moment na nowe BMW

O zmieniających się przepisach dotyczących leasingu, wyjątkowej ofercie, prestiżu i ulubionych modelach rozmawiamy z Piotrem Gleniem, dyrektorem sprzedaży BMW Tłokiński Łódź.

LIFE IN. Łódzkie: Czy warto przyśpieszyć zakup samochodu osobowego w związku ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi leasingu?

Piotr Gleń: Główne zmiany, które czekają nas w przyszłym roku, to zmiana limitu odpisów amortyzacyjnych, wprowadzenie limitu kosztów w umowach leasingowych, zmiany w zasadach rozliczania kosztów eksploatacyjnych oraz zmiany w zasadach rozliczania kosztów ubezpieczeń. Kluczową sprawą jest wartość samochodu, który planujemy zakupić. Od 2019 r. do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczymy odpisów amortyzacyjnych w części ponad równowartość 150 000 zł. W szczególności kluczowe dla naszych klientów jest wprowadzenie limitu kosztów w umowach leasingowych. Należy pamiętać, że 90 procent naszych klientów to firmy, a 80 procent zakupów finansowanych jest w leasingu. Umowy leasingowe zostaną również objęte nowym limitem 150 000 zł, natomiast średnia wartość finansowanego BMW przekracza tę stawkę. Zmiana tych przepisów ograniczy korzyści podatkowe przedsiębiorców i będzie wyraźnie odczuwalna, proporcjonalnie do wyższej ceny zakupu samochodu. Opłaty leasingowe (część kapitałowa) będą kosztem uzyskania przychodu w proporcji w jakiej kwota 150 000 zł odnosi się do wartości pojazdu. Obecnie takiego limitu w leasingu nie ma, dlatego cieszy się on tak dużą popularnością w przypadku samochodów droższych. W nowym roku skutki podatkowe leasingu będą takie same jak przy zakupie auta.

Dlatego warto kupić samochód jeszcze w tym roku?

Tak. Kupując auto jeszcze w tym roku, zachowujemy stare przepisy bez względu na czas trwania umowy leasingowej. Wybierając w tym roku samochód, którego cena przekracza nowy limit, skorzystamy z rozliczenia kosztów bez żadnych limitów. W przypadku samochodów zdecydowanie droższych, takich jak BMW X5, BMW X6 lub BMW serii 7, różnica w korzyści podatkowej jest już ogromna. Jeśli dodamy do tego oferty specjalne na modele z rocznika 2018 oraz promocyjnego finansowania, które wprowadziliśmy do końca 2018 roku, wydaje się to być idealny moment, aby kupić nowe BMW.

Oferujcie Państwo różne formy leasingu, jak rozumiem skierowane są one do różnych klientów. Czym różni się BMW Leasing od BMW Comfort Lease?

BMW Comfort Lease jest wyjątkową ofertą w gamie produktów finansowych BMW. Oferta łączy w sobie zalety podatkowe leasingu operacyjnego z niskim obciążeniem miesięcznym, minimalizację kosztów finansowania pojazdu, gwarancję odkupu i możliwość zmiany samochodu na nowy po zakończeniu umowy leasingu. Wybierając BMW Comfort Lease, w którym na podstawie zakładanego, umownego okresu użytkowania, deklarowanej średniorocznej wysokości przebiegu oraz ceny wyposażenia dodatkowego i akcesoriów, określana jest wartość końcowa pojazdu. Kwota ta stanowi umowną wartość pojazdu po zakończeniu kontraktu leasingowego, która gwarantowana jest przez BMW Financial Services. Rozwój tej konstrukcji leasingu spowodował, że więcej osób może pozwolić sobie na nowe BMW i nie martwi się o późniejszą odsprzedaż, ponieważ finansuje jedynie około połowy wartości samochodu, minimalizując przy tym obciążenie miesięczne. Okres finansowania często pokrywa się z okresem gwarancji i trwania pakietów serwisowych, co oznacza, że żadne dodatkowe koszty nie zaskoczą nas w trakcie użytkowania samochodu. Możemy zaplanować wszystkie koszty, już na starcie swojej przygody z nowym BMW. Ta forma finansowania, to rewolucja w produktach finansowych ostatnich lat, a jej dalszy rozwój jest pewny. Klienci w każdym roku przekonują się, że użytkowanie zamiast zakupu na własność, ma duży sens.

Jeśli zdecyduję się na zakup samochodu w formie leasingu do końca roku, to muszę kupić jedno z dostępnych aut, czy mogę odebrać samochód za trzy miesiące od daty umowy i nadal skorzystać z odliczeń obowiązujących do końca 2018 roku?

Umowy zawarte do 31 grudnia 2018 roku będą rozliczane na dotychczasowych zasadach, aż do ich zakończenia z jedną kluczową uwagą: jakakolwiek zmiana umowy leasingu (aneksowanie, cesja) po tej dacie, spowoduje konieczność stosowania nowych zasad rozliczenia obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku. Zakładamy również scenariusz podpisania umowy leasingowej w roku 2018 oraz odbioru samochodów w roku 2019. Zgodnie z opiniami zewnętrznymi, moment wydania samochodu i rozpoczęcia jego używania przez właściciela nie będzie miał znaczenia, istotny jest moment zawarcia umowy. Należy jednak mieć na uwadze to, że w przypadku zawarcia umowy ze znacznie odroczonym momentem wydania pojazdu, takie działanie może być rozpatrywane jako obchodzenie prawa podatkowego. Chciałbym zaznaczyć, że wszystkie prezentowane opinie są przez nas analizowane z doradcami podatkowymi, natomiast żaden dealer w Polsce nie powinien gwarantować klientom interpretacji przepisów. Nie możemy ponosić odpowiedzialności, za ewentualne odmienne interpretacje przedmiotowych przepisów przez organy podatkowe, dlatego wyraźnie sugerujemy klientom, aby wszelkie wątpliwości wyjaśniać ze swoim doradcą podatkowym.

Do końca roku dostępna jest od ręki cała gama aut?

Obserwując obecne zainteresowanie i poprzednie dwa miesiące sprzedaży, spodziewamy się, że grudzień będzie miesiącem rekordowym i dokładamy wszystkich wysiłków, aby sprostać temu wyzwaniu. Okresy kumulacji sprzedaży w wyniku zmian podatkowych zdarzały się już w przeszłości przy okazji „kratki”, kiedy samochody BMW były kupowane i leasingowane w bardzo dużych ilościach przed końcem 2010 oraz w 2014 roku. Nauczeni tym doświadczeniem postaraliśmy się, aby przygotować naszym klientom pełną gamę samochodów dostępnych jeszcze w tym roku. Dysponujemy łączną liczbą około 100 samochodów dla naszych klientów. Zachęcam do skorzystania z oferty samochodów od ręki.

Czy podpisując do końca roku umowę na leasing samochodu, można liczyć na jakieś specjalne promocje?

Tak. Łączymy dostępność samochodów z warunkami promocyjnymi z uwagi na kończący się rok 2018. Jak co roku, o tej porze, oferujemy samochody rocznika 2018 na specjalnych warunkach. W tym roku klienci mogą więc skorzystać podwójnie, dokonać zakupu samochodu od ręki na preferencyjnych warunkach i połączyć to z zachowaniem korzystnych przepisów podatkowych. Dodatkowo duży nacisk położyliśmy na promocyjne finansowanie BMW Leasing oraz BMW Comfort Lease. Oferta promocyjna obowiązuje do 31 grudnia 2018.

Najpopularniejsze BMW w salonie w tym roku to…?

Najpopularniejsze w tym roku są BMW serii 5, BMW X3 oraz BMW X5. W szczególności jest to ważny rok dla BMW X5. Ten model sprzedawał się powyżej naszych oczekiwań zarówno na rynku polskim, jak i światowym, na których samochód okazał się najlepiej sprzedającym SAV-em klasy wyższej. Podczas ostatniej premiery pokazaliśmy kolejną, czwartą już generacje tego modelu, z którym wiążemy wielkie nadzieje sprzedażowe na rok 2019.

BMW to marka kojarząca się z luksusem i prestiżem, czy jednak samochód coraz bardziej dostępny?

BMW to z pewnością marka luksusowa i prestiżowa. To, co zmieniło się podczas ostatnich lat, to dynamiczne poszerzenie gamy modelowej oraz wprowadzenie nowych form finansowania, o których wcześniej już rozmawialiśmy. Nowe modele docierają do coraz większej grupy odbiorców, natomiast innowacyjne finansowanie oraz oferty specjalne dla grup zawodowych ułatwiają zakup nowego BMW. BMW dzisiaj jest inne niż kiedyś, ale DNA marki jest nadal to samo – prestiż oraz ogromna radość z jazdy. Poza tym BMW to marka dla wymagających klientów, którzy są świadomi swoich potrzeb i wyborów.

Rozmawiał Damian Karwowski

Dealer BMW Tłokiński
Łódź, ul. Aleksandrowska 131c
tel. 42 655 98 47
informacja@bmw-tlokinski.pl
www.bmw-tlokinski.pl