Polecamy

Fundusze Europejskie pomagają rozwijać transport

Fundusze Europejskie pomagają rozwijać transport

Transport w województwie łódzkim przechodzi w ostatnich latach wielkie zmiany. Powstają nowe drogi, a komunikacja publiczna odbywa się za pośrednictwem nowoczesnych i niskoemisyjnych pojazdów. Taki stan rzeczy nie mógłby zaistnieć, gdyby nie pieniądze z Funduszy Europejskich. 

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Pisząc o najbardziej udanych inwestycjach w regionie związanych z transportem, nie sposób nie wspomnieć o budowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. ŁKA nie tylko połączyła Łódź z wieloma miastami w województwie. Za jej pośrednictwem można również podróżować do takich ośrodków jak Warszawa, Poznań, Radom czy Włocławek.

Na powstanie ŁKA złożyło się wiele różnych działań. Do najważniejszych należało postawienie trakcji, wybudowanie nowych stacji i zakup pociągów. Poszczególne inwestycje w ramach budowy ŁKA pochłonęły środki w wysokości około 900 milionów złotych. Blisko 600 milionów złotych tej kwoty pokryły dotacje z Funduszy Europejskich.

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że to nie koniec inwestycji związanych z ŁKA. W Łodzi trwają prace polegające na wydrążeniu tunelu, który pozwoli na niezwykle szybkie i komfortowe podróże pociągami na trasach Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska oraz Łódź Fabryczna – Łódź Żabieniec. Budowa tunelu średnicowego to niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie, stąd nie powinien dziwić jego koszt – blisko 1,8 miliarda złotych. Nieco ponad 1,2 miliarda złotych wartości inwestycji stanowić będzie unijne dofinansowanie.

Droga wojewódzka nr 713

Jesienią 2021 roku do użytku oddana została droga wojewódzka nr 713. Odcinek liczy sobie 76 kilometrów i przebiega przez trzy powiaty w naszym województwie – łódzki wschodni, tomaszowski oraz opoczyński. Droga łączy ze sobą drogę krajową nr 14 w Łodzi z drogą krajową nr 12 w Januszewicach obok Opoczna.

Remont DW 713 objął m.in. powstanie nowych ścieżek rowerowych, przejść dla pieszych, a także wyprofilowanie najbardziej niebezpiecznych zakrętów. Prace remontowe pochłonęły środki w wysokości niemal 78 milionów złotych. Blisko 65 milionów złotych tej sumy stanowiło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:

rpo@aplanmedia.pl