Wydarzenia

Festiwal TEATROPOLIS, czyli wielki teatr na małej scenie

Festiwal TEATROPOLIS, czyli wielki teatr na małej scenie

Osiem spektakli przygotowanych przez debiutantów i doświadczonych artystów zobaczymy w pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. Od 24 do 27 marca Scenę Monopolis wypełnią aktorzy i widzowie, których połączy pasja do teatru.

 

Na najnowszym z łódzkich festiwali przez trzy dni do obejrzenia będzie osiem spektakli, w tym monodram Roberta Talarczyka na podstawie sztuki Szczepana Twardocha, a także sceniczna biografia Ginczanki w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej.
O tym, kto wystąpi w pierwszej edycji festiwalu, decydował Andrzej Seweryn, dyrektor artystyczny TEATROPOLIS. Z 32 propozycji zgłoszonych w dwóch kategoriach – Debiut i Open – na Scenę Monopolis trafią dwa spektakle przygotowane przez debiutantów oraz sześć propozycji doświadczonych artystów. Termin festiwalu TEATROPOLIS nie jest przypadkowy. Otóż 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru i właśnie w ten sposób jego organizatorzy chcą uczcić święto Melpomeny.

Warto dodać, że właśnie 27 marca odbędzie się gala finałowa, podczas której wręczone zostaną statuetki i nagrody finansowe przewidziane dla laureatów festiwalu. W kategorii Open będzie to 20 tys. złotych, a w kategorii Debiut 10 tys. zł. Oprócz tego będzie możliwość wpisania wygranych przedstawień do repertuaru Sceny Monopolis w następnym sezonie teatralnym. Galę dopełni pokaz mistrzowski w wykonaniu Andrzeja Seweryna, który wystąpi z monodramem na motywach „Dziennika” Witolda Gombrowicza.
– Kultura to bardzo ważny, o ile nie najważniejszy, fragment działalności Monopolis. Świadczy o tym mnogość wydarzeń kulturalnych, które inicjowano we wnętrzach dawnej wytwórni alkoholi od początku działalności kompleksu. Jestem przekonany, że festiwal doskonale wpisze się w kulturalny krajobraz Monopolis, Łodzi i Polski, a dla gości odwiedzających Scenę Monopolis będzie uzupełnieniem dotychczasowej oferty teatralnej, muzycznej i kulturalnej – mówi Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.

Warto zauważyć, że wyjątkowy plakat na wydarzenie przygotował znany grafik, plakacista Michał Batory, a statuetki, które trafią do zwycięzców obu kategorii, zaprojektował Sergiusz Kuchczyński z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

Krzysztof Witkowski
inicjator festiwalu, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis

Przed nami wielkie wydarzenie. Z Andrzejem Sewerynem pracowaliśmy wcześniej przy projekcie Letnia Scena Monopolis, w ramach której wystawialiśmy sztuki w Parku Źródliska. Teraz poszukiwaliśmy nowej formuły na realizację kolejnego wspólnego przedsięwzięcia. I tak uznaliśmy, że festiwal mniejszych form teatralnych skupionych na aktorze będzie ciekawą ofertą na mapie wydarzeń kulturalnych Łodzi.

Andrzej Seweryn
dyrektor artystyczny festiwalu Teatropolis

Wybór nie był łatwy, konkurencja była duża, każda z trzydziestu dwóch prac zgłoszonych do konkursu miała poważne zalety: tekstowe, plastyczne, aktorskie. Najważniejszym kryterium była jednak sztuka aktorska. Mamy festiwale, gdzie nagradzamy reżysera, scenografię, samo przedstawienie, ja tutaj postawiłem na aktorów. Zależy mi na tym, aby mówić o sztuce, aby łódzki Teatropolis stał się forum dialogu o sztuce aktorskiej.