Polecamy

Firany do salonu – najnowsze trendy

Firany do salonu – najnowsze trendy

W obecnych czasach producenci firan kuszą nas coraz to nowszymi ich wzorami  i tkaninami. Decydując się na taki zakup, warto zapoznać się z panującymi aktualnie trendami, dzięki którym Twój salon nabierze blasku i świeżości. Jakie firany są ostatnio na topie?

Wybierając firany do salonu, często kierujemy się ich praktycznością i nie zwracamy uwagi na to, czy dany wzór lub tkanina jest nadal w modzie. Dla wielu ludzi nie ma to zbyt wielkiego znaczenia, jednak jeśli chcemy iść z duchem czasu, to warto zwrócić na to szczególną uwagę. Firany do salonu są jednocześnie przydatnym i stylowym dodatkiem. Odpowiednio dobrane mogą stanowić jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów dekoracyjnych, który stworzy w Twoim salonie niesamowicie przytulny klimat.

Jakie funkcje spełniają firany do salonu?

Głównym zadaniem firan jest oczywiście zakrycie okien, ale ostatnimi czasy coraz częściej spełniają one funkcję dekoracyjną aniżeli praktyczną. Oryginalna i przyciągająca spojrzenie firana może stanowić główny element dekoracyjny wnętrza salonu. To, na jaki rodzaj się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od efektu, jaki chcemy uzyskać. Przeglądając dostępne modele, warto zwrócić uwagę na te najchętniej wybierane, czyli klasyczne, dekoracyjne  i panelowe. Wiele z nich stanowi nie tylko element ozdobny, ale też zaciemniający całkowicie lub częściowo pomieszczenie.

Firany klasyczne

Jest to najczęściej wybierany typ firan. Klasyka nigdy nie wychodzi z mody, dlatego dla wielu osób jest to bardzo bezpieczny wybór. Firany klasyczne sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu ze względu na swój minimalistyczny wygląd. Przy ich wyborze warto kierować się materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najlepiej, aby były to tkaniny naturalne lub takie, które je przypominają. Aktualnie odchodzi się od tradycyjnych żakardowych firan na rzecz tych bardziej klasycznych. Prostota i elegancja będzie zawsze szła w parze z dobrym stylem.

Firany dekoracyjne

Firany dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie upiększenie wnętrza naszego salonu. Z reguły są one wykonane z delikatnych tkanin, które niezbyt dobrze spełniają funkcje przyciemniające lub zasłaniające okno. Jednym z najmodniejszych ostatnio typów są firany makarony, które mają postać zwisających pojedynczych sznurków. Ze względu na swoją strukturę, można je powiesić luźno lub upiąć klamerkami. Dodatkowo takie firany możemy z łatwością przycinać, tworząc przeróżne długości i kształty. Firany dekoracyjne to świetny dodatek do salonu w stylu boho, glamour lub nowoczesnym.

Firany panelowe

Firany panelowe są najczęściej wykonane z grubszego materiału, który delikatnie przyciemnia pomieszczenie. Ten modny rodzaj jest bardzo chętnie wybierany do nowoczesnych wnętrz lub tych w stylu glamour. Czemu zawdzięczają swoją sławę?  Z pewnością połączeniu nutki oryginalności i prostoty, które podbiło serca miłośników modnych rozwiązań. Firany panelowe mogą mieć postać płaskiego panelu, który z wyglądu przypomina roletę, lub zakładek. W obu wariantach na samym dole znajdują się obciążniki.