Aneta Clinic Dental Art

Gdy zęby pękają, kruszą się i łamią

Gdy zęby pękają, kruszą się i łamią

Wypadki zdarzają się także naszym zębom. Mogą pęknąć, ukruszyć się, złamać, ale nie musimy od razu wpadać w panikę. Istnieje wiele możliwych sposobów na ich odbudowę. Na pewno pomogą specjaliści z Aneta Clinic Dental Art.

Najważniejsze, byśmy w momencie, gdy coś złego zadzieje się z naszymi zębami, nigdy nie zwlekali z wizytą u dentysty. Pozostawienie nieleczonego, uszkodzonego zęba może z czasem prowadzić do groźnych powikłań.

Przyczyn ukruszonych zębów jest naprawdę wiele:
  • duże ubytki próchnicowe powodują znaczne osłabienie zęba, przez co jest on bardziej podatny na ukruszenia i złamania,
  • różnego rodzaju urazy, czy to podczas gryzienia twardych pokarmów, upadku, wypadku samochodowego, rowerowego, pobicia,
  • martwica zębów – jeśli ząb jest martwy jest o wiele bardziej podatny na uszkodzenia,
  • niedobór witaminy D, która jest odpowiedzialna za jakość naszych kości i zębów,
  • wady zgryzu, przez które mocniej zaciskamy zęby, ścierając je i tym samy narażając na kruszenie,
  • narkotyki powodują, że żeby tracą twardość i stają się bardziej podatne na uszkodzenia.
Co sprawia, że zęby pękają?
  • zbyt mocne zagryzanie zębów,
  • nieprawidłowo założone wypełnienie, np. zbyt wysoka plomba,
  • żucie lub gryzienie czegoś twardego – cukierków, lodu, kości,
  • urazy mechaniczne,
  • choroby dziąseł,
  • nagłe zamiany temperatury w ustach.

Podczas wizyty w gabinecie w pierwszej kolejności wykorzystując lupy i mikroskop stomatologiczny lekarz sprawdza, czy nie wytworzył się obrzęk i stan zapalny. Wykonywane jest również zdjęcie rentgenowskie, które uwidoczni, chociażby powstałe na skutek urazu mechanicznego problemy z miazgą. Po dokładnej diagnostyce lekarz w zależności od lokalizacji pęknięcia i stopnia uszkodzenia dobiera odpowiednią metodę leczenia.

Jeśli uszkodzenie jest niewielkie i dotyczy wyłącznie korony zęba, to problem można zazwyczaj rozwiązać już podczas jednej wizyty przy pomocy kompozytu stomatologicznego. Jeśli uszkodzenie dotyczy przedniego zęba to możliwa jest procedura zwana bondingiem – stomatolog przygotowuje odpowiednio ząb, następnie pokrywa go kolejnymi warstwami żywicy kompozytowej w naturalnym odcieniu aż uzyska odpowiedni kształt oraz długość i utwardza wypełnienie.

Kolejnym sposobem jest odbudowa za pomocą licówki, czyli cienkiego kompozytowego lub ceramicznego płatka. Jest to leczenie dwuetapowe wymagające delikatnego oszlifowania zęba, pobrania wycisków, założenia tymczasowej licówki, a podczas kolejnej wizyty umocowania na cemencie właściwej odbudowy. Licówki dają trwały i estetyczny efekt, najczęściej zakłada się je na przednie zęby – od jedynki od piątki.

W przypadku większego uszkodzenia zęba najczęściej stosowaną metodą leczenia jest założenie korony stomatologicznej. Wzmacnia ona znacząco ząb i chroni go przed utratą, rozkładając właściwie siły nacisku podczas nagryzania. Koronę protetyczną można zastosować również kiedy ząb jest martwy. Założenie korony wymaga zazwyczaj dwóch wizyt. Podczas pierwszej zakłada się koronę tymczasową, a na drugiej stałą.

Jeśli uraz spowodował uszkodzenie miazgi zębowej, przed odbudową konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba, które uchroni przed powikłaniami w postaci zaniku kostnego i ropnia. Dopiero po przeleczeniu kanałowym można założyć wkład koronowo-korzeniowy. W momencie, gdy pęknięcie obejmuje także korzeń zęba, w przeważającej części przypadków konieczne będzie jego usunięcie i wszczepienie implantu. To najlepsza z możliwych metod uzupełnienia ubytku. Na implancie umieszczona zostanie odbudowa protetyczna w postaci korony.

Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie zwlekać z wizytą u dentysty, gdy ząb pęknie, odłamie się lub ukruszy. Konsekwencje zaniedbań mogą być bolesne, mogą pojawić się stany zapalne, próchnica, konieczność usunięcia zęba, a leczenie może być długotrwałe. Nawet jeśli nie pojawia się objaw w postaci pulsującego bólu i nadwrażliwości na skrajne temperatury (co zawsze zmusza pacjenta do wizyty u lekarza), to nie oznacza, że uraz nie wymaga interwencji stomatologicznej.

Dr n. med. Aneta Grochowina