Polecamy

Katarzyna Barylska o międzynarodowym projekcie Native

Katarzyna Barylska o międzynarodowym projekcie Native

.

O międzynarodowym projekcie Native, o konkursie Rebelpin i o młodych projektantach mody opowiada KATARZYNA BARYLSKA, koordynatorka projektu New Creative Trails z ramienia Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Czym jest i kto może brać udział w projekcie New Creative Trails inaczej nazywanym Native?

To międzynarodowy projekt, realizowany przez instytucje czterech krajów. Siłą napędową projektu są Rada Miejska Borås w Szwecji, Rada Miejska Prato we Włoszech, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Kataloński Klaster Mody. Wszystkie te instytucje są członkami Stowarzyszenia ACTE. Projekt jest skierowany do młodych projektantów mody, mieszkających na terenie Europy. Są to osoby, które mogą się już pochwalić jakimś doświadczeniem w branży modowej. Warto podkreślić, że są to absolwenci studiów artystycznych, z których większość, współpracuje już z firmami modowymi bądź tworzy swoje marki modowe.

Czy to jest jednorazowe przedsięwzięcie, czy cykliczne i kto finansuje projekt?

Native jest poniekąd kontynuacją projektu Createx, realizowanego przed dwoma laty. Różni je cel i charakter. Wcześniejszy projekt przede wszystkim dotyczył digitalizacji dzieł, a jednym z jego celów było promowanie europejskiego sektora tekstylnego i dziedzictwa kulturowego państw biorących w nim udział. Wtedy były to Włochy, Hiszpania, Portugalia i Polska. Z kolei projekt Native dotyczy już bezpośrednio projektantów ubrań. Finansowany jest ze środków unijnych z programu Kreatywna Europa i służy rozwijaniu umiejętności wszystkich uczestników projektu, którzy, co warto podkreślić, pracują już w branży modowej.

W jaki sposób Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi udało się włączyć w projekt?

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi jest jedyną uczelnią artystyczną biorącą udział w tym projekcie. Od lat jesteśmy otwarci na różne inicjatywy, które promują modę i projektantów. Uczelnia z pełnym zaangażowaniem bierze udział w wielu projektach regionalnych i międzynarodowych. Daliśmy się poznać jako partner wiarygodny i aktywny. Do tego realizujemy własne projekty i konkursy modowe, które są doskonale znane w Europie i na świecie, jak choćby Łódź Young Fashion. Dziś jest to już wydarzenie rozpoznawalne, uznane przez całą branżę modową i przyciągające projektantów z całego świata. Nie zapominajmy też o Konkursie Złota Nitka i Gali Dyplomowej Instytutu Ubioru. To wszystko sprawia, że jesteśmy ważną częścią tego projektu. Niebagatelne znaczenie ma też to, że aktywnie działamy w Europejskim Stowarzyszeniu ACTE, które zrzesza miasta i instytucje z Europy, mające wspólną włókienniczą historię.

Na jakie korzyści mogą liczyć uczestniczy projektu – uczelnia i przede wszystkim osoby biorące udział w konkursie?

Czasy dla wszystkich twórców i projektantów nie są najłatwiejsze. Dlatego takie inicjatywy i wydarzenia jak Native są dla nich szczególnie istotne. Możliwość rozwijania się, spotkanie innych projektantów, poznanie nowych trendów i punktów widzenia na modę – tego dziś oczekują wszyscy twórcy. Pandemia i związane z tym ograniczenia utrudniają to, więc ta inicjatywa jest wielką wartością dla wszystkich uczestników. Ważna jest też promocja naszej uczelni. Dzięki takim wydarzeniom ASP może pokazać, że jest uczelnią kształcącą specjalistów potrzebnych w branży modowej. To jest ważne dla naszych absolwentów, którzy dzięki temu łatwiej mogą znaleźć pracę, czy przebić się na rynku modowym. Jest to także ważna inicjatywa dla samej Łodzi. Projekt sprawia, że nasze miasto staje się coraz bardziej rozpoznawalne w środowisku projektantów mody.

Jednym z głównych elementów projektu jest konkurs modowy Rebelpin. Ilu projektantów bierze w nim udział i co będzie oceniane?

W konkursie uczestniczy dziesięciu projektantów wytypowanych przez cztery kraje. Wszystkich uczestników i ich kolekcje można zobaczyć na stronie www.acte.net/vote-rebelpin-2021/. Każda składa się z dziesięciu strojów wraz z dodatkami takimi jak: buty, torebki, kapelusze i inne. Głosowanie startuje od
10 i potrwa do 30 czerwca. Głosować będzie mógł każdy, kto wejdzie na stronę.

Kiedy planowany jest jego finał?

Finał konkursu przewidziano na 1 lipca, na godzinę 15. W momencie planowania wydarzenia zakładaliśmy, że gala finałowa odbędzie się w Hiszpanii. Niestety pandemia pokrzyżowała nam plany i ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia finał został przeniesiony do Szwecji. Odbędzie się bez publiczności, ale za to będzie transmitowany w internecie.

Polskich projektantów reprezentuje w projekcie i w konkursie Katarzyna Sylwia Wójcik, związana z łódzką ASP. Jak nasza przedstawicielka trafiła do projektu?

Kasia Sylwia Wójcik jest absolwentką ASP, która ma już spore doświadczenie w projektowaniu mody. Obecnie tworzy projekty odzieżowe na rzecz jednej z firm sieciowych, w której jest jednym z team leaderów w dziale projektowo-graficznym. Pracuje również na swoją markę i na rynku modowym znana jest jako Cathy Silvia Voget. Do konkursu zgłosiło się bardzo dużo kandydatów, jednak tylko Kasia, jako jedyna przedstawicielka Polski, przeszła wszystkie etapy selekcji. Warto podkreślić, że ważnym kryterium
decydującym o zakwalifikowaniu się do projektu było doświadczenie zawodowe uczestników i dotychczasowe osiągnięcia w projektowaniu.

Oprócz uczestnictwa w konkursie, na co jeszcze mogli liczyć uczestnicy projektu?

Trzeba podkreślić to, że projekt Native trwa od 2019 roku, a konkurs i gala finałowa jest jego ostatnim etapem. Wszyscy projektanci zakwalifikowani do konkursu Rebelpin musieli przejść cykl webinariów tematycznych związanych z biznesem modowym, przygotować własne, oryginalne kolekcje i odbyć staże w firmach modowych. Zakładaliśmy, że będą one stacjonarne, ale przez pandemię skończyło się na stażach online. W Polsce zorganizowaliśmy je dla naszej projektantki oraz przedstawicieli Szwecji i Hiszpanii.

W jakich firmach odbywały się staże?

Firmy były różne. Od producenta sukni ślubnych do firmy zajmującej się drukiem na tkaninach. Przede wszystkim chodziło o to, aby uczestnicy mogli zdobyć nowe doświadczenia i poznać coś, co znali słabo, albo w ogóle. Wszystkim zapewniamy także możliwość wirtualnych wizyt w wybranych firmach modowych. Taką propozycję zaoferowali partnerzy projektu z Hiszpanii, Włoch i Szwecji. Całość podejmowanych działań traktujemy trochę na zasadzie zapoznania się uczestników projektu z firmami z branży. Chcemy też, aby firmy poznały uczestników projektu. Być może w przyszłości skorzystają na tym obie strony.

Projekt realizowany jest w czasach pandemii, więc przede wszystkim online. Czy to w jakiś sposób wpływa na jego znaczenie?

Absolutnie nie. To zrozumiałe, że wszyscy chcielibyśmy, żeby projekt Native i konkurs Rebelpin zostały zrealizowane stacjonarnie. Bezpośrednie spotkania i nawiązane w ten sposób relacje są bezcenne i nie do zastąpienia, ale w obecnej sytuacji jest to niemożliwe. Stąd wybór wersji online, która nie deprecjonuje
wagi i znaczenia projektu i konkursu.

Kiedy planowane jest zakończenie projektu?

Finał konkursu będzie również zakończeniem projektu Native. Każdy projekt finansowany ze środków unijnych wymaga dokładnego rozliczenia i podsumowania. Dlatego zakładamy, że całkowite zakończenie projektu nastąpi na początku przyszłego roku.

Rozmawiał Robert Sakowski
Zdjęcie Paweł Keler

 

Konkurs modowy Rebelpin

Jednym z najważniejszych elementów projektu New Creative Trails jest konkurs modowy Rebelpin. Uczestniczy w nim dziesięciu projektantów wytypowanych przez cztery kraje. Wszystkich uczestników i ich kolekcje można zobaczyć na stronie www.acte.net/vote-rebelpin-2021/. Każda składa się z dziesięciu strojów wraz z dodatkami takimi, jak buty, torebki, kapelusze i inne. Polskę reprezentuje Katarzyna Sylwia Wójcik, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na uczestników konkursu głosować może każdy, kto wejdzie na stronę. Głosowanie zaczyna się 10 i potrwa do 30 czerwca.

Uczestnicy konkursu:

Lourdes Bernabé


Kasia Sylwia Wójcik


Lisa Ivarsson


Camila Banegas


Silvia Parapar


Marc Pengel


Weng Tzu Chun


Linus Leonardsson


Núria Costa Ginjuame i Ane Castro Sudupe