Polecamy

Fotowoltaika w Łodzi – czy to się opłaca?

Fotowoltaika w Łodzi – czy to się opłaca?

Łódź to miasto pełne kontrastów, intrygujące niemal na każdym kroku. Jest pełne fabryk, a jednocześnie bardzo zielone. Olśniewa przepychem fabrykanckich pałaców i zadziwia artystycznymi instalacjami. Dziś Łódź można nazwać miastem kreatywnym, odkrywanym zupełnie na nowo.

To naturalna kolej rzeczy, że innowacyjne miasto potrzebuje nowoczesnych rozwiązań. Dotyczy to szczególnie sektora energetycznego, ponieważ wraz z rozwojem rośnie zapotrzebowanie na tanią i zarazem ekologiczną energię. Instalacja nowoczesnych i wydajnych paneli fotowoltaicznych jest najlepszym sposobem na realne obniżenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od podwyżek cen energii w przyszłości. Już dziś w Łodzi i całym województwie łódzkim dostępne są oferty w zakresie profesjonalnego montażu systemów fotowoltaicznych od uznanych światowych producentów.

Fotowoltaika – co to jest?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół powiązanych ze sobą urządzeń, pozwalający na pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Podstawowymi elementami składowymi systemu fotowoltaicznego są panele fotowoltaiczne, wytworzone z krzemu. Montuje się je na dachach budynków lub wykorzystuje trackery, które pozwalają instalacji fotowoltaicznej śledzić ruch słońca i ustawiać się do niego w idealnym położeniu. Uniwersalność fotowoltaiki polega na tym, że może być wykorzystana praktycznie wszędzie – w domach prywatnych, budynkach firmowych czy użyteczności publicznej.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej wynika nie tylko z niższych kosztów energii elektrycznej. Niezwykle istotna jest również ekologia i ekonomia tego rozwiązania. Systemy fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe i nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych. Poza tym instalacja fotowoltaiczna nie zagraża środowisku. Nie generuje toksycznych gazów, które przenikają do atmosfery, w odróżnieniu od energii węglowej przetwarzanej w procesie spalania. Nie wymaga również ubiegania się o specjalne zezwolenie, jeśli jej moc nie przekracza 50 kWp. Warto pamiętać, że decydując się na instalacje fotowoltaiczne można ubiegać się o ich dofinansowanie w postaci dotacji. Wówczas inwestycja zwróci się już po około 6-7 latach.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna oraz sposób jej funkcjonowania są bardzo proste. Produkowanie energii elektrycznej dzięki panelom fotowoltaicznym polega na tym, że w półprzewodniku powstaje siła elektromotoryczna. Dzięki niej energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a dochodzi do tego w ogniwach fotowoltaicznych, z których składają się panele słoneczne. Aby móc w pełni korzystać z prądu, który wytworzyła instalacja fotowoltaiczna, niezbędny jest inwerter solarny, zwany inaczej falownikiem. To urządzenie pozwala przekształcić prąd stały, jaki powstał z energii słonecznej, na prąd zmienny o parametrach elektrycznych zgodnych z parametrami sieci publicznej. Mówiąc prościej – na taki prąd, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych.

Korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznej w Łodzi

W Łodzi i jej okolicach panują doskonałe warunki, mające wpływ na efektywne działanie instalacji fotowoltaicznej. Średnie nasłonecznienie w ciągu roku wynosi tu 1100 kWh/kWp. Stąd zapotrzebowanie energetyczne dla domu, przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolnego można w pełni zaspokoić, korzystając z wydajnych ogniw fotowoltaicznych. Oszczędność na rachunkach za prąd to nie wszystko. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) wskazuje, że właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznej mogą odsprzedać nadwyżkę wytworzonej energii do sieci publicznej, a następnie odebrać ją w innym terminie. I tak energię wyprodukowaną w lipcu można odebrać podczas mroźnej zimy, kiedy słonecznych dni jest niewiele. Fotowoltaika pozwala na całkowitą niezależność energetyczną.

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika wydaje się jednorazowo sporym wydatkiem, który znacząco wpływa na budżet. Jednak patrząc na cały system długofalowo i dokonując obliczeń, ile w ciągu roku wydaje się na uregulowanie rachunków za prąd, można bardzo szybko dostrzec, że inwestycja zwróci się w błyskawicznym tempie. Nasza firma, zajmująca się profesjonalnym montażem modułów fotowoltaicznych w Łodzi oraz okolicach, oferuje pomoc przy załatwieniu formalności związanych z otrzymaniem dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne. Pracownicy Synteza OZE stale śledzą wszystkie dostępne możliwości związane z otrzymaniem dotacji zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy na terenie całego województwa łódzkiego. Inwestycja w energię fotowoltaiczną pozwala również na skorzystanie z programu „Mój Prąd”, jest to rządowa dotacja dla klientów indywidualnych. To znacząco zmniejsza ogólne koszty, przez co instalacja fotowoltaiczna staje się jeszcze bardziej rentowna.

Podsumowanie

Prowadzisz firmę lub mieszkasz na terenie Łodzi i chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd? Jeśli tak, to fotowoltaika jest idealnym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Korzystaj z darmowej energii słonecznej i bądź niezależny energetycznie. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej w Łodzi zapoznaj się z ofertą rzetelnej i uznanej na rynku firmy instalatorskiej. Tylko taka opracowuje schematy instalacji fotowoltaicznej dla klientów na podstawie skrupulatnych pomiarów nasłonecznienia w danej lokalizacji, co przekłada się na efektywną, optymalną pracę zainstalowanych systemów fotowoltaicznych.

W przygotowaniu pomógł Piotr Łukasik z firmy SYNTEZA OZE, z oddziałem w Łodzi: https://syntezaoze.pl/m/lodz/