Polecamy

Festiwalowe lato

Festiwalowe lato

Tego lata w Łodzi na pewno nie będziecie się nudzić. Wszystko za sprawą letnich festiwali. Przygotowaliśmy dla was przegląd najciekawszych wydarzeń zarówno muzycznych,  filmowych, jak i tych interdyscyplinarnych.Po raz trzeci na Woonerfie przy ul. 6 sierpnia zagościł Songwriter Festival. To cykl sobotnich koncertów pod zegarem, podczas którego zaprezentuje się 20 wykonawców. Festiwal rozpoczął się 29 kwietnia koncertem Tymona Tymańskiego, a edycję zamykać będzie 9 września Piotr Rogucki. Pomiędzy zaprezentują się Holak, Daniel Spaleniak, Lily Hates Roses, Cukierki i wielu innych artystów. Tegoroczny program łączy występy artystów o ugruntowanej pozycji na polskiej, a czasem też światowej, scenie muzycznej z występami młodych zespołów. – Organizowałem koncerty w niewielkich klubach. Chciałem przenieść ich niezwykły klimat w otwartą przestrzeń, gdzie będą mogły dotrzeć do większej grupy odbiorców – mówi Hubert Kozera z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Jak zapewnia organizator, festiwal doczekał się już własnej, wyjątkowej publiczności. – Co tydzień w tłumie widzę wiele tych samych twarzy, ale na koncerty przychodzą też osoby, które na co dzień nie słuchają proponowanej przez nas muzyki. To również niezwykłe wyzwanie dla artystów przyzwyczajonych do grania w klubach dla publiczności zorientowanej na konkretnego wykonawcę. – Można powiedzieć, że wrzucamy wykonawców w paszczę lwa. Koncerty odbywają się na ulicy, więc wiele osób pojawia się na nich przypadkiem, w ogóle nie znając artystów – tłumaczy Hubert Kozera. – Mimo to zawsze spotykamy się z pozytywnym odbiorem, wszyscy doskonale się bawią.

Transatlantyk i siła kobiety

Od 14 do 21 lipca potrwa Transatlantyk Festival. To już druga edycja festiwalu w Łodzi. Nie zabraknie stałych elementów, do których widzowie zdążyli się przyzwyczaić, ale też pojawi się wiele nowości. Nad programem czuwa związana wcześniej z festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty Joanna Łapińska. Hasłem tegorocznej edycji jest „The Power of Women – Siła Kobiety”. Jak zapewniają organizatorzy pojawi się ono w każdym z elementów programowych. Filmy zaś będą ilustrowały główny temat, czasem jednak w zaskakujący kontekstach. – To hasło aktualne pod każdą szerokością geograficzną. Uważamy, że festiwal powinien być wydarzeniem, które dotyka istotnych spraw. Chcemy pokazać, że każdy ma siłę, aby zmieniać świat dookoła siebie – mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.

W kilkunastu festiwalowych sekcjach widzowie będą mieli okazję zobaczyć najciekawsze premierowe propozycje prosto ze światowych festiwali filmowych, m.in. „Zwierzęta”, thriller Grega Zglińskiego i „Return to Montauk” Volknera Schoendorffa ze Stellanem Skarsgaardem, ale też filmową klasykę i kino sezonu, czyli filmy które pojawiły się w kinie na przestrzeni ostatniego roku. W sekcji Docs, skupiającej najnowsze filmy dokumentalne z całego świata, zobaczmy między innymi „Jerry Lewis: The Man Behind The Clown”, czyli portret jednego z najważniejszych amerykańskich komików XX wieku.

Sekcja „Historie kina” skupi się w tym roku na słynnych debiutach z historii światowego kina. W cyklu „Zbliżenie” zaprezentowane zostaną sylwetki Barbary Sass, Lucrecii Martel oraz Edwarda Nortona, który będzie gościem specjalnym festiwalu. Spotkanie moderowane przez Michała Oleszczyka odbędzie się 21 lipca w Teatrze Wielkim. Nie zabraknie Kina Łóżkowego, czyli kilkudziesięciu wieloosobowych łóżek, w których będzie można obejrzeć najciekawsze filmy ostatnich miesięcy w wyjątkowej atmosferze. Jak co roku w programie pojawi się również Kino Kulinarne. Program tej sekcji to 5 filmów o tematyce kulinarnej. Seans każdego z nich zostanie połączony z wyjątkową kolacją, tematycznie nawiązującą do treści obrazu. Wszystkie kolacje będą przygotowane przez znakomitych Szefów Kuchni, z Wojciechem Modestem Amaro na czele.

Festiwal Czterech Kultur

Kulturalne lato zamyka Festiwal Czterech Kultur (8-17 września). Wydarzenie odbywa się od piętnastu lat i stale ewoluuje. Niezmienny jest natomiast jego interdyscyplinarny charakter. Odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest „Alfabet dialogu” – rozumiany jako poszukiwanie wspólnego języka między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej. Dlatego festiwal obejmuje cztery obszary sztuki: teatr, muzykę, sztuki wizualne oraz literaturę i film. Bardzo bogaty jest program muzyczny imprezy, której kuratorem jest Marcin Tercjak. – Już dziś zapraszamy na finałowy, poruszający koncert pamięci Leonarda Cohena. Jego piosenki w tłumaczeniu Macieja Zembatego zaśpiewają uznane polskie wokalistki, reprezentujące różne style i różne pokolenia – zapowiada Tercjak. Na jednej scenie w klubie Wytwórnia wystąpią: Gaba Kulka, Ania Dąbrowska, Daria Zawiałow, Natalia Przybysz, Anita Lipnicka, Maria Peszek, Julia Pietrucha, Renata Przemyk, Matylda Damięcka, Martyna Jakubowicz, Grażyna Łobaszewska i Iza Lach.

Niezwykle widowiskowo zapowiadają się też wydarzenia z zakresu sztuk wizualnych. Przestrzeń Łodzi wzbogacą w czasie festiwalu murale i interwencje rozpoznawalnych na świecie twórców i kolektywów streetartowych, takich jak Opiemme, Moneyless i Tellas, czy Nomad Clan. Wszyscy artyści stworzą też jeden wspólny mural „Skrzyżowanie Kultur 2017”, dla którego ramy przygotuje łódzki twórca Piotr Chrzanowski, autor między innymi muralu na budynku przy ul. Wierzbowej 52 oraz ogromnego muralu „Serce Adama” na budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. – Nie zapomnimy też o przestrzeni Starego Rynku – mówi Teresa Latuszewska, kuratorka sekcji sztuk wizualnych – Autorską instalację, która obejmie całą przestrzeń rynku opracuje, specjalnie dla festiwalu, Robert Rumas – wybitny rzeźbiarz, scenograf i autor artystycznych interwencji.

Za teatralną odsłonę festiwalu odpowiada Jakub Porcari. Wśród propozycji z tego obszaru warto wymienić: „Is it Pamela?/Inkarnacje” w realizacji Marty Ziółek, występ kabaretu Pożar w burdelu, a także festiwalową premierę dla najmłodszych, powstającą w koprodukcji z Teatrem Lalek Arlekin: „Baśń o Rybaku i Złotej Rybce” w reżyserii Anny Retoryk. W ramach części literackiej i filmowej, którą tworzy Przemysław Owczarek, zorganizowany zostanie między innymi Ogólnopolski Konkurs na „Poemat Czterech Kultur”, w którym walczące o nagrodę główną utwory, będą nawiązywać do wielokulturowej historii miasta, jego industrialnego dziedzictwa, idei nowoczesności i awangardowych tradycji.

 

fot. Łódzkie Centrum Wydarzeń